Ҳудудларда инсон ҳуқуқларини таъминлаш ҳолати маҳаллий Кенгашлар сессияларида муҳокама қилинди
Халқ депутатлари Хоразм, Наманган, Қашқадарё ва Андижон вилоятлари Кенгашлари сессияларида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг тегишли минтақавий вакиллари томонидан ҳудудларда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ҳолати юзасидан маърузалар тақдим этилди.
Сессияларда минтақавий вакиллар ўз ҳудудларида фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш, уларда кўтарилаётган масалаларни масъул идоралар билан ҳамкорликда ўрганиш, бузилган ҳуқуқларни тиклаш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳолатни таҳлил қилиш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида ахборот берди. Шунингдек, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларда ўтказилган мониторинг ташрифлари натижалари, аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича киритилган таъсир чоралари ва уларнинг ижроси, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган очиқ мулоқотлар ҳамда сайёр қабулларда кўтарилган масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, минтақавий вакилларнинг маҳаллий Кенгашлар олдида маъруза тақдим этиши ҳудудларда инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ масалаларни депутатлар корпуси иштирокида муҳокама қилиш, мурожаатлар таҳлили асосида тизимли муаммоларни аниқлаш ва уларга маҳаллий даражада амалий ечим топиш имконини беради.
Маълумот учун: “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонуннинг 43-моддасига мувофиқ, Омбудсманнинг минтақавий вакили ҳудудда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ҳолати тўғрисида Омбудсман билан келишилган ҳолда ҳар йили тегишинча Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларига маъруза тақдим этади.

Состояние обеспечения прав человека в регионах обсуждено на сессиях местных советов
На сессиях Кенгашей народных депутатов Хорезмской, Наманганской, Кашкадарьинской и Андижанской областей региональными представителями Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) были представлены доклады о состоянии защиты прав, свобод и законных интересов человека в соответствующих регионах.
В ходе сессий региональные представители проинформировали о проводимой работе по рассмотрению обращений граждан, изучению поднятых в них вопросов совместно с ответственными ведомствами, восстановлению нарушенных прав, а также анализу ситуации в сфере прав человека в регионах. Также были обсуждены результаты мониторинговых посещений учреждений, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения, внесённые меры реагирования по устранению выявленных недостатков и ход их исполнения, открытые диалоги, направленные на повышение правовой осведомлённости населения, а также вопросы, поднятые в ходе выездных приёмов граждан.
Как отмечалось, представление региональными представителями докладов местным Кенгашам позволяет обсуждать вопросы, связанные с правами человека в регионах, с участием депутатского корпуса, выявлять системные проблемы на основе анализа обращений и вырабатывать практические решения на местном уровне.
Для сведения: в соответствии со статьёй 43 Закона Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмане)» региональный представитель Омбудсмана ежегодно по согласованию с Омбудсманом представляет доклад о состоянии защиты прав, свобод и законных интересов человека в регионе соответственно Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, Кенгашам народных депутатов областей и города Ташкента.