Марказий тергов ҳибсхонасининг янги биноси фойдаланишга топширилди
2026 йилнинг 28 июль куни Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш департаменти тасарруфидаги Марказий тергов ҳибсхонасининг янги биноси фойдаланишга топширилди. Очилиш маросимида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳам иштирок этди.
Янги бинода адвокатларнинг ҳимояси остидаги шахслар билан учрашиши учун мўлжалланган хоналар сони 19 тадан 50 тага, тергов хоналари 6 тадан 25 тага, онлайн суд хоналари эса 4 тадан 11 тага кўпайтирилган. Шунингдек, “E-advokat” платформаси орқали учрашув вақтини онлайн белгилаш имконияти яратилган.
Ҳибсхонада сақланаётган шахсларнинг яқинлари билан қисқа муддатли учрашув хоналари сони 14 тадан 36 тага етказилган. Вояга етмаганлар ва болали аёллар учун 55 та камера ажратилган. Бино видеокузатув камералари билан жиҳозланиб, улар марказлаштирилган назорат тизимига уланган. Назорат-ўтказиш жараёнлари автоматлаштирилиб, фуқаролар, ходимлар ва адвокатлар учун алоҳида кириш-чиқиш йўлаклари ташкил этилган.
Қайд этиш лозимки, Омбудсман томонидан 2021–2025 йилларда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 3017 марта, 2026 йилнинг дастлабки 6 ойида эса 521 марта мониторинг ташрифи амалга оширилган. Уларнинг қарийб 500 таси тергов ҳибсхоналарида ўтказилган.
Мониторинглар ва келиб тушган мурожаатлар адвокатларнинг ҳимояси остидаги шахслар билан учрашиши учун хоналар етишмаслиги, шу сабабли уларнинг узоқ вақт навбат кутиб қолиши билан боғлиқ ҳолатлар мавжудлигини кўрсатган. Шу муносабат билан Омбудсман томонидан 2023–2024 йилларда қўшимча шароитлар яратиш ва янги бино қуриш масаласида Жазони ижро этиш департаментига бир неча бор таклифлар киритилган эди.

New Building of the Central Pre-Trial Detention Centre Commissioned
On 28 July 2026, a new building of the Central Pre-Trial Detention Centre under the Department for the Execution of Sentences of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan was officially commissioned. The opening ceremony was attended by the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova.
The new facility increases the number of rooms designated for meetings between lawyers and persons under their legal representation from 19 to 50, investigation rooms from 6 to 25, and online courtroom facilities from 4 to 11. In addition, an online appointment system for lawyer visits has been introduced through the E-advokat platform.
The number of rooms for short-term visits between persons held in the detention centre and their close relatives has increased from 14 to 36. Fifty-five cells have been designated for juveniles and women with children. The building is equipped with a video surveillance system integrated into a centralized monitoring system. Access control procedures have been automated, and separate entry and exit routes have been established for visitors, staff members and lawyers.
It should be noted that between 2021 and 2025, the Ombudsman conducted 3,017 monitoring visits to places where persons with restricted freedom of movement are held. During the first six months of 2026, a further 521 monitoring visits were carried out, nearly 500 of which took place in pre-trial detention centres.
The monitoring visits and appeals received indicated that the number of rooms available for meetings between lawyers and persons under their legal representation was insufficient, resulting in lengthy waiting times for lawyers. In this regard, during 2023–2024 the Ombudsman repeatedly submitted proposals to the Department for the Execution of Sentences on creating additional facilities and constructing a new building.