Тадбирнинг асосий мақсади – 2030-йилгача Ўзбекистонда гендер тенгликка эришиш стратегиясини амалга оширишда 2025-йил учун белгиланган комплекс чора-тадбирлар ижросини муҳокама қилиш, давлат хизматининг турли йўналишларида аёллар иштироки ва имкониятларини кенгайтириш бўлди.
Конференцияда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати вакиллари, Омбудсман, хорижий давлатлар элчихоналари, халқаро экспертлар, вазирлик ва идоралар масъуллари, фуқаролик жамияти институтлари аъзолари, шунингдек “Раҳбар аёллар мактаби” битирувчилари иштирок этди.
Муҳокамалар давомида давлат хизматида аёллар иштирокини ошириш, қонунчилик ва институционал кафолатлар, халқаро индекслар, етакчилик компетенциялари ҳамда таълим орқали интеллектуал салоҳиятни юксалтириш масалалари кўриб чиқилди.
Панел сессияларида гендер сиёсатини такомиллаштириш, аёллар учун тенг шарт-шароитлар яратиш, раҳбарлик лавозимларида уларнинг улушини ошириш бўйича илғор амалиётлар ўрганилди.
Конференция якунида аёллар учун имкониятларни кенгайтириш, раҳбар аёллар сонини ошириш ва мавжуд тўсиқларни бартараф этишга қаратилган қатор амалий таклифлар ишлаб чиқилди.

Основная цель мероприятия — обсудить исполнение комплекса мер, намеченных на 2025 год, в рамках Стратегии достижения гендерного равенства в Узбекистане к 2030 году, а также расширение участия и возможностей женщин в различных направлениях государственной службы.
В конференции приняли участие представители Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, Омбудсман, посольства иностранных государств, международные эксперты, ответственные лица министерств и ведомств, члены институтов гражданского общества, а также выпускницы «Школы женщин-руководителей».
В ходе обсуждений рассмотрены вопросы повышения участия женщин в госслужбе, законодательные и институциональные гарантии, международные индексы, лидерские компетенции и повышение интеллектуального потенциала через образование.
На панельных сессиях изучены передовые практики совершенствования гендерной политики, создания равных условий для женщин и увеличения их доли на руководящих должностях.
По итогам конференции разработан ряд практических предложений, направленных на расширение возможностей для женщин, увеличение числа женщин-руководителей и устранение существующих барьеров.