Омбудсман бошчилигида Жиззах вилоятидаги қатор ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди
2026 йилнинг 13 август куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Омбудсман ҳузуридаги қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳи аъзолари томонидан Жиззах вилоятидаги қатор ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қарорига мувофиқ, Омбудсман ҳузурида жамоатчилик гуруҳлари ташкил этилган бўлиб, улар билан биргаликда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мунтазам мониторинг ташрифларини амалга ошириш белгиланган.
Мониторинг доирасида 29-сон манзил-колонияси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Жиззах вилояти ҳудудий маркази, Дўстлик, Пахтакор туманлари вақтинча сақлаш ҳибсхоналаридаги шароитлар ўрганилди.
Мониторинг ташрифлари давомида муассасаларда сақланаётган ва истиқомат қилаётган шахсларнинг ётоқ жойлари, овқатланиши, тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятлари, санитария-гигиена ҳолати ўрганилди.
Шу билан бирга, шахслар билан жамоавий ва якка тартибда суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг мурожаатлари қабул қилинди. Муассасалардаги “Омбудсман қутилари”да қолдирилган мурожаатлар ҳам олиб кетилди.
29-сон манзил-колониясида маҳкумларни меҳнатга жалб этиш ва касб-ҳунарга ўргатиш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Муассасада АКФА ромлари тайёрлаш, нонвойчилик, ротанг тўқиш, тикувчилик, мебель ишлаб чиқариш, пайпоқ тўқиш ва металлга ишлов бериш йўналишларида ишлаб чиқариш цехлари фаолият юритаётган бўлиб, уларда маҳкумлар меҳнатга жалб қилинган.
Шунингдек, маҳкумлар 10 га яқин касб-ҳунар йўналиши, жумладан, электромонтёрлик, пайвандчилик, дурадгорлик, сантехниклик, чилангарлик ва тикувчилик каби  касбларга ўргатилаётгани маълум бўлди.
Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Жиззах вилояти ҳудудий марказида сайёр қабул ташкил этилиб, зўравонликдан жабрланган хотин-қизларнинг мурожаатлари қабул қилинди. Кўтарилган масалаларни тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда ўрганиш ва ҳал этиш бўйича зарур чоралар белгилаб олинди.
Маълумот учун: 2026 йилнинг биринчи ярмида Омбудсман ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 521 маротаба мониторинг ташрифи амалга оширилди. Бу кўрсаткич 2025 йилнинг шу даврида 491 тани, 2024 йилнинг биринчи ярмида эса 452 тани ташкил этган.
Аниқланган камчиликлар юзасидан тегишли вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг тақдимнома, талабнома ва хулоса шаклидаги жами 23 та таъсир чораси киритилган.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман томонидан қийноқларнинг олдини олиш бўйича мониторинг ташрифлари якунлари асосида тайёрланган таҳлилий маълумотлар, жумладан, мониторинг жараёнида аниқланган камчиликлар Олий Мажлис палаталарига тақдим этилади.

Под руководством Омбудсмана осуществлены мониторинговые посещения ряда закрытых учреждений Джизакской области
13 августа 2026 года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) совместно с членами Общественной группы по выявлению и предупреждению случаев пыток при Омбудсмане осуществлены мониторинговые посещения ряда учреждений Джизакской области, в которых содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 июня 2021 года о совершенствовании системы выявления и предупреждения случаев пыток при Омбудсмане созданы общественные группы, совместно с которыми предусмотрено регулярное проведение мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
В рамках мониторинга изучены условия в колонии-поселении № 29, Джизакском областном территориальном центре реабилитации и адаптации женщин Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, а также в изоляторах временного содержания (ИВС) Дустликского и Пахтакорского районов.
В ходе мониторинговых посещений изучены условия проживания и размещения содержащихся и проживающих в учреждениях лиц, организация питания, доступ к медицинскому обслуживанию и санитарно-гигиеническое состояние.
Вместе с тем с содержащимися и проживающими в учреждениях лицами проведены коллективные и индивидуальные беседы, приняты их обращения. Также были вскрыты «Ящики Омбудсмана», а оставленные в них обращения приняты для рассмотрения.
В колонии-поселении № 29 особое внимание было уделено вопросам привлечения осужденных к труду и их профессиональному обучению. В учреждении действуют производственные цеха по изготовлению рам AKFA, хлебобулочных изделий, плетению изделий из ротанга, швейному производству, изготовлению мебели, вязанию носков и металлообработке, в которых осужденные привлечены к труду.
Также установлено, что осужденные обучаются почти по 10 профессиональным направлениям, в том числе таким профессиям, как электромонтер, сварщик, столяр, сантехник, слесарь и швея.
В Джизакском областном территориальном центре реабилитации и адаптации женщин был организован выездной прием, в ходе которого приняты обращения женщин, пострадавших от насилия. Определены необходимые меры по изучению и решению поднятых вопросов во взаимодействии с соответствующими организациями.
Для сведения: в первом полугодии 2026 года Омбудсманом и общественными группами при нем осуществлен 521 мониторинговый визит в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения. За аналогичный период 2025 года данный показатель составил 491, а в первом полугодии 2024 года — 452.
По выявленным недостаткам в соответствующие министерства и ведомства Омбудсманом внесено в общей сложности 23 акта реагирования в форме представлений, требований и заключений.
Напоминаем, что аналитические материалы, подготовленные Омбудсманом по итогам мониторинговых посещений в рамках деятельности по предупреждению пыток, включая недостатки, выявленные в ходе мониторинга, представляются палатам Олий Мажлиса.