Ўзбекистон ва Малайзия инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди
Жорий йилнинг 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) бошчилигидаги делегация Малайзия Парламенти аъзоси, Ўзбекистон - Малайзия дўстлик гуруҳининг раиси Д-р. Келвин Йи Ли билан учрашди.
Учрашув жараёнида Ўзбекистондаги ислоҳотлар юзасидан фикр билдирар экан, Д-р. Келвин Йи Ли мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ташаббусларни юқори баҳолаб, уларнинг изчил ва тизимли аҳамият касб этаётганини эътироф этди.
Шунингдек, учрашув доирасида Ўзбекистон ва Малайзияда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашдаги ўрни, уларнинг парламентлар билан ўзаро ҳамкорлик масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди ва мазкур йўналишларда тажриба алмашиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ушбу алоқалар 2023 йилдаги Малайзия Парламенти Вакиллар палатаси Спикери бошчилигидаги делегациянинг Ўзбекистонга ташрифи ва 2024 йилдаги Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг Малайзияга ташрифи каби юқори даражадаги алмашинувлар билан янада мустаҳкамланди.
Маълумот учун: Ўзбекистон ва Малайзия парламентлараро дўстлик гуруҳи 2020 йилдан буён фаолият юритиб келаётган бўлиб, у икки давлат парламентлари ўртасидаги самарали ҳамкорлик механизми ҳисобланади. Ушбу платформа доирасида, жумладан, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчилик масалалари мунтазам муҳокама қилиниб келинмоқда.

В ходе встречи, высказывая мнение о проводимых в Узбекистане реформах, доктор Келвин Йи Ли высоко оценил инициативы нашей страны в сфере обеспечения прав человека, отметив их последовательный и системный характер.
Также в рамках встречи было уделено особое внимание роли национальных институтов по правам человека в Узбекистане и Малайзии в обеспечении прав и свобод человека, вопросам их взаимодействия с парламентами, а также обсуждены перспективы обмена опытом в данных направлениях.
Отмечено, что данные связи были дополнительно укреплены за счёт визита в Узбекистан в 2023 году делегации во главе со Спикером Палаты представителей Парламента Малайзии, а также визита в Малайзию в 2024 году Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Для справки: Межпарламентская группа дружбы Узбекистана и Малайзии функционирует с 2020 года и является эффективным механизмом сотрудничества между парламентами двух стран. В рамках данной платформы, в том числе, на регулярной основе обсуждаются вопросы законодательства в сфере прав человека.