Мирзачўлда фуқаролар мурожаатлари асосида “Омбудсман мактаби” ўтказилди
2026 йилнинг 13 август куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан Жиззах вилоятининг Мирзачўл туманида “Омбудсман мактаби” платформаси доирасида аҳоли билан очиқ мулоқот ўтказилди.
Дастлаб мазкур ҳудуддан Омбудсманга келиб тушган мурожаатлар таҳлил қилиниб, аҳоли учун долзарб бўлган масалалар танлаб олинди ҳамда очиқ мулоқотга тегишли давлат ташкилотлари ва идоралари вакиллари жалб этилди.
Тадбирда “Мирзадала”, “Ғалаба”, “Тошкент”, “Ержар”, “Янгидала”, “Мустақиллик” ва “Пахтазор” маҳалла фуқаролар йиғинлари аҳолиси иштирок этди.
Очиқ мулоқотда аҳолини қийнаётган масалаларга ечим топиш билан бирга, ҳудуд учун долзарб бўлган йўналишларга ҳам эътибор қаратилди. Хусусан, меҳнат муносабатлари, ерга оид мулкий ва ҳуқуқий муносабатлар, маҳаллаларда аҳоли билан ишлаш ҳамда бино ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш масалалари муҳокама қилинди.
Мулоқот давомида фуқаролар ўзларини қизиқтирган масалалар бўйича бевосита мутасаддиларга саволлар бериб, ҳуқуқий тушунтиришлар олишди. Кўтарилган масалаларни ваколатли идоралар билан ҳамкорликда ўрганиш ва ҳал этиш бўйича тегишли чоралар белгиланди.

В Мирзачуле «Школа Омбудсмана» проведена на основе обращений граждан
13 августа 2026 года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) в рамках платформы «Школа Омбудсмана» проведен открытый диалог с населением Мирзачульского района Джизакской области.
Предварительно были проанализированы обращения, поступившие Омбудсману из данного региона, определены актуальные для населения вопросы, а к открытому диалогу привлечены представители соответствующих государственных органов и организаций.
В мероприятии приняли участие жители сходов граждан махаллей «Мирзадала», «Галаба», «Тошкент», «Ержар», «Янгидала», «Мустакиллик» и «Пахтазор».
В ходе открытого диалога наряду с поиском решений вопросов, волнующих население, внимание было уделено актуальным для региона направлениям. В частности, обсуждены вопросы трудовых отношений, имущественных и правовых отношений в сфере земельных отношений, работы с населением в махаллях, а также признания прав на здания и сооружения.
В ходе диалога граждане смогли непосредственно задать ответственным представителям вопросы по интересующим их темам и получить правовые разъяснения. Определены соответствующие меры по изучению и решению поднятых вопросов во взаимодействии с уполномоченными органами.