Тадбирнинг асосий мақсади – 2030-йилгача Ўзбекистонда гендер тенгликка эришиш стратегиясини амалга оширишда 2025-йил учун белгиланган комплекс чора-тадбирлар ижросини муҳокама қилиш, давлат хизматининг турли йўналишларида аёллар иштироки ва имкониятларини кенгайтириш бўлди.
Конференцияда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати вакиллари, Омбудсман, хорижий давлатлар элчихоналари, халқаро экспертлар, вазирлик ва идоралар масъуллари, фуқаролик жамияти институтлари аъзолари, шунингдек “Раҳбар аёллар мактаби” битирувчилари иштирок этди.
Муҳокамалар давомида давлат хизматида аёллар иштирокини ошириш, қонунчилик ва институционал кафолатлар, халқаро индекслар, етакчилик компетенциялари ҳамда таълим орқали интеллектуал салоҳиятни юксалтириш масалалари кўриб чиқилди.
Панел сессияларида гендер сиёсатини такомиллаштириш, аёллар учун тенг шарт-шароитлар яратиш, раҳбарлик лавозимларида уларнинг улушини ошириш бўйича илғор амалиётлар ўрганилди.
Конференция якунида аёллар учун имкониятларни кенгайтириш, раҳбар аёллар сонини ошириш ва мавжуд тўсиқларни бартараф этишга қаратилган қатор амалий таклифлар ишлаб чиқилди.

Role of women in public administration: issues of ensuring gender equality discussed
The international scientific-practical conference organized in cooperation with the Agency for Public Administration Efficiency under the President of the Republic of Uzbekistan and the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) has concluded its work.
The event’s main goal was to discuss implementation of the comprehensive measures set for 2025 within the Strategy to achieve gender equality in Uzbekistan by 2030, and to expand women’s participation and opportunities across various areas of the civil service.
The conference brought together representatives of the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis, the Ombudsman, embassies of foreign states, international experts, officials of ministries and agencies, members of civil society institutions, as well as graduates of the “School for Women Leaders.”
Discussions addressed increasing women’s participation in the civil service, legislative and institutional safeguards, international indices, leadership competencies, and raising intellectual potential through education.
Panel sessions examined best practices for improving gender policy, creating equal conditions for women, and increasing their share in leadership positions.
At the conclusion of the conference, a set of practical proposals was developed to expand opportunities for women, increase the number of women leaders, and remove existing barriers.