Марказий тергов ҳибсхонасининг янги биноси фойдаланишга топширилди
2026 йилнинг 28 июль куни Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш департаменти тасарруфидаги Марказий тергов ҳибсхонасининг янги биноси фойдаланишга топширилди. Очилиш маросимида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳам иштирок этди.
Янги бинода адвокатларнинг ҳимояси остидаги шахслар билан учрашиши учун мўлжалланган хоналар сони 19 тадан 50 тага, тергов хоналари 6 тадан 25 тага, онлайн суд хоналари эса 4 тадан 11 тага кўпайтирилган. Шунингдек, “E-advokat” платформаси орқали учрашув вақтини онлайн белгилаш имконияти яратилган.
Ҳибсхонада сақланаётган шахсларнинг яқинлари билан қисқа муддатли учрашув хоналари сони 14 тадан 36 тага етказилган. Вояга етмаганлар ва болали аёллар учун 55 та камера ажратилган. Бино видеокузатув камералари билан жиҳозланиб, улар марказлаштирилган назорат тизимига уланган. Назорат-ўтказиш жараёнлари автоматлаштирилиб, фуқаролар, ходимлар ва адвокатлар учун алоҳида кириш-чиқиш йўлаклари ташкил этилган.
Қайд этиш лозимки, Омбудсман томонидан 2021–2025 йилларда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 3017 марта, 2026 йилнинг дастлабки 6 ойида эса 521 марта мониторинг ташрифи амалга оширилган. Уларнинг қарийб 500 таси тергов ҳибсхоналарида ўтказилган.
Мониторинглар ва келиб тушган мурожаатлар адвокатларнинг ҳимояси остидаги шахслар билан учрашиши учун хоналар етишмаслиги, шу сабабли уларнинг узоқ вақт навбат кутиб қолиши билан боғлиқ ҳолатлар мавжудлигини кўрсатган. Шу муносабат билан Омбудсман томонидан 2023–2024 йилларда қўшимча шароитлар яратиш ва янги бино қуриш масаласида Жазони ижро этиш департаментига бир неча бор таклифлар киритилган эди.

Введено в эксплуатацию новое здание Центрального следственного изолятора
28 июля 2026 года введено в эксплуатацию новое здание Центрального следственного изолятора, находящегося в ведении Департамента исполнения наказаний Министерства внутренних дел Республики Узбекистан. В церемонии открытия приняла участие Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова.
В новом здании количество помещений для встреч адвокатов с лицами, находящимися под их защитой, увеличено с 19 до 50, следственных кабинетов — с 6 до 25, залов для проведения онлайн-судебных заседаний — с 4 до 11. Кроме того, создана возможность онлайн-бронирования времени встречи через платформу «E-advokat».
Количество помещений для краткосрочных свиданий лиц, содержащихся в следственном изоляторе, с близкими родственниками увеличено с 14 до 36. Для несовершеннолетних и женщин с детьми оборудовано 55 камер. Здание оснащено системой видеонаблюдения, интегрированной в централизованную систему контроля. Процедуры пропускного режима автоматизированы, а для граждан, сотрудников и адвокатов организованы отдельные входы и выходы.
Следует отметить, что в 2021–2025 годах Омбудсманом проведено 3017 мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, а за первые шесть месяцев 2026 года — 521 мониторинговый визит. Около 500 из них были проведены в следственных изоляторах.
Проведенные мониторинги и поступившие обращения свидетельствовали о недостаточном количестве помещений для встреч адвокатов с лицами, находящимися под их защитой, вследствие чего адвокатам приходилось длительное время ожидать своей очереди. В этой связи в 2023–2024 годах Омбудсман неоднократно вносил в адрес Департамента исполнения наказаний предложения о создании дополнительных условий и строительстве нового здания.