Омбудсман тавсиясига кўра, Сирдарёдаги  40-сон манзил-колониясида маҳкумлар учун узоқ муддатли учрашув хоналари қуриб берилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили 40-сон манзил-колониясида амалга оширган мониторинг ташрифларида маҳкумлар учун узоқ муддатли учрашув хоналар йўқлиги аниқланган эди.
Маҳкумларнинг оила аъзолари билан узоқ муддатли учрашувлар муассаса ҳудудида эмас, балки “Чортоқ” маҳалласидаги фуқароларнинг турар-жойларида ўтказиб келинган. Ушбу хонадонларда яшаш шароити яхши эмаслиги, қолаверса, санитария-гигиена талабларига риоя этилмаслиги сабабли, узоқ муддатли учрашув хоналарини қуриш тавсия қилинган эди.
Омбудсманга маълум қилинишича, Сирдарё вилояти Гулистон туман ҳокимлиги ҳамда ИИВ Жазони ижро этиш департаменти томонидан зарур маблағлар ажратилган. Натижада манзил-колония ҳудудида барча шароитларга эга, замонавий 11 та узоқ муддатли учрашув хоналари қуриб фойдаланишга топширилди.

Upon the Ombudsman’s recommendation, long-term visitation rooms have been constructed for convicted persons in Correctional Facility No. 40 in Syrdarya Region
During monitoring visits conducted by the Regional Representative of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Syrdarya Region to Correctional Facility No. 40 (colony-settlement), it was identified that the institution lacked designated rooms for long-term visits of convicted persons.
Long-term visits between convicted persons and their family members were being held not within the institution’s premises but in private residential houses located in the “Chortok” mahalla. Due to the inadequate living conditions in these houses and the failure to meet sanitary and hygiene requirements, the construction of dedicated long-term visitation rooms was recommended.
According to the information provided to the Ombudsman, the Hokimiyat of Gulistan District of Syrdarya Region and the Department for the Execution of Sentences of the Ministry of Internal Affairs allocated the necessary financial resources. As a result, 11 modern long-term visitation rooms equipped with all essential facilities were constructed and commissioned on the territory of the colony-settlement.