Омбудсманлар рақамлаштириш шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича тажриба алмашишди
2025 йил 23 октябрь куни Москвада “Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муаммолари: омбудсманларнинг энг яхши тажрибалари алмашинуви” мавзусидаги IX халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Тадбирда Европа, Осиё, Африка, Лотин ва Жанубий Америкадан, жами 60 дан зиёд давлатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакиллари ҳамда халқаро ташкилотлар иштирок этди.
Анжуман доирасида рақамли жамиятда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, шахсий маълумотларни муҳофаза этиш, рақамли тенгсизликни камайтириш, киберхавфсизликни таъминлаш ва интернетда деструктив контентнинг олдини олиш каби масалалар муҳокама қилинди
Омбудсман Феруза Эшматова таъкидлаганидек, рақамлаштириш — бу фақат замонавий технологияларни жорий этиш эмас, балки инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг очиқ, тезкор ва самарали механизмларини яратиш демакдир.
Рақамли жараёнларда ҳар бир фуқаронинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳурмат қилиниши, маълумотлар билан ишлашда шаффофлик ва масъулият тамойилларига риоя этилиши зарур.
Маьлумки, Ўзбекистонда рақамли иқтисодиётни ривожлантириш мақсадида “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегияси амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, рақамли трансформация жараёнлари инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасини ҳам қамраб олгани таъкидланди.
Конференция якунларига кўра, иштирокчилар рақамлаштириш жараёнларининг турли давлатлардаги амалий тажрибалари, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда рақамли технологиялардан фойдаланишнинг илғор усуллари ва рақамли хавфсизликни таъминлаш масалалари бўйича фикр алмашдилар.

Омбудсманы обменялись опытом по защите прав человека в условиях цифровизации
23 октября 2025 года в Москве состоялась IX Международная научно-практическая конференция на тему «Проблемы защиты прав человека: обмен лучшими практиками омбудсманов».
В мероприятии приняли участие представители омбудсманов и международных организаций более чем из 60 стран Европы, Азии, Африки, Латинской и Южной Америки.
В рамках конференции обсуждались вопросы защиты прав человека в цифровом обществе, защиты персональных данных, сокращения цифрового неравенства, обеспечения кибербезопасности и предотвращения деструктивного контента в Интернете.
Как подчеркнула Омбудсман Феруза Эшматова, цифровизация — это не просто внедрение современных технологий, а создание открытых, оперативных и эффективных механизмов обеспечения прав человека.
В цифровых процессах необходимо уважать права и свободы каждого гражданина, а также соблюдать принципы прозрачности и ответственности при работе с данными.
Отмечалось, что в Узбекистане в целях развития цифровой экономики реализуется стратегия «Цифровой Узбекистан – 2030».
Также было подчеркнуто, что процессы цифровой трансформации охватывают и сферу защиты прав человека.
По итогам конференции участники обменялись мнениями о практическом опыте цифровизации в различных странах, передовых методах использования цифровых технологий для защиты прав человека и обеспечении цифровой безопасности.