Хоразм вилоятида “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида аёллар мурожаатлари ўрганилди ва ҳал этилди
Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Хоразм вилояти ҳудудий марказида Омбудсман ташаббуси билан йўлга қўйилган “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида Ҳуқуқий ёрдам автобуси тадбири ўтказилди.
Тадбирда марказда сақланаётган 14 нафар аёл билан суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг ҳуқуқий, ижтимоий ва иқтисодий масалаларга оид мурожаатлари қабул қилинди. Ҳозирда у ерда ушбу аёллар 20 нафар вояга етмаган фарзандлари билан бирга вақтинча жойлаштирилган.
Хусусан, 2 нафар аёлга судга даъво аризаси киритиш ва уйга эгалик ҳуқуқи олиш бўйича ҳуқуқий маслаҳатлар берилди, 2 нафар аёлнинг 4,8 млн сўм алимент пулларини ундирлишига кўмаклашилди.
Шунингдек, 2 нафар аёлнинг фарзандларини марказга яқин ҳудуддаги мактабгача таълим муассасасига ва мактабга жойлаштиришда амалий ёрдам берилди.
Бундан ташқари, Соғлиқни сақлаш бошқармаси томонидан марказдаги аёллар ва уларнинг фарзандларини чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан бепул ўтказиш ва керакли муолажалар қилиш бўйича келишувга эришилди.

Women's Appeals Reviewed and Resolved Under the "Equality and Respect" Platform in Khorezm Region
A Legal Aid Bus event was held at the Regional Centre for the Rehabilitation and Adaptation of Women in Khorezm Region as part of the "Equality and Respect" platform established at the initiative of the Ombudsman.
During the event, meetings were held with 14 women temporarily accommodated at the centre, and their appeals concerning legal, social and economic issues were received. The women are currently staying at the centre together with their 20 minor children.
In particular, two women received legal advice on filing statements of claim with the court and obtaining ownership rights to residential property. Assistance was also provided to two women in recovering alimony payments amounting to a total of UZS 4.8 million.
In addition, practical assistance was provided to two women in enrolling their children in a preschool educational institution and a school located near the centre.
Furthermore, an agreement was reached with the Khorezm Regional Health Department to provide women staying at the centre and their children with comprehensive medical examinations free of charge and, where necessary, the required medical treatment.