"Тенглик ва ҳурмат" платформаси доирасида Наманганда зўравонлик қилган агрессорлар билан индивидуал ишланади
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги тизимидаги Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш марказининг Наманган шаҳар ҳудудий маркази ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди. Мазкур келишув зўравонликдан жабрланган хотин-қизларга ҳуқуқий, психологик ва ижтимоий кўмакни янада кучайтиришга қаратилган.
Меморандум доирасида Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Наманган вилояти ҳудудий марказида “Тенглик ва ҳурмат” платформаси асосида “Ҳуқуқий ёрдам автобуси” тадбири ташкил этилди. Унда Оила ва хотин-қизлар бошқармаси, ички ишлар бошқармасининг хотин-қизлар ва ёшлар билан ишлаш бўлими, психологлар ҳамда зўравонликдан жабрланган 7 нафар аёл иштирок этди.
Тадбир доирасида зўравонликдан жабрланган аёллар билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилиб, уларни давлат ҳимоясига олиш, қўллаб-қувватлаш, хавфсиз ҳаётга қайтариш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар, яратилган ҳуқуқ ва имкониятлар ҳақида тушунтиришлар берилди ҳамда мурожаатлари қабул қилинди.
Шунингдек, 3 нафар оилавий зўравонлик содир этган эркак-агрессор аниқланиб, улар билан ички ишлар бошқармаси ва Оила ва хотин-қизлар бошқармаси ҳамкорлигида психологик индивидуал ишлаш, масъулият, оилавий муносабатлар ва тенглик мавзуларида терапевтик машғулотлар ўтказиш режалаштирилди.
Тадбир якунида марказда ташкил этилган тикувчилик, пазандачилик, болалар массажи ва компьютер саводхонлиги бўйича касбга ўқитиш курслари билан танишилди.

В рамках платформы «Равенство и уважение» в Намангане будет проводиться индивидуальная работа с агрессорами, совершившими насилие.
Был подписан меморандум о сотрудничестве между региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмена) в Наманганской области и территориальным центром города Наманган по реабилитации и адаптации женщин при Национальном агентстве социальной защиты. Данное соглашение направлено на дальнейшее усиление правовой, психологической и социальной поддержки женщин, пострадавших от насилия.
В рамках меморандума в территориальном центре Наманганской области по реабилитации и адаптации женщин было организовано мероприятие «Автобус правовой помощи» на основе платформы «Равенство и уважение». В нем приняли участие представители управления по делам семьи и женщин, подразделения органов внутренних дел по работе с женщинами и молодежью, психологи, а также 7 женщин, пострадавших от насилия.
В ходе мероприятия с пострадавшими женщинами были проведены индивидуальные беседы. Им были даны разъяснения о мерах по обеспечению государственной защиты, поддержке и возвращению к безопасной жизни, а также о предоставленных правах и возможностях. Были приняты их обращения.
Также были выявлены 3 мужчины, совершившие домашнее насилие. В сотрудничестве с органами внутренних дел и управлением по делам семьи и женщин планируется проведение индивидуальной психологической работы с ними, включая терапевтические занятия по вопросам ответственности, семейных отношений и равенства.
В завершение мероприятия участники ознакомились с курсами профессионального обучения, организованными в центре, включая швейное дело, кулинарию, детский массаж и компьютерную грамотность.