Фарғона туманида истиқомат қилувчи фуқаро С.Х. жазо муддатини ўтаб бўлганидан сўнг, пробация назоратидан чиқарилгани ва чет давлатларга чиқиш учун таъқиқ йўқлиги ҳақида маълумот олиш мақсадида Фарғона туман пробация бўлимига мурожаат қилган. Аммо масъул ходим унинг мурожаатини қабул қилмагани натижасида фуқаронинг Конституцияда кафолатланган мурожаат қилиш ҳамда чет давлатларга эркин чиқиш ҳуқуқлари чекланган.
Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ҳолатни вилоят ИИБ ЖХХ пробация бошқармаси ва туман ИИБ ходимлари иштирокида ўрганди. Натижада пробация бўлими инспектори, майор Б.М.га “ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилди. Шу билан бирга, фуқаро С.Х.га пробация назоратидан чиқарилгани ва чет давлатларга чиқиш учун таъқиқ йўқлиги ҳақида расмий маълумот тақдим этилди.
Навоий вилояти Зарафшон шаҳрида фуқаро М.П. “Д” ҳисобда туришига қарамасдан, оилавий шифокори томонидан бир неча ой давомида тиббий кўрикдан ўтказилмагани ва зарур дори воситалари билан таъминланмагани ҳақида мурожаат қилган.
Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили Соғлиқни сақлаш бошқармаси ҳамкорлигида ҳолатни ўрганди ва фуқаронинг тиббий хизматдан фойдаланиш ҳуқуқини тикланишига кўмаклашди. Ҳозирда мурожаатчига бошқа масъул мутахассис бириктирилиб, керакли дори воситалари билан таъминланди.
Навоий вилояти Кармана туманида эса фуқаро Н.М. фарзанди мактабгача таълим муассасасида бўлганида қўли сингани, муассаса ходимлари эса шифохонага эмас, табибга олиб боришганини билдирган.
Мазкур мурожаат Кармана туман ИИБ томонидан қонуний тарзда кўриб чиқилиб, хизмат текшируви тайинланди. Хулосага кўра, боланинг хавфсизлигига эътиборсизлик йўл қўйган тарбиячи Г.Ж. билан меҳнат шартномаси бекор қилинди, ёрдамчи тарбиячи Ў.У.га эса “ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилди.

Проживающий в Ферганской области гражданин С.Х. после отбытия срока наказания обратился в отдел пробации Ферганского района с просьбой о предоставлении информацию снятия его с пробационного контроля и отсутствии запрета на выезд за границу. Однако в результате отказа в принятии должностным лицом его обращения были ограничены гарантированные Конституцией права гражданина на обращение и выезда за пределы страны.
Региональным представителем Омбудсмана в Ферганской области изучен данный факт с участием сотрудников отдела пробации областного и районного УВД. В результате инспектору отдела пробации майору Б.М. применено дисциплинарное взыскание в виде «выговор». Наряду с этим, гражданину С.Х. официально было представлена информация о снятии с пробационного контроля и отсутствии запрета на выезд за границу.
В городе Зарафшан Навоийской области гражданин М.П. обратился о том, что будучи на учете “Д”, семейным врачом в течении нескольких месяцев не провел медицинский осмотр и не был обеспечен необходимыми лекарственными препаратами.
Данный факт был изучен региональным представителем Омбудсмана в Навоийской области совместно с Управлением здравоохранения и было оказано содействие в восстановлении права гражданина на доступ к медицинским услугам. В настоящее время обращающемуся закреплен другой ответственный специалист и обеспечено необходимыми лекарственными препаратами.
А в Карманинском районе Навоийской области гражданин Н.М. обратился с тем, что его ребенок в детском саду сломал руку и сотрудники учреждения отвезли его к табибу, а не в больницу.
Данное обращение было в соотвествии с законом рассмотрено УВД Карманинского района и назначено служебное расследование. Согласно заключению, за допущенную халатность по безопасности ребёнка с воспитателем Г.Ж. расторгнут трудовой договор, а помощнику воспитателя У.У. применена мера дисциплинарного взыскания в виде «выговора».