Ўқувчиларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича билими оширилмоқда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамкорлигида 2024 йилдан буён республика бўйлаб мактабларда ўтказиб келинаётган “Омбудсман соати” дарсларига ўқувчилар қизиқиши ортиб бормоқда. Инсон ҳуқуқ ва мажбуриятлари кундалик ҳаётда учрайдиган мисоллар орқали тушунтирилаётгани сабабли ўқувчилар дарсларда фаол иштирок этишмоқда.
Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан ўтказилган навбатдаги 16-25 ноябрь кунларида ўтказилган дарсларда 650 нафарга яқин ўқувчи қамраб олинди.
Дарслар Сирдарё вилояти Гулистон туманидаги 19, 22-сонли ва Сардоба туманидаги 18-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек туманидаги 338-сонли мактаб, Тошкент вилояти Янгийўл туманидаги 28-умумий ўрта таълим мактаби, Бухоро вилояти Бухоро туманидаги 22 ва 25-умумий ўрта таълим мактаблари, Фарғона вилояти Фарғона туманидаги 5 ва 63-умумий ўрта таълим мактаблари, Навоий вилояти Навоий шаҳридаги 8 ва 16-сонли умумий ўрта таълим мактабларида ўтказилди.
Эркин мулоқот шаклида ўтган дарсларда юқори синф ўқувчиларига рақамли дунёда ҳимояланиш йўллари, кибербуллинг, инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг мазмун-моҳияти, шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, экологик ҳуқуқ ва мажбуриятлари интерактив машғулотлар ва ҳаётий мисоллар ёрдамида тушунтирилди. Шунингдек, ёшларга табиатни асрамасдан инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлаш мумкин эмаслиги ҳақида видеороликлар асосида интерактив усулда маълумотлар берилди.

Повышается уровень знаний школьников в области прав человека
С 2024 года в школах по всей республике проводятся уроки «Час Омбудсмана», организуемые в рамках сотрудничества Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и Министерства дошкольного и школьного образования. Интерес учащихся к этим занятиям неуклонно растёт. Поскольку права и обязанности человека объясняются на примерах из повседневной жизни, школьники активно участвуют в уроках.
В очередных занятиях, проведённых региональными представителями Омбудсмана в период с 16 по 25 ноября, приняли участие около 650 учащихся.
Уроки были организованы в общеобразовательных школах № 19 и № 22 Гулистанского района и школе № 18 Сардобинского района Сырдарьинской области; школе № 338 Мирзо-Улугбекского района города Ташкента; общеобразовательной школе № 28 Янгиюльского района Ташкентской области; общеобразовательных школах № 22 и № 25 Бухарского района Бухарской области; общеобразовательных школах № 5 и № 63 Ферганского района Ферганской области; а также общеобразовательных школах № 8 и № 16 города Навои Навоийской области.
Занятия, прошедшие в формате свободного диалога, были посвящены разъяснению старшеклассникам, с использованием интерактивных методик и жизненных примеров, способов защиты в цифровой среде, вопросов кибербуллинга, сущности прав и свобод человека, а также личных, политических, экономических, социальных и экологических прав и обязанностей. Кроме того, на основе видеороликов в интерактивной форме была донесена мысль о том, что без бережного отношения к природе невозможно обеспечить права и законные интересы человека.