Жиззахда аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган тадбир бўлиб ўтди
2025 йил 17 декабрь куни Жиззах шаҳрида аҳолининг ҳуқуқий маданияти ва хабардорлигини оширишга қаратилган давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбир Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Конрад Аденауэр жамғармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Тадбирда Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссияси ва Илмий-маслаҳат кенгаши аъзолари, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, мутахассис-олимлар иштирок этди.
Омбудсманга аҳолидан келган мурожаатлар таҳлили чекка ҳудудларда аҳолининг ҳуқуқий билим ва ҳуқуқий тушунтиришларга бўлган эҳтиёж юқори эканини аниқ кўрсатмоқда.
Сўнгги йилларда Омбудсман институти томонидан фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган мақсадли ва манзилли тарзда ҳуқуқий-маърифий лойиҳалар изчил амалга оширилмоқда. Жумладан, чекка ҳудудларда аҳоли билан очиқ мулоқот ва ҳуқуқий тушунтириш ишларини олиб боришга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси йўлга қўйилган.
Бундан ташқари, умумтаълим мактабларида ўқувчиларга нафақат ўз ҳуқуқларидан фойдаланиш, балки ўзгалар ҳуқуқ ва эркинликларига ҳурмат билан муносабатда бўлишга қаратилган “Омбудсман соати” инновацион дарслари ўтказиб келинмоқда.
Шунингдек, зўравонликка учраган хотин-қизларга манзилли психологик, ҳуқуқий ва ижтимоий ёрдам кўрсатишни назарда тутувчи “Тенглик ва ҳурмат” лойиҳалари изчил амалга ошириб келинмоқда.
Шу каби лойиҳалар давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорликда амалга оширилиб, аҳолига ҳуқуқий ислоҳотлар мазмуни ҳамда ўз ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш йўлларини тушунтиришга қаратилган. Бу йўналишдаги тарғибот ишлари замонавий, таъсирчан ва амалий усуллар асосида изчил олиб борилмоқда.
Очиқ ва самимий мулоқотда ҳуқуқий маданиятни юксалтиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама марказида бўлди. Хусусан, чекка ҳудудларда фуқаролик жамияти институтлари томонидан аҳолининг, айниқса хотин-қизлар ва ёшларнинг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш, зўравонлик ҳолатларининг олдини олишга қаратилган ҳуқуқий тарғибот-ташвиқот ишларини кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, ижтимоий тармоқларда шахсий ҳаёт дахлсизлигини бузилиши, ёлғон маълумотларни тарқатиш ва ҳуқуқни инкор этувчи қарашларнинг тарқалишига қарши ҳуқуқий иммунитетни шакллантиришнинг замонавий йўллари муҳокама қилинди.
Тадбир иштирокчилари томонидан меҳнат ҳуқуқлари, ижтимоий ҳимоя, гендер тенглиги, болалар ва ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини таъминлаш каби масалалар юзасидан аниқ таклиф ва тавсиялар билдирилди.
Давра суҳбати якунларига кўра, давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситалари ўртасида ҳамкорликни кучайтириш, ҳуқуқий тарғиботни маҳаллий эҳтиёжлардан келиб чиққан ҳолда ташкил этиш зарурлиги қайд этилди.

В Джизаке состоялось мероприятие, направленное на повышение правовой осведомлённости населения
17 декабря 2025 года в городе Джизаке состоялся круглый стол, направленный на повышение правовой культуры и правовой осведомлённости населения. Мероприятие было организовано Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) совместно с Региональным представительством Фонда Конрада Аденауэра по Центральной Азии.
В мероприятии приняли участие члены Комиссии при Омбудсмане по соблюдению конституционных прав и свобод человека, члены Научно-консультативного совета, представители государственных органов и институтов гражданского общества, а также учёные-правоведы и эксперты.
Анализ обращений, поступающих к Омбудсману, наглядно свидетельствует о высокой потребности населения, особенно в отдалённых регионах, в правовых знаниях и разъяснениях.
В последние годы институт Омбудсмана последовательно реализует целевые и адресные правопросветительские проекты, направленные на повышение правовой осведомлённости граждан. В частности, запущен проект «Школа Омбудсмана», ориентированный на проведение открытых диалогов и правовых разъяснений среди населения отдалённых территорий.
Кроме того, в общеобразовательных школах на постоянной основе проводятся инновационные занятия «Час Омбудсмана», направленные не только на обучение школьников реализации собственных прав, но и на формирование уважительного отношения к правам и свободам других лиц.
Также последовательно реализуется проект «Равенство и уважение», предусматривающий оказание адресной психологической, правовой и социальной помощи женщинам, пострадавшим от насилия.
Указанные инициативы реализуются в тесном взаимодействии с государственными органами и институтами гражданского общества и направлены на разъяснение содержания правовых реформ, а также механизмов защиты прав и законных интересов граждан. Правопросветительская работа в данном направлении осуществляется на системной основе с применением современных, эффективных и практико-ориентированных методов.
В ходе открытого и конструктивного диалога в центре внимания находились практические аспекты повышения правовой культуры. Особое внимание было уделено вопросам усиления правовой пропаганды и профилактики насилия, прежде всего среди женщин и молодёжи в отдалённых регионах.
Кроме того, были обсуждены современные подходы к формированию правового иммунитета против нарушений неприкосновенности частной жизни, распространения недостоверной информации и правового нигилизма в социальных сетях.
Участниками мероприятия были высказаны конкретные предложения и рекомендации по вопросам трудовых прав, социальной защиты, гендерного равенства, а также обеспечения прав детей и лиц с инвалидностью.
По итогам круглого стола была отмечена необходимость укрепления взаимодействия между государственными органами, институтами гражданского общества и средствами массовой информации, а также организации правопросветительской деятельности с учётом местных потребностей.