Омбудсман қабулида фуқаролар мурожаатлари эшитилди
2026 йил 31 июль куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг навбатдаги шахсий қабули ўтказилди. Қабулда мулк ҳуқуқи, ижтимоий ҳимоя, фуқаролик-ҳуқуқий муносабатлар, уй-жой, суд-тергов жараёнлари, маҳкум ва маҳбуслар ҳуқуқлари ҳамда бошқа ҳуқуқий масалалар юзасидан мурожаатлар кўриб чиқилди.
Қабулда фуқароларнинг важлари атрофлича тингланиб, уларга ҳуқуқий тушунтиришлар берилди ва Омбудсман ваколатига оид мурожаатлар назоратга олинди.
Қўшимча ўрганиш талаб этиладиган мурожаатлар белгиланган тартибда иш юритувига қабул қилинди. Уларда кўтарилган ҳолатлар Омбудсман ваколати доирасида ўрганилиб, тегишли давлат органлари ва ташкилотлар билан ҳамкорликда кўриб чиқилади.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар Омбудсманга ombudsman.uz расмий сайти ҳамда "Ombudsman.uz" мобил иловаси орқали электрон шаклда мурожаат юборишлари мумкин. Шунингдек, ҳудудларда Омбудсманнинг минтақавий вакилларига бевосита мурожаат қилиш имконияти ҳам мавжуд. Минтақавий вакилларнинг Ф.И.О., қабул манзиллари, телефон рақамлари ва қабул кунлари ҳақидаги маълумотлар ombudsman.uz сайтининг "Минтақавий вакиллар" бўлимида жойлаштирилган.

На приёме Омбудсмана рассмотрены обращения граждан
31 июля 2026 года состоялся очередной личный приём граждан Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом). В ходе приёма были рассмотрены обращения по вопросам права собственности, социальной защиты, гражданско-правовых отношений, жилищных вопросов, судебно-следственных процессов, прав осуждённых и содержащихся под стражей лиц, а также по другим правовым вопросам.
В ходе приёма доводы граждан были всесторонне заслушаны, им были даны правовые разъяснения, а обращения, относящиеся к компетенции Омбудсмана, взяты на контроль.
Обращения, требующие дополнительного изучения, приняты в производство в установленном порядке. Изложенные в них обстоятельства будут изучены в пределах компетенции Омбудсмана и рассмотрены во взаимодействии с соответствующими государственными органами и организациями.
Напоминаем, что граждане могут направить обращение к Омбудсману в электронной форме через официальный сайт ombudsman.uz и мобильное приложение «Ombudsman.uz». Кроме того, имеется возможность обратиться непосредственно к региональным представителям Омбудсмана. Сведения о региональных представителях, включая их Ф.И.О., адреса приёма, номера телефонов и дни приёма, размещены в разделе «Региональные представители» официального сайта ombudsman.uz.