Сирдарёда “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида жабрланган аёллар ва агрессорлар билан амалий ишланди
2025 йил 15 октябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ташаббуси билан Сирдарё вилоятида “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасида қатор амалий тадбирлар ўтказилди.
Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Сирдарё вилояти ҳудудий марказида ташкил этилган “Ҳуқуқий ёрдам кўприги” тадбири доирасида жабрланган 12 нафар аёлнинг мурожаатлари ўрганилиб, уларга ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатилди. Давлат томонидан аёлларни қўллаб-қувватлаш борасида берилаётган имконият ва имтиёзлар тушунтирилди.
Тадбирга Сирдарё вилояти Оила ва хотин-қизлар бошқармаси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳузуридаги Сирдарё вилояти бошқармаси, Вилоят Камбағалликни қисқартириш ва бандлик бош бошқармаси, Ички ишлар бошқармаси хотин-қизлар ва ёшлар билан ишлаш бўлими ва психологлар жалб этилди.
Мулоқотлар давомида 2 нафар аёлга Сирдарё вилояти Камбағалликни қисқартириш ва бандлик бош бошқармаси томонидан бўш иш ўринлари таклиф этилди, 1 нафар аёлнинг ер ажратиш масаласи бўйича Оила ва хотин-қизлар бошқармаси томонидан амалий ёрдам кўрсатилиши белгиланди.
Бу галги тадбирнинг муҳим жиҳати шундаки, илк бор оилавий зўравонлик содир этган икки нафар эркак — агрессор билан ҳам психолог индивидуал ишлади. Улар билан масъулият, оилавий муносабат ва тенглик мавзусида терапевтик машғулотлар ўтказилди.
Шунингдек, платформа доирасида Сирдарё вилояти туманларининг Оила ва хотин-қизлар бўлимлари раҳбарлари иштирокида амалий мулоқот ташкил этилди. Унда ҳудудлардаги мавжуд зўравонлик ҳолатлари, тизимдаги долзарб муаммолар ва уларни бартараф этиш йўллари муҳокама қилинди.
“Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасидаги бундай тадбирлар республиканинг барча ҳудудларида изчил равишда давом этмоқда.

В Сырдарье в рамках платформы «Равенство и уважение» проведена практическая работа с пострадавшими женщинами и агрессорами
15 октября 2025 года по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарьинской области в рамках платформы «Равенство и уважение» были проведены ряд практических мероприятий.
В ходе мероприятия «Мост правовой помощи», организованного в региональном центре по реабилитации и адаптации женщин, были рассмотрены обращения 12 пострадавших женщин, которым оказана правовая и психологическая помощь. Также были разъяснены предоставляемые государством возможности и льготы по поддержке женщин.
В мероприятии приняли участие представители Сырдарьинского областного управления по делам семьи и женщин, областного управления Национального агентства социальной защиты, Главного управления по сокращению бедности и занятости, управления внутренних дел по работе с женщинами и молодежью, а также психологи.
В ходе встреч двум женщинам были предложены вакансии Главным управлением по сокращению бедности и занятости Сырдарьинской области, одной женщине по вопросу выделения земельного участка будет оказана практическая помощь со стороны управления по делам семьи и женщин.
Особенностью данного мероприятия стало то, что впервые с двумя мужчинами — агрессорами, совершившими домашнее насилие, также провел индивидуальные занятия психолог. С ними были проведены терапевтические тренинги на темы ответственности, семейных отношений и равенства. Кроме того, в рамках платформы состоялся практический диалог с руководителями районных отделов по делам семьи и женщин Сырдарьинской области. Обсуждались существующие случаи насилия, актуальные системные проблемы и пути их устранения. Подобные мероприятия в рамках платформы «Равенство и уважение» последовательно продолжаются во всех регионах республики.