Фарғона туманида истиқомат қилувчи фуқаро С.Х. жазо муддатини ўтаб бўлганидан сўнг, пробация назоратидан чиқарилгани ва чет давлатларга чиқиш учун таъқиқ йўқлиги ҳақида маълумот олиш мақсадида Фарғона туман пробация бўлимига мурожаат қилган. Аммо масъул ходим унинг мурожаатини қабул қилмагани натижасида фуқаронинг Конституцияда кафолатланган мурожаат қилиш ҳамда чет давлатларга эркин чиқиш ҳуқуқлари чекланган.
Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ҳолатни вилоят ИИБ ЖХХ пробация бошқармаси ва туман ИИБ ходимлари иштирокида ўрганди. Натижада пробация бўлими инспектори, майор Б.М.га “ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилди. Шу билан бирга, фуқаро С.Х.га пробация назоратидан чиқарилгани ва чет давлатларга чиқиш учун таъқиқ йўқлиги ҳақида расмий маълумот тақдим этилди.
Навоий вилояти Зарафшон шаҳрида фуқаро М.П. “Д” ҳисобда туришига қарамасдан, оилавий шифокори томонидан бир неча ой давомида тиббий кўрикдан ўтказилмагани ва зарур дори воситалари билан таъминланмагани ҳақида мурожаат қилган.
Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили Соғлиқни сақлаш бошқармаси ҳамкорлигида ҳолатни ўрганди ва фуқаронинг тиббий хизматдан фойдаланиш ҳуқуқини тикланишига кўмаклашди. Ҳозирда мурожаатчига бошқа масъул мутахассис бириктирилиб, керакли дори воситалари билан таъминланди.
Навоий вилояти Кармана туманида эса фуқаро Н.М. фарзанди мактабгача таълим муассасасида бўлганида қўли сингани, муассаса ходимлари эса шифохонага эмас, табибга олиб боришганини билдирган.
Мазкур мурожаат Кармана туман ИИБ томонидан қонуний тарзда кўриб чиқилиб, хизмат текшируви тайинланди. Хулосага кўра, боланинг хавфсизлигига эътиборсизлик йўл қўйган тарбиячи Г.Ж. билан меҳнат шартномаси бекор қилинди, ёрдамчи тарбиячи Ў.У.га эса “ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилди.

A resident of Fergana region, citizen S.Kh., after serving his sentence, applied to the Fergana district probation department to obtain information on his removal from probation control and the absence of restrictions on travelling abroad. However, due to the refusal of an official to accept his application, the citizen’s constitutional rights to appeal and to leave the country were restricted.
The Ombudsman’s regional representative in Fergana region reviewed this case with the participation of employees of the regional and district departments of internal affairs’ probation unit. As a result, probation inspector Major B.M. was subjected to disciplinary action in the form of a reprimand. In addition, citizen S.Kh. was officially provided with information confirming his removal from probation control and the absence of restrictions on travelling abroad.
In the city of Zarafshan, Navoi region, citizen M.P. submitted an appeal stating that, while being registered on the “D” list, he was not provided with medical examinations for several months by his family doctor, nor was he supplied with the necessary medicines.
This case was reviewed by the Ombudsman’s regional representative in Navoi region together with the regional health department, and assistance was provided in restoring the citizen’s right to access medical services. At present, another responsible specialist has been assigned to the applicant, and he has been provided with the necessary medicines.
In Karmana district of Navoi region, citizen N.M. appealed that his child had broken an arm in a kindergarten and that the institution’s staff took him to a traditional healer instead of a hospital.
This appeal was reviewed in accordance with the law by the Karmana district Department of Internal Affairs, and a service investigation was initiated. According to its conclusion, for negligence concerning the safety of the child, the employment contract with teacher G.J. was terminated, and the assistant teacher U.U. was subjected to disciplinary action in the form of a reprimand.