Омбудсман назоратидаги мурожаатлар жойига чиқиб ўрганилиб, ечим топмоқда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фуқаролар мурожаатларини ҳал этиш бўйича амалий ишларини давом эттирмоқда. Хусусан, Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили томонидан ўрганилган бир қатор мурожаатларда фуқароларнинг асосли шикоятлари тасдиғини топди
Учқудуқ туманида истиқомат қилувчи фуқаро Р.Б. кўп қаватли уйнинг кириш қисми ёғингарчилик вақтида сув тўпланиб, йўлакка сизиб кириши, шу ҳақда бир неча маротаба ширкатга мурожаат қилган бўлса-да, масъуллар томонидан масала ечилмаётганидан норозилик билдирган.
Навоий шаҳридаги яна бир мурожаатда фуқарога моддий ёрдам ажратиш бўйича қарор қабул қилинган бўлса-да, белгиланган маблағ ўз вақтида ажратилмаётгани қайд этилган.
Ҳар икки ҳолатда ҳам тегишли масъул ташкилотлар жалб қилиниб воқеа жойига чиқиб ўрганилиши натижасида мурожаатлар ижобий ҳал этилди.
Шунингдек, Омбудсманга Тошкент шаҳридан келиб тушган уй-жой билан боғлиқ мурожаат юзасидан ҳам иш олиб борилмоқда. Ҳолат Тошкент шаҳридаги минтақавий вакил томонидан ўрганилиб, ишга доир маълумотлар тўпланди ҳамда тегишли чоралар кўрилмоқда.
Фуқаролар мурожаатларининг жойига чиқиб ўрганилиши муаммоларни манзилли ҳал этиш, масъул идораларнинг жавобгарлигини кучайтириш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш самарадорлигини оширишга хизмат қилмоқда.

Appeals under the Ombudsman’s supervision are being studied on site and resolved
The Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Oliy Majlis continues practical work to address citizens’ appeals. In particular, several appeals examined by the Ombudsman’s regional representative in Navoi Region were confirmed as well-founded
A resident of Uchkuduq district, R.B., complained that during rainfall water accumulates at the entrance of a multi-storey building and seeps into the corridor; despite repeated appeals to the homeowners’ association/management company, the issue had not been resolved.
Another appeal in the city of Navoi noted that, although a decision had been made to grant the applicant material assistance, the allocated funds were not disbursed on time.
In both cases, relevant organizations were engaged and on-site inspections carried out, resulting in the appeals being resolved positively.
Work is also underway on a housing-related appeal received from Tashkent city. The case has been studied by the regional representative in Tashkent, information has been collected, and appropriate measures are being taken.
Field examinations of citizens’ appeals help resolve problems in a targeted manner, strengthen the accountability of responsible bodies, and increase the effectiveness of human rights protection.