Хоразм вилоятида “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида аёллар мурожаатлари ўрганилди ва ҳал этилди
Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Хоразм вилояти ҳудудий марказида Омбудсман ташаббуси билан йўлга қўйилган “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида Ҳуқуқий ёрдам автобуси тадбири ўтказилди.
Тадбирда марказда сақланаётган 14 нафар аёл билан суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг ҳуқуқий, ижтимоий ва иқтисодий масалаларга оид мурожаатлари қабул қилинди. Ҳозирда у ерда ушбу аёллар 20 нафар вояга етмаган фарзандлари билан бирга вақтинча жойлаштирилган.
Хусусан, 2 нафар аёлга судга даъво аризаси киритиш ва уйга эгалик ҳуқуқи олиш бўйича ҳуқуқий маслаҳатлар берилди, 2 нафар аёлнинг 4,8 млн сўм алимент пулларини ундирлишига кўмаклашилди.
Шунингдек, 2 нафар аёлнинг фарзандларини марказга яқин ҳудуддаги мактабгача таълим муассасасига ва мактабга жойлаштиришда амалий ёрдам берилди.
Бундан ташқари, Соғлиқни сақлаш бошқармаси томонидан марказдаги аёллар ва уларнинг фарзандларини чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан бепул ўтказиш ва керакли муолажалар қилиш бўйича келишувга эришилди.

В ходе мероприятия проведены встречи с 14 женщинами, временно размещенными в центре, в ходе которых были приняты их обращения по правовым, социальным и экономическим вопросам. В настоящее время в центре вместе с ними временно проживают 20 их несовершеннолетних детей.
В частности, двум женщинам были предоставлены правовые консультации по вопросам обращения в суд с исковым заявлением и оформления права собственности на жилой дом. Еще двум женщинам оказано содействие во взыскании алиментов на общую сумму 4,8 млн сумов.
Кроме того, двум женщинам была оказана практическая помощь в устройстве их детей в дошкольное образовательное учреждение и школу, расположенные вблизи центра.
Также достигнута договоренность с Управлением здравоохранения Хорезмской области о проведении бесплатного углубленного медицинского обследования женщин, проживающих в центре, и их детей, а также об оказании им необходимой медицинской помощи.