Навбатдаги ўқув-машғулотлари Омбудсманнинг Андижон, Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд, Сирдарё ва Сурхондарё вилоятларидаги минтақавий вакиллари томонидан умумтаълим мактабларида ташкил этилди. Уларда жами 1000 нафарга яқин ўқувчи иштирок этди.
Дарслар Андижон вилояти Жалақудуқ туманидаги 62-сонли ихтисослашган давлат таълим мактаби ва 1-сонли ўрта таълим мактабида; Бухоро вилояти Қоракўл туманидаги математика мактаб, Бухоро шаҳридаги 16-, 22- ва 7-сонли мактабларда, Когон шаҳридаги 11-, 10- ҳамда Когон туманидаги 20-сонли мактабларда, Бухоро туманидаги 49-сонли ўрта умумтаълим мактаби ва ихтисослаштирилган мактабда; Қашқадарё вилояти Яккабоғ туманидаги 83 ва 102-сонли, Қарши шаҳридаги 14 ва 9-сонли умумтаълим мактабларида; Самарқанд вилояти Пастдарғом туманидаги 56-информатика ва ахборот технологияларига ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаби, 54-сонли ихтисослаштирилган мактаб ҳамда Самарқанд туманидаги 36 ва 1-сонли мактабларда; Сирдарё вилояти Гулистон шаҳридаги 10 ва 11-сонли, Мирзаобод туманидаги 21 ва 24-сонли умумий ўрта таълим мактабларида; Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги 9-сонли мактабда ҳамда Тошкент вилояти Зангиота туманидаги 15-, 40-, 36- ва 38-умумтаълим мактабларида ўтказилди.
Дарсларда ўқувчилар хотин-қизлар ҳуқуқлари, рақамли зўравонликка қарши курашиш, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ва Омбудсманнинг ваколатлари, шунингдек, Конституцияда мустаҳкамланган ҳуқуқларни таъминлаш имкониятлари ҳақида ҳаётий мисоллар асосида тушунча олдилар. Шунингдек, болаларни қизиқтирган саволларга батафсил жавоблар берилди.

Очередные учебно-тренинговые занятия были организованы региональными представителями Омбудсмана в Андижанской, Бухарской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской и Сурхандарьинской областях в общеобразовательных школах. В них приняли участие в общей сложности около 1 000 учащихся.
Занятия прошли в специализированной государственной школе № 62 и средней школе № 1 Жалакудукского района Андижанской области; в математической школе Каракульского района Бухарской области; в школах № 16, 22 и 7 города Бухары; в школах № 11 и 10 города Кагана и школе № 20 Каганского района; в средней общеобразовательной школе № 49 и специализированной школе Бухарского района; в школах № 83 и 102 Яккабагского района Кашкадарьинской области и школах № 14 и 9 города Карши; в специализированной государственной общеобразовательной школе № 56 (информатика и информационные технологии) и специализированной школе № 54 Пастдаргомского района Самаркандской области, а также в школах № 36 и 1 Самаркандского района; в школах № 10 и 11 города Гулистана Сырдарьинской области и школах № 21 и 24 Мирзаободского района; в школе № 9 города Термеза Сурхандарьинской области; а также в школах № 15, 40, 36 и 38 Зангиатинского района Ташкентской области.
В ходе занятий учащиеся на примерах из реальной жизни получили знания о правах женщин, противодействии цифровому насилию, национальных институтах по правам человека и полномочиях Омбудсмана, а также о возможностях обеспечения прав, закреплённых в Конституции. Кроме того, были даны подробные ответы на интересующие детей вопросы.