Ўзбекистон ва Малайзия инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди
Жорий йилнинг 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) бошчилигидаги делегация Малайзия Парламенти аъзоси, Ўзбекистон - Малайзия дўстлик гуруҳининг раиси Д-р. Келвин Йи Ли билан учрашди.
Учрашув жараёнида Ўзбекистондаги ислоҳотлар юзасидан фикр билдирар экан, Д-р. Келвин Йи Ли мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ташаббусларни юқори баҳолаб, уларнинг изчил ва тизимли аҳамият касб этаётганини эътироф этди.
Шунингдек, учрашув доирасида Ўзбекистон ва Малайзияда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашдаги ўрни, уларнинг парламентлар билан ўзаро ҳамкорлик масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди ва мазкур йўналишларда тажриба алмашиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ушбу алоқалар 2023 йилдаги Малайзия Парламенти Вакиллар палатаси Спикери бошчилигидаги делегациянинг Ўзбекистонга ташрифи ва 2024 йилдаги Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг Малайзияга ташрифи каби юқори даражадаги алмашинувлар билан янада мустаҳкамланди.
Маълумот учун: Ўзбекистон ва Малайзия парламентлараро дўстлик гуруҳи 2020 йилдан буён фаолият юритиб келаётган бўлиб, у икки давлат парламентлари ўртасидаги самарали ҳамкорлик механизми ҳисобланади. Ушбу платформа доирасида, жумладан, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчилик масалалари мунтазам муҳокама қилиниб келинмоқда.

Uzbekistan and Malaysia Discuss Cooperation in the Field of Human Rights
On 20 January this year, a delegation headed by the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) held a meeting with a Member of the Parliament of Malaysia, Chairman of the Uzbekistan–Malaysia Friendship Group, Dr. Kelvin Yii Lee.
During the meeting, commenting on the reforms being implemented in Uzbekistan, Dr. Kelvin Yii Lee highly praised the country’s initiatives aimed at ensuring human rights, noting their consistent and systematic nature.
The meeting also focused on the role of national human rights institutions in Uzbekistan and Malaysia in safeguarding human rights and freedoms, their cooperation with parliaments, as well as prospects for exchanging experience in these areas.
It was noted that these ties have been further strengthened through high-level exchanges, including the visit to Uzbekistan in 2023 by a delegation headed by the Speaker of the House of Representatives of the Malaysian Parliament, and the visit to Malaysia in 2024 by the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
For information: The Uzbekistan–Malaysia Inter-Parliamentary Friendship Group has been operating since 2020 and serves as an effective mechanism for cooperation between the parliaments of the two countries. Within this platform, issues related to human rights legislation are regularly discussed.