Ўқувчиларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича билими оширилмоқда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамкорлигида 2024 йилдан буён республика бўйлаб мактабларда ўтказиб келинаётган “Омбудсман соати” дарсларига ўқувчилар қизиқиши ортиб бормоқда. Инсон ҳуқуқ ва мажбуриятлари кундалик ҳаётда учрайдиган мисоллар орқали тушунтирилаётгани сабабли ўқувчилар дарсларда фаол иштирок этишмоқда.
Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан ўтказилган навбатдаги 16-25 ноябрь кунларида ўтказилган дарсларда 650 нафарга яқин ўқувчи қамраб олинди.
Дарслар Сирдарё вилояти Гулистон туманидаги 19, 22-сонли ва Сардоба туманидаги 18-сонли умумий ўрта таълим мактаби, Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек туманидаги 338-сонли мактаб, Тошкент вилояти Янгийўл туманидаги 28-умумий ўрта таълим мактаби, Бухоро вилояти Бухоро туманидаги 22 ва 25-умумий ўрта таълим мактаблари, Фарғона вилояти Фарғона туманидаги 5 ва 63-умумий ўрта таълим мактаблари, Навоий вилояти Навоий шаҳридаги 8 ва 16-сонли умумий ўрта таълим мактабларида ўтказилди.
Эркин мулоқот шаклида ўтган дарсларда юқори синф ўқувчиларига рақамли дунёда ҳимояланиш йўллари, кибербуллинг, инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг мазмун-моҳияти, шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, экологик ҳуқуқ ва мажбуриятлари интерактив машғулотлар ва ҳаётий мисоллар ёрдамида тушунтирилди. Шунингдек, ёшларга табиатни асрамасдан инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлаш мумкин эмаслиги ҳақида видеороликлар асосида интерактив усулда маълумотлар берилди.

Students’ knowledge of human rights is being strengthened
Since 2024, the “Ombudsman Hour” lessons, conducted in schools across the country in cooperation between the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Oliy Majlis and the Ministry of Preschool and School Education, have been attracting increasing interest from students. Because human rights and responsibilities are explained through examples drawn from everyday life, students are actively participating in these lessons.
During the most recent series of classes held by the Ombudsman’s regional representatives in the period from 16 to 25 November, nearly 650 students were covered.
The lessons were conducted at General Education Schools Nos. 19 and 22 in Guliston district and School No. 18 in Sardoba district of Syrdarya region; School No. 338 in Mirzo Ulugbek district of Tashkent city; General Education School No. 28 in Yangiyul district of Tashkent region; General Education Schools Nos. 22 and 25 in Bukhara district of Bukhara region; General Education Schools Nos. 5 and 63 in Fergana district of Fergana region; and General Education Schools Nos. 8 and 16 in the city of Navoi, Navoi region.
Held in an open dialogue format, the lessons explained to upper-grade students, through interactive exercises and real-life examples, how to protect themselves in the digital world, the phenomenon of cyberbullying, the essence of human rights and freedoms, as well as personal, political, economic, social and environmental rights and responsibilities. In addition, using video clips, young people were given interactive information on the idea that it is impossible to ensure human rights and interests without protecting nature.