Мирзачўлда фуқаролар мурожаатлари асосида “Омбудсман мактаби” ўтказилди
2026 йилнинг 13 август куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан Жиззах вилоятининг Мирзачўл туманида “Омбудсман мактаби” платформаси доирасида аҳоли билан очиқ мулоқот ўтказилди.
Дастлаб мазкур ҳудуддан Омбудсманга келиб тушган мурожаатлар таҳлил қилиниб, аҳоли учун долзарб бўлган масалалар танлаб олинди ҳамда очиқ мулоқотга тегишли давлат ташкилотлари ва идоралари вакиллари жалб этилди.
Тадбирда “Мирзадала”, “Ғалаба”, “Тошкент”, “Ержар”, “Янгидала”, “Мустақиллик” ва “Пахтазор” маҳалла фуқаролар йиғинлари аҳолиси иштирок этди.
Очиқ мулоқотда аҳолини қийнаётган масалаларга ечим топиш билан бирга, ҳудуд учун долзарб бўлган йўналишларга ҳам эътибор қаратилди. Хусусан, меҳнат муносабатлари, ерга оид мулкий ва ҳуқуқий муносабатлар, маҳаллаларда аҳоли билан ишлаш ҳамда бино ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш масалалари муҳокама қилинди.
Мулоқот давомида фуқаролар ўзларини қизиқтирган масалалар бўйича бевосита мутасаддиларга саволлар бериб, ҳуқуқий тушунтиришлар олишди. Кўтарилган масалаларни ваколатли идоралар билан ҳамкорликда ўрганиш ва ҳал этиш бўйича тегишли чоралар белгиланди.

Prior to the event, appeals received by the Ombudsman from the area were analysed, issues of particular relevance to the local population were identified, and representatives of the relevant state bodies and organisations were invited to participate in the open dialogue.
Residents of the “Mirzadala”, “Galaba”, “Toshkent”, “Yerjar”, “Yangidala”, “Mustaqillik” and “Pakhtazor” mahalla citizens’ assemblies took part in the event.
During the open dialogue, alongside finding solutions to issues of concern to residents, attention was also paid to areas of particular relevance to the region. In particular, issues related to labour relations, property and legal relations concerning land, engagement with residents in mahallas, as well as the recognition of rights to buildings and structures were discussed.
During the dialogue, citizens had the opportunity to directly address their questions to the responsible officials and receive legal explanations. Appropriate measures were identified to examine and resolve the issues raised in cooperation with the competent authorities.