Навбатдаги ўқув-машғулотлари Омбудсманнинг Андижон, Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд, Сирдарё ва Сурхондарё вилоятларидаги минтақавий вакиллари томонидан умумтаълим мактабларида ташкил этилди. Уларда жами 1000 нафарга яқин ўқувчи иштирок этди.
Дарслар Андижон вилояти Жалақудуқ туманидаги 62-сонли ихтисослашган давлат таълим мактаби ва 1-сонли ўрта таълим мактабида; Бухоро вилояти Қоракўл туманидаги математика мактаб, Бухоро шаҳридаги 16-, 22- ва 7-сонли мактабларда, Когон шаҳридаги 11-, 10- ҳамда Когон туманидаги 20-сонли мактабларда, Бухоро туманидаги 49-сонли ўрта умумтаълим мактаби ва ихтисослаштирилган мактабда; Қашқадарё вилояти Яккабоғ туманидаги 83 ва 102-сонли, Қарши шаҳридаги 14 ва 9-сонли умумтаълим мактабларида; Самарқанд вилояти Пастдарғом туманидаги 56-информатика ва ахборот технологияларига ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаби, 54-сонли ихтисослаштирилган мактаб ҳамда Самарқанд туманидаги 36 ва 1-сонли мактабларда; Сирдарё вилояти Гулистон шаҳридаги 10 ва 11-сонли, Мирзаобод туманидаги 21 ва 24-сонли умумий ўрта таълим мактабларида; Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги 9-сонли мактабда ҳамда Тошкент вилояти Зангиота туманидаги 15-, 40-, 36- ва 38-умумтаълим мактабларида ўтказилди.
Дарсларда ўқувчилар хотин-қизлар ҳуқуқлари, рақамли зўравонликка қарши курашиш, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ва Омбудсманнинг ваколатлари, шунингдек, Конституцияда мустаҳкамланган ҳуқуқларни таъминлаш имкониятлари ҳақида ҳаётий мисоллар асосида тушунча олдилар. Шунингдек, болаларни қизиқтирган саволларга батафсил жавоблар берилди.

The next training sessions were organized in general education schools by the Ombudsman’s regional representatives in the Andijan, Bukhara, Kashkadarya, Samarkand, Syrdarya, and Surkhandarya regions. In total, nearly 1,000 students took part in these classes.
The classes were held at Specialized State Educational School No. 62 and Secondary School No. 1 in Jalakuduk district of Andijan region; the Mathematics School in Karakul district of Bukhara region; Schools No. 16, 22, and 7 in Bukhara city; Schools No. 11 and 10 in Kogon city and School No. 20 in Kogon district; Secondary School No. 49 and a specialized school in Bukhara district; Schools No. 83 and 102 in Yakkabog district of Kashkadarya region and Schools No. 14 and 9 in Karshi city; Specialized State General Education School No. 56 (informatics and information technologies) and Specialized School No. 54 in Pastdargom district of Samarkand region, as well as Schools No. 36 and 1 in Samarkand district; Schools No. 10 and 11 in Gulistan city of Syrdarya region and Schools No. 21 and 24 in Mirzaobod district; School No. 9 in Termez city of Surkhandarya region; as well as Schools No. 15, 40, 36, and 38 in Zangiota district of Tashkent region.
During the classes, students gained an understanding—based on real-life examples—of women’s rights, combating digital violence, national human rights institutions and the powers of the Ombudsman, as well as opportunities to ensure rights enshrined in the Constitution. Detailed answers were also provided to questions of interest to students.