Ташрифлар чоғида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш, меҳнатга жалб этилиш, яқин қариндошлари билан учрашув, мурожаат қилиш каби ҳуқуқларининг таъминланиш ҳолати ўрганилди. Камералар ва хоналарда санитария ҳолати, видеокузатув тизими, адвокатлар билан учрашиш ва почта ҳамда йўқловларни олиш жараёнлари кўздан кечирилди.
Мониторинг давомида Қорақалпоғистон Республикасидаги бир нечта туман тиббий пунктлари, Андижон вилояти Қўрғонтепа тумани ИИБ ҳузуридаги вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, шунингдек Андижон шаҳридаги Ижтимоий қўллаб-қувватлаш маркази ва 3-сон тергов ҳибсхонаси, Бухоро вилояти Қоракўл туманидаги вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Қоракўл “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун эркаклар интернат уйи, Наманган вилояти Косонсой туман тиббий ёрдам кўрсатиш пункти, 6-сон ЖИЭК, Самарқанд вилояти ИИБ ЖХХ ЖТСБ бўлинмалари вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Ургут тумани ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Сирдарё вилояти Гулистон шаҳар вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, Сирдарё вилояти махсус қабулхонаси, “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун интернат уйи ва 40-сон манзил-колонияси ва шу колониядаги маҳкумлар ишлайдиган корхоналари, Навоий вилоятидаги 4, 5, 11-сон жазони ижро этиш колониялари ҳамда Қашқадарё вилоятидаги 2, 3-сонли жазони ижро этиш колонияларига мониторинг ташрифлари ўтказилди.
Шунингдек, мониторинглар давомида “Омбудсман қути”лари орқали келиб тушган мурожаатлар қабул қилинди, айрим муассасаларда сайёр қабуллар ўтказилиб, фуқароларнинг мурожаатлари бевосита эшитилди.

В ходе визитов было изучено обеспечение прав лиц в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, в частности, условия проживания, питания, доступа к медицинским услугам, привлечения к труду, свидания с близкими родственниками и прав на обращения. Также были осмотрены санитарное состояние камер и помещений, системы видеонаблюдения, процесс встречи с адвокатами, а также получение почты и посылок.
В ходе мониторинга посещены ряд районных медицинских пунктов Республики Каракалпакстан; изолятор временного содержания при УВД Кургантепинского района; Центр социальной поддержки города Андижан, следственный изолятор №3 Андижанской области; изолятор временного содержания Каракульского района, дом-интернат «Мурувват» для мужчин с инвалидностью в Каракульском районе Бухарской области; пункты оказания медицинской помощи в Касансайском и Учкурганском районах, колония исполнения наказаний №6 Наманганской области; изолятор временного содержания подразделений УООП СОБ УВД, изолятор временного содержания УВД Ургутского района Самаркандской области; изолятор временного содержания города Гулистан, областной специальный приёмник; дом-интернат «Мурувват» для лиц с инвалидностью, колония-поселение №40 Сырдарьинской области и предприятия, где осуждённых данной колонии осуществляют трудовую деятельность; колония исполнения наказания №4, №5, №11 Навоийской области, а также колонии №2 и №3 Кашкадарьинской области.
Также, в ходе мониторингов приняты обращения, поступившие через «ящиков Омбудсмана», в некоторых учреждениях проведены выездные приёмы, где непосредственно выслушаны обращения граждан.