"Тенглик ва ҳурмат" платформаси доирасида Наманганда зўравонлик қилган агрессорлар билан индивидуал ишланади
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги тизимидаги Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш марказининг Наманган шаҳар ҳудудий маркази ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди. Мазкур келишув зўравонликдан жабрланган хотин-қизларга ҳуқуқий, психологик ва ижтимоий кўмакни янада кучайтиришга қаратилган.
Меморандум доирасида Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Наманган вилояти ҳудудий марказида “Тенглик ва ҳурмат” платформаси асосида “Ҳуқуқий ёрдам автобуси” тадбири ташкил этилди. Унда Оила ва хотин-қизлар бошқармаси, ички ишлар бошқармасининг хотин-қизлар ва ёшлар билан ишлаш бўлими, психологлар ҳамда зўравонликдан жабрланган 7 нафар аёл иштирок этди.
Тадбир доирасида зўравонликдан жабрланган аёллар билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилиб, уларни давлат ҳимоясига олиш, қўллаб-қувватлаш, хавфсиз ҳаётга қайтариш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар, яратилган ҳуқуқ ва имкониятлар ҳақида тушунтиришлар берилди ҳамда мурожаатлари қабул қилинди.
Шунингдек, 3 нафар оилавий зўравонлик содир этган эркак-агрессор аниқланиб, улар билан ички ишлар бошқармаси ва Оила ва хотин-қизлар бошқармаси ҳамкорлигида психологик индивидуал ишлаш, масъулият, оилавий муносабатлар ва тенглик мавзуларида терапевтик машғулотлар ўтказиш режалаштирилди.
Тадбир якунида марказда ташкил этилган тикувчилик, пазандачилик, болалар массажи ва компьютер саводхонлиги бўйича касбга ўқитиш курслари билан танишилди.

Within the framework of the “Equality and Respect” platform, individual work will be carried out with aggressors who committed violence in Namangan.
A memorandum of cooperation was signed between the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (ombudsman) in Namangan region and the Namangan city territorial center of the Women’s Rehabilitation and Adaptation Center under the National Agency for Social Protection. This agreement is aimed at further strengthening legal, psychological, and social support for women affected by violence.
Within the framework of the memorandum, an event titled “Legal Aid Bus” was organized at the Namangan regional center for Women’s Rehabilitation and Adaptation based on the “Equality and Respect” platform. Representatives of the Family and Women’s Affairs Department, the Department of Internal Affairs’ division for working with women and youth, psychologists, and 7 women affected by violence took part in the event.
During the event, individual interviews were conducted with women affected by violence. They were informed about measures being taken to provide state protection, support, and help them return to a safe life, as well as about their rights and available opportunities. Their appeals were also received.
Additionally, 3 male perpetrators of domestic violence were identified. In cooperation with the Department of Internal Affairs and the Family and Women’s Affairs Department, it is planned to conduct individual psychological work with them, including therapeutic sessions on responsibility, family relations, and equality.
At the end of the event, participants ознакомились (visited) vocational training courses organized at the center, including sewing, cooking, children’s massage, and computer literacy.