Омбудсман ва Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
2026 йилнинг 3 июль куни Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси томонидан “Бирлашиш нуқтаси” ОАВ ҳафталиги доирасида “Сўз эркинлиги ва ишончли медиа” халқаро конференцияси ўтказилди.
Давлат органлари, парламент, халқаро ташкилотлар, дипломатик корпус, медиа соҳаси ва фуқаролик жамияти вакилларини бир майдонда жамлаган мазкур конференция мамлакатда ишончли ахборот муҳитини шакллантириш, миллий медиани ривожлантириш ҳамда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилиш учун муҳим мулоқот майдони бўлди.
Форум доирасида соҳадаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва қўшма ташаббусларни амалга оширишга қаратилган қатор англашув меморандумлари имзоланди. Жумладан, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Меморандумга мувофиқ, томонлар инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш, жамоатчиликка ишончли ва холис ахборот етказиш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги долзарб масалаларни оммавий ахборот воситалари орқали ёритиш борасида ҳамкорлик қилади.
Шунингдек, томонлар ахборот соҳаси, медиа фаолияти, рақамли технологиялар ҳамда инсон ҳуқуқларига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш, таҳлилий материаллар, эксперт шарҳлари ва ҳуқуқий тушунтиришлар тайёрлашда ҳам ҳамкорлик қилади.

Между Омбудсманом и Национальной медиа-ассоциацией Узбекистана подписан Меморандум о сотрудничестве
3 июля 2026 года Национальная медиа-ассоциация Узбекистана в рамках Медиа-недели «Точка объединения» провела международную конференцию «Свобода слова и надежные медиа».
Конференция, объединившая представителей государственных органов, парламента, международных организаций, дипломатического корпуса, медиаотрасли и институтов гражданского общества, стала важной площадкой для обсуждения вопросов формирования в стране среды достоверной информации, развития национальных средств массовой информации и расширения международного сотрудничества.
В рамках форума был подписан ряд меморандумов о взаимопонимании, направленных на укрепление сотрудничества и реализацию совместных инициатив. В частности, Меморандум о сотрудничестве был подписан между Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и Национальной медиа-ассоциацией Узбекистана.
Согласно Меморандуму, стороны будут взаимодействовать в вопросах обеспечения прав и свобод человека, повышения правовой осведомленности населения, доведения до общественности достоверной и объективной информации, а также освещения актуальных вопросов в сфере прав человека через средства массовой информации.
Кроме того, стороны договорились сотрудничать в подготовке предложений по совершенствованию нормативно-правовых актов в сфере информации, медиа, цифровых технологий и прав человека, а также в подготовке аналитических материалов, экспертных комментариев и правовых разъяснений.