Москвадаги “Алтуфьево” марказидаги ўзбекистонлик болаларнинг яшаш шароитлари ўрганилди
Россия Федерациясига ташриф доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқларибўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Москва шаҳридаги “Алтуфьево” вояга етмаганлар учун ижтимоий-реабилитация марказига ташриф буюрди.
Учрашув чоғида марказда вақтинча яшаб келаётган Ўзбекистон фуқароси бўлган вояга етмаган болалар билан суҳбатлар ўтказилди. Болаларнинг ҳар бири билан бевосита мулоқотда уларнинг таълим олиши, соғлиғи ва психологик ҳолатига алоҳида эътибор қаратилди. Болалар суҳбатда уларга таълим олиш ва дам олиш учун барча имкониятлар яратилганини, тарбиячилар меҳр ва эътибор билан муносабатда бўлаётганини айтишди.
Ҳозирги вақтда ушбу муассасада 5 нафар Ўзбекистон фуқароси бўлган болалар сақланмоқда. Уларни тез орада Ўзбекистонга яқинлари бағрига қайтариш чоралари кўрилмоқда.
Учрашувда Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, Россия Федерациясидаги Ўзбекистон Республикаси Элчихонаси, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги вакиллари иштирок этдилар.
Таъкидлаш лозимки, Омбудсман Россияга ташрифи давомида мамлакатда ишлаётган ва ўқиётган ҳамюртаримиз, хорижлик фуқароларни вақтинча сақлаш марказларида сақланаётган ўзбекистонликлар ҳамда вояга етмаган болалар яшаётган муассасаларда бўлиб, уларнинг ҳуқуқий ва ижтимоий аҳволини ўрганди. Ташрифлар чоғида юртдошларимиз билан очиқ мулоқотлар ўтказилиб, улар томонидан билдирилган масалаларга аниқ ечим топиш бўйича амалий чоралар кўрилди.

Изучены условия проживания узбекистанских детей в центре «Алтуфьево» в Москве
В рамках визита в Российскую Федерацию Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова посетила в Москве социально-реабилитационный центр для несовершеннолетних «Алтуфьево».
Во время встречи были проведены беседы с несовершеннолетними — гражданами Узбекистана, временно проживающими в центре. В ходе прямого общения с каждым ребенком особое внимание уделялось вопросам их обучения, здоровья и психологического состояния. Дети отметили, что для учебы и отдыха созданы все условия, а воспитатели относятся к ним с заботой и вниманием.
В настоящее время в данном учреждении содержатся пять детей — граждан Узбекистана. Предпринимаются меры по их скорейшему возвращению в Узбекистан к родным.
Во встрече приняли участие Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации, представители Посольства Республики Узбекистан в Российской Федерации, Министерства внутренних дел Республики Узбекистан и Национального агентства социальной защиты Республики Узбекистан.
Отмечается, что в ходе визита в Россию омбудсман посетила учреждения, где находятся наши соотечественники, работающие и обучающиеся в стране, центры временного содержания иностранных граждан, в которых содержатся граждане Узбекистана, а также учреждения, где проживают несовершеннолетние, и изучила их правовое и социальное положение. В ходе посещений были проведены открытые диалоги с соотечественниками и приняты практические меры для поиска конкретных решений поднятых ими вопросов.