Гендер камситишга учраган аёлнинг меҳнат ҳуқуқлари тикланди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га  аёл А.Ю. мурожаат қилиб, ишга қабул қилиш жараёнида жинсига кўра камситишга дуч келганини маълум қилди.
Мурожаатда қайд этилишича, у 2026 йил январь ойида Тошкент вилоятидаги иқтисодий соҳага оид ташкилотлардан бирига мавжуд лавозимга ишга қабул қилиш масаласи бўйича суҳбатдан ўтган, ариза ёзган ҳамда электрон шартномани имзолаган. Шундан сўнг ишга қабул қилиш тўғрисида буйруқ чиқиши кутилган.
Бироқ кейинчалик мазкур лавозимга аёл киши қабул қилинмаслиги ҳақида рад жавоби берилган. Мурожаатчига кўра, ушбу қарор унинг касбий малакаси ёки иш тажрибаси билан эмас, балки аёл экани билан боғланган.
Мазкур ҳолат Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 58-моддасида белгиланган хотин-қизлар ва эркаклар тенг ҳуқуқлилиги, 42-моддасида мустаҳкамланган камситишларсиз меҳнат қилиш ҳуқуқи, шунингдек Меҳнат кодексининг 4-моддаси талабларига зид.
Ушбу ҳолат Омбудсман томонидан назоратга олиниб, унинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Тошкент вилояти Давлат меҳнат инспекцияси ходимлари иштирокида ўрганилди.
Ўрганишлар натижасида мурожаатчининг меҳнат ҳуқуқлари тикланиб, у мазкур лавозимга ишга қабул қилинди.
Бу каби ёндашув нафақат қонунчилик талабларига, балки меҳнат муносабатларида адолат ва тенг имкониятлар тамойилига ҳам зид. Ҳар бир иш берувчи номзодни унинг жинсига эмас, балки касбий малакаси, билими ва салоҳиятига қараб баҳолаши шарт.

Восстановлены трудовые права женщины, подвергшейся гендерной дискриминации
К Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсману) обратилась гражданка А.Ю., сообщив о факте дискриминации по признаку пола при приёме на работу.
Как указано в обращении, в январе 2026 года она прошла собеседование в одной из организаций экономической сферы области Ташкента на имеющуюся вакантную должность, подала заявление и подписала электронный трудовой договор. После этого ожидалось издание приказа о её приёме на работу.
Однако впоследствии ей был дан отказ с указанием, что на данную должность женщины не принимаются. По словам заявительницы, данное решение было обусловлено не её профессиональной квалификацией или опытом работы, а именно её принадлежностью к женскому полу.
Данный случай противоречит статье 58 Конституции Республики Узбекистан, закрепляющей равенство прав женщин и мужчин, статье 42, гарантирующей право на труд без дискриминации, а также требованиям статьи 4 Трудового кодекса.
Ситуация была взята на контроль Омбудсманом и изучена с участием регионального представителя Омбудсмана по Ташкентской области, а также сотрудников Государственной инспекции труда Ташкентской области.
По результатам рассмотрения трудовые права заявительницы были восстановлены, и она была принята на указанную должность.
Подобный подход противоречит не только требованиям законодательства, но и принципам справедливости и равных возможностей в трудовых отношениях. Каждый работодатель обязан оценивать кандидата не по признаку пола, а исходя из его профессиональной квалификации, знаний и потенциала.