“Омбудсман соати” Бухорода: Ўқувчиларнинг ҳуқуқий билимлари мустаҳкамланмоқда
Инсон ҳуқуқларига оид тушунчаларни шакллантириш ёш авлодда нафақат ўз ҳуқуқларини англаш, балки атрофдагиларнинг ҳуқуқларига ҳурмат билан муносабатда бўлиш кўникмасини ҳам ривожлантиради. Шу мақсадда мамлакатимиздаги умумтаълим муассасаларида ўқувчилар учун “Омбудсман соати” машғулотлари тизимли равишда йўлга қўйилмоқда.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили томонидан Жондор туманидаги 8-сонли мактаб, Бухоро туманидаги 14- ҳамда 24-сонли ўрта умумтаълим мактаби, Қоровулбозор туманидаги 2-мактаб, Ромитан туманидаги 7-сонли ўрта умумтаълим мактаби ва Қоракўл туманидаги 15-ўрта умумтаълим мактабларида “Омбудсман соати” дарслари ўтказилди. Уларда 500 нафарга яқин ўқувчи қамраб олинди.
Машғулотлар интерфаол усуллар, видеоматериаллар ва ўқувчиларнинг фаол иштирокини таъминловчи ёндашувлар асосида ташкил этилди. Унда ўқувчиларга ҳуқуқ ва бурчларини яхши англашлари учун қатор ҳаётий кейслар тақдим этилди ва муҳокама қилинди. Қолаверса, рақамли муҳитда хавфсиз ҳаракат қилиш, кибербуллинг ҳолатларини олдини олиш ва интернетдан тўғри фойдаланиш бўйича видео дарслик намойиш этилди.
Машғулотлар жараёнида ўқувчилар турли амалий вазиятлар асосида ҳуқуқий ҳолатларни таҳлил қилиш, муаммоли вазиятларда тўғри қарор қабул қилиш ҳамда ўз ҳуқуқлари бузилган тақдирда тегишли ташкилотларга мурожаат этиш тартиблари ҳақида зарур билим ва кўникмаларга эга бўлдилар.

«Час Омбудсмана» в Бухаре: укрепляются правовые знания учащихся
Формирование представлений о правах человека у подрастающего поколения способствует не только осознанию собственных прав, но и развитию уважительного отношения к правам окружающих. В этих целях в общеобразовательных учреждениях страны на системной основе внедряются занятия «Час Омбудсмана».
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Бухарской области проведены занятия «Час Омбудсмана» в школе №8 Жандарского района, общеобразовательных школах №14 и №24 Бухарского района, школе №2 Караулбазарского района, школе №7 Ромитанского района, а также школе №15 Каракульского района. Всего было охвачено около 500 учащихся.
Занятия организованы с использованием интерактивных методов, видеоматериалов и подходов, обеспечивающих активное участие учащихся. В ходе занятий были представлены и обсуждены различные жизненные кейсы, направленные на лучшее понимание прав и обязанностей.
Кроме того, продемонстрированы видеоматериалы по вопросам безопасного поведения в цифровой среде, предотвращения кибербуллинга и правильного использования интернета.
В процессе занятий учащиеся приобрели необходимые знания и навыки по анализу правовых ситуаций на основе практических примеров, принятию правильных решений в сложных обстоятельствах, а также порядку обращения в соответствующие организации в случае нарушения их прав.