Навоийда маҳкумлар учун маданий тадбир ўтказилди ва мониторинг ташрифи амалга оширилди
2025 йилнинг 6 сентябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили ташаббуси билан Мустақилликнинг 34 йиллиги муносабати билан 4 ва 11-сон жазони ижро этиш колонияларида маданий тадбирлар ўтказилди.
Тадбирда "Муқумий" номидаги Ўзбекистон давлат академик мусиқали театри актёрлари — Ўзбекистон Республикаси халқ артисти Одинахон Ғозиева, "Дўстлик" ордени соҳиби Тоҳир Раҳимов, актёр Бозорбой Холмўминов ҳамда Нигора Шержоновалар маҳкумлар билан учрашиб, саҳна кўринишлари ва маҳоратлари билан иштирокчиларда катта таассурот қолдиришди. Шунингдек, актёрлар маҳкумларни қизиқтирган саволларга ҳам жавоб беришди.
Озодликдаги инсонлар учун маданий тадбирлар оддий ва кундалик ҳаётнинг бир қисми бўлиб туюлиши мумкин. Аммо жазо ўтаётган шахслар учун бундай учрашувлар катта маънавий қийматга эга. Улар ҳар бир маданий тадбирни интиқлик билан кутишади, чунки бу — уларга эътибор қаратилгани, инсон сифатида қадрланиши ва жамият учун ҳали ҳам муҳим эканини ҳис этиш имконидир.
Бундай тадбирлар маҳкумларнинг маънавий дунёқарашини бойитибгина қолмай, уларнинг кайфиятини кўтариш, ижтимоий ҳаётга қайтиш истагини мустаҳкамлаш ва ўз ҳаётида ижобий ўзгаришлар қилишга руҳлантиришда муҳим аҳамиятга эга.
Шу билан бирга, Омбудсман маҳкумларга нисбатан инсоний муносабат ва муносиб шароитлар таъминланганини ўрганиш мақсадида ҳам тизимли мониторинг ташрифларини амалга ошириб боради. Навбатдаги мониторинг ташрифи 8 сентябрь куни 11-сонли жазони ижро этиш колониясига ўтказилди.
Мониторинг ташрифи давомида, ушбу колонияда жазо ўтаётган маҳкумлар учун яратилган шарт-шароитлар, жумладан маҳкумларнинг яшаш, дам олиш, меҳнат қилиш, яқинлари билан узоқ ва қисқа муддатли учрашув ўтказиш, озиқ-овқат таъминоти, тиббий ёрдам олиш ҳолати ва сифати ҳамда санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ўрганилди.
Жумладан, колонияда маҳкумларнинг иш шароитлари ва хавфсизлик қоидаларига риоя қилинган ҳолда меҳнатга жалб қилинганлиги ҳолати ўрганилди.
Қолаверса, мониторинг ташрифи тушлик вақтига тўғри келганлиги боис, меҳнатга жалб этилган маҳкумларнинг тушликлари ҳам кўздан кечирилди.

В Навои для осуждённых проведено культурное мероприятие и осуществлён мониторинговый визит
6 сентября 2025 года по инициативе регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Навоийской области в колониях исполнения наказания № 4 и № 11 были проведены культурные мероприятия, посвящённые 34-й годовщине Независимости.
На мероприятии актёрами Узбекского государственного академического музыкального театра имени Мукими — народной артисткой Республики Узбекистан Одинaxoн Газиевой, кавалером ордена «Дустлик» Тохир Рахимовым, а также актёрами Бозорбой Холмуминовым и Нигорой Шержоновой осуществлены встречи с осуждёнными, представлены театральные постановки и мастерство, которые оставили у участников яркие впечатления. Кроме того, актёры ответили на вопросы, которыми интересовались осуждённые.
Для людей, находящихся на свободе, культурные мероприятия могут показаться обыденностью в повседневной жизни. Однако для лиц, отбывающих наказание, такие встречи имеют огромное духовное значение. Осуждённые с нетерпением ждут каждое культурное мероприятие, поскольку это является проявлением к ним внимания, признанием их человеческого достоинства и важности для общества.
Подобные мероприятия не только обогащают духовный мир осуждённых, но и способствуют повышению их настроения, укреплению стремления к возвращению в социальную жизнь и вдохновляют на позитивные изменения в собственной жизни.
Наряду с этим, Омбудсман систематически осуществляет мониторинговые визиты с целью изучения обеспечения гуманного отношения и надлежащих условий для осуждённых. Очередной мониторинг был проведён 8 сентября в колонии исполнения наказания № 11.
В ходе мониторингового посещения были изучены условия, созданные для отбывающих в данной колонии осуждённых, в том числе их проживание, отдых, трудовая деятельность, проведение краткосрочных и долгосрочных свиданий с близкими, продовольственное обеспечение, получение медицинской помощи, а также соблюдение санитарно-гигиенических норм.
В частности, были изучены условия привлечения осуждённых к труду с соблюдением требований безопасности.
Более того, мониторинговый визит совпал со временем обеда, была также проверена организация питания осуждённых, привлечённых к труду.