Омбудсман тавсиясига кўра, Сирдарёдаги  40-сон манзил-колониясида маҳкумлар учун узоқ муддатли учрашув хоналари қуриб берилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили 40-сон манзил-колониясида амалга оширган мониторинг ташрифларида маҳкумлар учун узоқ муддатли учрашув хоналар йўқлиги аниқланган эди.
Маҳкумларнинг оила аъзолари билан узоқ муддатли учрашувлар муассаса ҳудудида эмас, балки “Чортоқ” маҳалласидаги фуқароларнинг турар-жойларида ўтказиб келинган. Ушбу хонадонларда яшаш шароити яхши эмаслиги, қолаверса, санитария-гигиена талабларига риоя этилмаслиги сабабли, узоқ муддатли учрашув хоналарини қуриш тавсия қилинган эди.
Омбудсманга маълум қилинишича, Сирдарё вилояти Гулистон туман ҳокимлиги ҳамда ИИВ Жазони ижро этиш департаменти томонидан зарур маблағлар ажратилган. Натижада манзил-колония ҳудудида барча шароитларга эга, замонавий 11 та узоқ муддатли учрашув хоналари қуриб фойдаланишга топширилди.

По рекомендации Омбудсмана в колонии-поселении №40 Сырдарьинской области для осуждённых построены комнаты для длительных свиданий
В ходе мониторинговых визитов региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Сырдарьинской области в колонии-поселении №40 было выявлено отсутствие для осуждённых помещений для длительных свиданий.
Длительные свидания осуждённых с членами их семей проводились не на территории учреждения, а в жилых домах граждан махалли «Чорток». В связи с неудовлетворительными бытовыми условиями и несоблюдения санитарно-гигиенических требований в данных домах, было рекомендовано строительство отдельных комнат для длительных свиданий.
Как было сообщено Омбудсману, хокимиятом Гулистанского района Сырдарьинской области и Департаментом исполнения наказаний МВД были выделены необходимые финансовые средства. В результате на территории колонии-поселения были построены и введены в эксплуатацию 11 современных комнат для длительных свиданий, оснащённых всеми необходимыми условиями.