Омбудсман Фарғонадаги қатор ёпиқ муассасаларда инсон ҳуқуқлари таъминланиши ҳолатини ўрганди
2025 йилнинг 31 октябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда жамоатчилик гуруҳи аъзолари Фарғона вилоятидаги қатор ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларда мониторинг ташрифини амалга оширди.
Жумладан, Фарғона вилоят ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси ҳамда маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхонада бўлиб, у ерда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқлари таъминланиши ҳолати ўрганилди.
Мониторинг давомида яшаш ва овқатланиш шароитлари, тиббий хизматдан фойдаланиш, адвокат билан учрашиш, мурожаатлар юбориш, бандерол ва посилкалар қабул қилиш тартиби, видеокузатув тизими ҳамда санитария ҳолати атрофлича кўздан кечирилди.
Шунингдек, вақтинча сақлаш ҳибсхонасида вилоят ИИБ ҳузуридаги ситуацион марказ билан тўғридан-тўғри онлайн алоқа ўрнатилгани қайд этилди.
Ташрифлар чоғида ушбу муассасаларда сақланаётган шахслар билан жамоавий суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг мурожаатлари ва таклифлари тингланди.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича амалга оширилган мониторинг ташрифлари натижалари юзасидан тайёрланадиган таҳлилий маълумотлар ва тавсиялар тегишли давлат органларига тақдим этиб келинмоқда.

Омбудсман изучил обеспечение прав человека в ряде закрытых учреждений Ферганы
31 октября 2025 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) совместно с членами общественной группы провёл мониторинговые визиты в ряд закрытых учреждений Ферганской области, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
В частности, были посещены изолятор временного содержания УВД Ферганской области и специальный приёмник для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, где изучено обеспечение прав содержащихся там лиц.
В ходе мониторинга детально проверены условия проживания и питания, доступ к медицинской помощи, встречи с адвокатом, направление обращений, порядок приёма бандеролей и посылок, система видеонаблюдения и санитарное состояние.
Также отмечено, что в изоляторе временного содержания налажена прямая онлайн-связь с ситуационным центром при областном УВД.
Во время визитов проведены коллективные беседы с содержащимися в указанных учреждениях лицами, выслушаны их обращения и предложения.
Напоминаем, что по итогам мониторинговых визитов, проводимых омбудсманом в целях предотвращения пыток, подготавливаются аналитические материалы и рекомендации, которые направляются в соответствующие государственные органы.