Ушбу ҳолатда ҳам Омбудсман томонидан фуқаро А.Ҳ. манфаатида Фуқаролик ишлари бўйича Янгиқўрғон туманлараро судига ходимга тўланмаган иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловларни ундириш тўғрисида ариза киритилди.
Суд томонидан Омбудсманнинг аризаси қаноатлантирилди. Ҳозирда фуқаро А.Ҳ.га иш ҳақи тўлиқ ундириб берилган.
Самарқанд вилоятида яшовчи фуқаро Д.И. эса кўп йиллар давомида оилавий поликлиникада лаборант вазифасида ишлаб келганлиги, бироқ штатлар қисқартирилиши важи билан ундан қайта ишга қабул қилиш ваъдаси билан ишдан бўшаш ҳақида ариза ёздириб олинганлиги, лекин, иш билан таъминланмасдан ишсиз қолганлиги бўйича мурожаат қилган эди.
Мурожаат Омбудсманнинг Самарқанддаги минтақавий вакили томонидан ўрганилиб, фуқаро Д.И. манфаатида у ишлаб келган оилавий поликлиникага Омбудсманнинг хати киритилган.
Натижада мурожаатчига ушбу оилавий поликлиника томонидан маъқул келадиган иш таклиф қилиниб, ишга қайта тикланди.
Қайд этиш лозимки, меҳнат қонунчилигига кўра, иш берувчи ходимни меҳнат шартномасида белгиланган иш билан таъминлаши, иш ҳақини ўз вақтида ва тўлиқ тўлаши, хавфсиз меҳнат шароитини яратиши ҳамда ходимнинг меҳнатда майиб бўлиши ёки касб касаллиги туфайли соғлиғига етказилган зиённи қоплаши шарт.

В интересах заявителя Омбудсман обратился в Янгикурганский межрайонный суд по гражданским делам с заявлением о взыскании невыплаченной заработной платы и приравненных к ней выплат.
Суд удовлетворил заявление Омбудсмана. В настоящее время задолженность по заработной плате гражданину А.Х. полностью выплачена.
С аналогичным обращением к Омбудсману обратилась жительница Самаркандской области Д.И. Она сообщила, что на протяжении многих лет работала лаборантом в семейной поликлинике, однако в связи с сокращением штатных единиц ее попросили написать заявление об увольнении, пообещав впоследствии вновь принять на работу. Несмотря на данные обещания, она осталась без работы.
По результатам изучения обращения региональным представителем Омбудсмана в Самаркандской области в адрес семейной поликлиники было направлено соответствующее письмо в защиту прав заявительницы.
В результате заявительнице была предложена подходящая должность, и она была вновь принята на работу.
Следует отметить, что в соответствии с трудовым законодательством работодатель обязан обеспечить работника работой, предусмотренной трудовым договором, своевременно и в полном объеме выплачивать заработную плату, создавать безопасные условия труда, а также возмещать вред, причиненный здоровью работника вследствие трудового увечья или профессионального заболевания.