Gender tengligini taʼminlash bo‘yicha Ombudsmanlar uchrashuvi o‘tkazildi
2021 yilning 9 dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Xalqaro Inson huquqlari kuni arafasida Qozog‘iston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha vakili “BMT - ayollar” tuzilmasi bilan hamkorlikda gibrid shaklida tashkil etilgan uchrashuvda ishtirok etdi.
“Gender tengligini taʼminlash va ayollar huquqlarini himoya qilishda  milliy inson huquqlari institutlarining ishtiroki” mavzusiga bag‘ishlangan uchrashuvda  Ombudsman institutlari o‘zaro tajriba almashish hamda mavzuga oid xalqaro va mintaqaviy masalalarni hamkorlikda hal etish bo‘yicha taklif va tavsiyalar berish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston tarafdan ishtirok etgan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) o‘z so‘zida mamlakatda gender tengligini taʼminlash masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarilganiga urg‘u qaratar ekan, amalga oshirilgan islohotlarning amaliy natijasiga to‘xtaldi.
F.Eshmatovaning so‘zlariga ko‘ra, qabul qilingan yangi tartiblar va amalga oshirilgan islohotlar natijasida yil sayin yuqori lavozimlarda ishlovchi ayollar soni ortib bormoqda. Raqamlarga murojaat qilsak, milliy parlamentdagi ayollar soni (32%) darajaga yetdi - bu ko‘rsatkich bo‘yicha mamlakat 190 mamlakat orasidan 37-o‘rinni egalladi. Xotin-qizlarning siyosiy partiyalardagi ulushi esa 44 foizga, oliy maʼlumotli xotin qizlar soni - 40 foizga, tadbirkorlik faoliyatida - 35 foizga yetdi. 81 ta vazirlik va idoralarda ilg‘or va bilimli ayollardan iborat 15 mingdan ziyod kadrlar zaxirasi shakllantirildi.
Tadbirda gender tenglik hamda ayollarning siyosiy va iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, davlat va jamiyat ishlaridagi o‘rnini kuchaytirish masalalari bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

На встрече на тему «Роль национальных институтов по правам человека в обеспечении гендерного равенства и защиты прав женщин» институты Омбудсмана получили возможность представить свои предложения и рекомендации для обмена опытом и сотрудничества в решении международных и региональных проблем по данному вопросу.
Выступившая на встрече Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Ф.Эшматова, представляющая Узбекистан, подчеркнула, что вопрос гендерного равенства в стране поднялся до уровня государственной политики, а также она остановилась на результатах проводимых реформ в данном направлении.
По словам Ф. Эшматовой, в результате принятых реформ количество женщин, занимающих высокие должности, с каждым годом растет. В количественном отношении число женщин в национальном парламенте достигло 32%, заняв 37-е место из 190 стран. Доля женщин в политических партиях достигла 44%, число женщин с высшим образованием - 40%, а доля женщин, занимающихся предпринимательской деятельностью, - 35%. В 81 министерствах и ведомствах сформировано более 15 000 кадровых ресурсов, включая высококвалифицированных и образованных женщин.
На мероприятии были разработаны предложения и рекомендации по гендерному равенству и расширению политических и экономических прав и возможностей женщин, усилению их роли в государстве и обществе.