Бир қатор вилоятлардаги ёпиқ муассасаларда навбатдаги мониторинг ташрифлари амалга оширилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда Жиззах, Сирдарё, Навоий, Хоразм, Андижон, Бухоро, Наманган вилоятларидаги минтақавий вакиллари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган қатор ёпиқ муассасаларда мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Ташрифлар доирасида Жиззах вилояти ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Хоразм вилояти 11-сон тергов ҳибсхонаси, Республика ихтисослаштирилган руҳий саломатлик илмий-амалий тиббиёт марказининг психиатрия ва наркология хизматлари бўйича Хоразм вилояти филиали ва «Мурувват» ногиронлиги бўлган шахслар учун эркаклар интернат уйи, Андижон вилояти ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Наманган вилояти 6-сон тергов ҳибсхонаси, ИИБ ЖХХ ЖТСБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Бухоро вилоятидаги 4-сон тергов ҳибсхонаси, 17-сон жазони ижро этиш колонияси, ИИБ ЖХХ ЖТСБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Навоий вилояти, 4-,11-сон жазони ижро этиш колонияси Қорақалпоғистон Республикаси 2-сон тергов ҳибсхонаси ҳамда Сирдарё вилояти 8-сон тергов ҳибсхонаси ва 40-сонли манзил-колониясидаги шароитлар ўрганилди.
Мониторинг жараёнида ёпиқ муассасалардаги яшаш шароити, озиқ-овқат таъминоти, тиббий хизмат кўрсатиш, меҳнатга жалб этиш, узоқ ва қисқа муддатли учрашувлар учун мўлжалланган хоналар ҳамда мурожаат қилиш ҳуқуқини таъминлаш масалалари ўрганилди. Шунингдек, камералар ва биноларнинг санитария ҳолати, видеокузатув тизимлари, адвокатлар ва терговчилар учун мўлжалланган хоналар кўздан кечирилди.
Наманган вилоятидаги 6-сон тергов ҳибсхонасида янги бино ишга туширилгани сабабли сиғим билан боғлиқ муаммолар бартараф этилгани аниқланди.
Навоий вилоятидаги 4-, 11-сон жазони ижро этиш колонияларидаги тиббиёт бўлимлари ўрганилганда маҳкумлар стационар ва амбулатор тартибида даволанаётган шахслар билан суҳбат ўтказилди. Суҳбат давомида тиббий хизмат, маҳкумларга бўлган муносабат палаталардаги ҳарорат, ҳамда санитария-гигиена талабларига амал қилиниши ҳолатлари ўрганилди.
Андижон вилояти ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонасида аввалги мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликлар бартараф этилгани қайд этилди. Хусусан, муассасадаги кўрпа-тўшаклар янгиланиб, тоза чойшаб ва ёстиқ жилдлари билан таъминланган.
Шунингдек, Хоразм вилоятидаги 11-сон тергов ҳибсхонаси кутубхонасига бадиий адабиётлар совға қилинди.
Ушбу мониторинг ташрифлари давомида “Омбудсман қути”ларидаги мурожаатлар ўрганиш учун олиб кетилди. Колония ҳудудларида маҳкумлар билан умумий учрашувлар ўтказилиб, қабулга мурожаат қилган шахслар ҳамда айрим камераларда сақланаётган маҳкумлар билан якка тартибда суҳбатлар ташкил этилди.

Regular monitoring visits conducted to closed institutions in a number of regions
Regional representatives of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Republic of Karakalpakstan, as well as in the Jizzakh, Syrdarya, Navoi, Khorezm, Andijan, Bukhara and Namangan regions, conducted monitoring visits to a number of closed institutions where persons with restricted freedom of movement are held.
Within the framework of the visits, conditions were examined at the temporary detention facility of the Jizzakh Regional Department of Internal Affairs, Investigation Detention Facility No. 11 of the Khorezm Region, the Khorezm regional branch of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of Psychiatric Services (psychiatry and narcology units), the “Muruvvat” residential care institution for men with disabilities, the temporary detention facility of the Andijan Regional Department of Internal Affairs, Investigation Detention Facility No. 6 of the Namangan Region, the temporary detention facility of the Traffic Safety Department of the Internal Affairs bodies, Investigation Detention Facility No. 4 of the Bukhara Region, Penal Colony No. 17, the temporary detention facility of the Traffic Safety Department, Penal Colonies No. 4 and No. 11 of the Navoi Region, Investigation Detention Facility No. 2 of the Republic of Karakalpakstan, and Address Colony No. 40 of the Syrdarya Region.
During the monitoring, living conditions in the closed institutions, food provision, medical services, involvement in labor activities, the condition of premises intended for short-term and long-term visits, as well as the ensuring of the right to submit appeals were examined. In addition, the sanitary condition of cells and buildings, video surveillance systems, and facilities designated for lawyers and investigators were inspected.
It was established that capacity-related issues at Investigation Detention Facility No. 6 of the Namangan Region had been resolved following the commissioning of a new building.
When examining the medical units of Penal Colonies No. 4 and No. 11 of the Navoi Region, interviews were conducted with convicted persons undergoing inpatient and outpatient treatment. The discussions focused on the quality of medical services, the treatment of convicted persons, temperature conditions in wards, and compliance with sanitary and hygienic requirements.
It was noted that shortcomings identified during previous monitoring visits at the temporary detention facility of the Andijan Regional Department of Internal Affairs had been eliminated. In particular, bedding was renewed, and clean sheets and pillowcases were provided.
In addition, works of fiction were donated to the library of Investigation Detention Facility No. 11 of the Khorezm Region.
During the monitoring visits, appeals submitted through the “Ombudsman Boxes” were collected for review. General meetings with convicted persons were held on the territories of penal colonies, and individual interviews were organized with persons who had applied for reception as well as with convicted persons held in separate cells.