Учрашувда “Омбудсман клуби” аъзолари дарсдан кейин амалиёт ўташи давомида қонунчилик таҳлили, мурожаатлар билан ишлаш, мониторинг ташрифларида иштирок этиш каби йўналишларда кўникмаларга эга бўлиши бўйича имкониятлар яратилгани қайд этилди.
Таъкидланишича, 2021 йилдан бошлаб ТДЮУ талабаларидан жами 250 дан ортиқ Омбудсман клуби аъзолигига аризалар келиб тушган, 150 га яқин талабалар бутун ўқув йили давомида Омбудсманда амалиёт ўтаб, ўзларини назарий билимларини мустаҳкамлаб, маълум даражадаги амалий кўникмаларга эга бўлишган. Ҳозирги қадар 5 нафар Омбудсман клубининг фаол аъзолари ишга олинган.
Давра суҳбати савол-жавобларга бой тарзда, эркин мулоқот шаклида ўтказилди. Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили талабалар томонидан берилган саволларга батафсил жавоб берди. Ушбу давра суҳбати орқали иштирокчилар Омбудсманнинг ваколатлари ва унга келиб тушаётган мурожаатлар, инсон ҳуқуқларининг кафолатланиши борасидаги халқаро ва миллий тажриба ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлишди.

В Ташкентском государственном юридическом университете в рамках «Дня карьеры» состоялся диалог со студентами
7 ноября 2025 года в сотрудничестве Аппарата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) и Ташкентского государственного юридического университета состоялась открытая встреча со студентами в рамках «Дня карьеры». Мероприятие организовано в рамках меморандума о сотрудничестве между университетом и омбудсманом.
На встрече отмечено, что для участников «Клуба омбудсмана» созданы возможности в ходе послешкольной практики формировать навыки по направлениям анализа законодательства, работы с обращениями и участия в мониторинговых визитах.
Подчёркнуто, что с 2021 года от студентов ТГЮУ поступило свыше 250 заявлений о вступлении в Клуб; почти 150 студентов прошли практику у омбудсмана в течение учебного года, укрепив теоретические знания и получив практические навыки. На сегодняшний день 5 активных членов Клуба омбудсмана приняты на работу.
Круглый стол прошёл в формате свободного диалога и вопросов-ответов. Уполномоченный подробно ответил на вопросы студентов. Участники получили обширную информацию о полномочиях омбудсмана, поступающих обращениях, а также о международной и национальной практике обеспечения прав человека.