TelegramTwitterphoneInstagramYouTubeFacebook
Андижондаги 3-сон тергов ҳибсхонасида тиббий кўрик ташкил этилди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Андижон вилоятидаги минтақавий вакили, Омбудсман ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳлари аъзолари ҳамда Халқ депутатлари Андижон вилояти Кенгаши депутатлари томонидан 3-сон тергов ҳибсхонасига мониторинг ташрифи амалга оширилди.
Мониторингда маҳкум ва маҳбусларнинг ётоқ жойлари, ошхона, кутубхона, тиббиёт бўлими, қисқа ва узоқ муддатли учрашув хоналари кўздан кечирилди. Шунингдек, маҳбус ва маҳкумлар билан жамоавий ҳамда ҳоли тарздаги суҳбатлар ўтказилди.
Мониторинг ташрифлари давомида, 3-сон тергов ҳибсхонаси кутубхонасига ҳомийлик асосида 150 дан ортиқ жаҳон ҳамда ўзбек бадиий адабиётлари тақдим этилди.
Шу куни Омбудсманнинг минтақавий вакили, Халқ депутатлари Андижон вилояти кенгаши ва Андижон вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси ҳамкорлигида ушбу ҳибсхонада чуқурлаштирилган тиббий кўрик ташкил этилди.
Тиббий кўрикка вилоятнинг малакали фтизиатр, травматолог, невропатолог, лор, окулист, эндокринолог, психиатр, гинеколог, кардиолог, уролог, дерматовенеролог, стоматолог, травматолог, аллерголог, жарроҳ ва лаборант-мутахассислар жалб этилди.
Унда 152 нафар шахслар каби тор доирадаги  шифокорлари томонидан тиббий кўрикдан ўтказилди.
Тиббий кўрик натижаларига кўра, аниқланган касалликлар диспансер назоратига олиниб, мутахассислар тавсияси асосида зарур тиббий муолажалар белгилаб берилди.