Омбудсман мактаби: аҳоли мурожаатлари таҳлили асосида чекка ҳудудларда ҳуқуқий хабардорликни оширишга қаратилган очиқ мулоқотлар ташкил этилди
Маълумки, “Омбудсман мактаби” лойиҳаси Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ташаббуси билан аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш, фуқаролар мурожаатларида кўтарилаётган долзарб муаммоларни жойларда ўрганиш ва ҳуқуқий тушунтиришлар бериш мақсадида амалга оширилмоқда. Лойиҳанинг энг муҳим жиҳати шундаки, мавзулар Омбудсманга келиб тушаётган реал мурожаатлар таҳлили асосида танланади.
Лойиҳа доирасидаги навбатдаги тадбирлар Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Навоий, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида ўтказилди. Уларда сенатор ва депутатлар, тегишли соҳалар мутасаддилари, фуқаролик жамияти институти вакиллари вакиллари ҳамда аҳоли қамраб олинди.
Омбудсманга келиб тушаётган мурожаатларда ўзбошимчалик билан қурилган иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш, давлат кадастрлари билан боғлиқ тартиб-таомиллар масалалари долзарблиги инобатга олиниб, Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳринингТаслақ”, “Ата макан”, “Ҳаво йўли”, “Жолшылар”, “Ғарезсизлик”, “Дўстлик гўзари”, “Ботаника боғи” ва “Халқлар дўстлиги” маҳаллалари ҳамда Бухоро вилояти Қоракўл туманидаги “Қуввача”, “Янги бозор” ва “Арна” маҳаллаларида “Омбудсман мактаби” тадбирлари ташкил этилди. Уларда фуқароларнинг бошқа мавзулар бўйича саволларига ҳам жавоб берилди.
Навоий вилояти Навбаҳор туманидаги “Янги ҳаёт”, “Кескантерак”, “Гулистон” ва “Қоражон” маҳаллаларида ўтказилган учрашувларда аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда ижтимоий муҳофаза тизимидаги янгиликлар фуқароларга етказилди. Омбудсман тўғрисидаги янги Қонун ва минтақавий вакиллар ваколатлари ҳақида тушунтиришлар берилди. Сайёр қабулда аҳоли мурожаатлари эшитилди.
Шунингдек, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларидаги университетларда ҳам ёшлар билан мулоқот ташкил этилди. Тадбирлар Самарқанд шаҳридаги Ўзбекистон–Финляндия педагогика институти ва Қарши шаҳридаги Техника университетида ўтказилди.
Талабаларнинг қизиқишларидан келиб чиқиб, давлат хизматларига ишга кириш тартиби, таълим тизимидаги ислоҳотлари, соғлом турмуш тарзи, медиамаданият, ахборот таҳлили, интернет таҳдидларидан ҳимоя каби мавзулар муҳокама қилинди.
Ушбу тадбирларда ёшларга яна бир бор уларни қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат сиёсати, мавжуд имтиёз ва имкониятлар ҳақида сўз юритилди. Эътиборли жиҳати — тадбирдан сўнг талабалар аввал билмаган ҳуқуқий имтиёзлар ва механизмлар ҳақида маълумотга эга бўлишди.
“Омбудсман мактаби” лойиҳаси аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш, мурожаатларда кўтарилаётган муаммоларни жойларда ўрганиш ва ҳал этиш, тегишли давлат идоралари билан ҳамкорликда амалий ечимларга эришишга қаратилган муҳим ташаббус сифатида изчил давом эттирилмоқда.
“Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида Омбудсман минтақавий вакилларининг сайёр қабуллари ҳам ташкил этилиб, ортиқ фуқаролар мурожаатлари қабул қилинди.

Школа Омбудсмана: в отдалённых районах организованы открытые диалоги, направленные на повышение правовой осведомлённости населения на основе анализа обращений
Как известно, проект “Школа Омбудсмана” реализуется по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) с целью повышения правовой осведомлённости населения, изучения актуальных проблем, поднимаемых в обращениях граждан, и предоставления правовых разъяснений. Ключевая особенность проекта — выбор тем на основе анализа реальных обращений, поступающих в адрес Омбудсмана.
Очередные мероприятия в рамках проекта прошли в Республике Каракалпакстан, а также в Бухарской, Навоийской, Самаркандской и Кашкадарьинской областях. В них приняли участие сенаторы, депутаты, представители соответствующих ведомств, институтов гражданского общества и местные жители.
Ввиду актуальности поднятых вопросов признания прав на самовольно возведённые постройки и процедур, связанных с государственным кадастром, мероприятия “Школы Омбудсмана” были организованы в махаллях “Таслак”, “Ата макан”, “Хаво йўли”, “Жолшылар”, “Гарезсизлик”, “Дўстлик гузари”, “Ботаника боғи” и “Халқлар дўстлиги” города Нукус, а также в махаллях “Куввача”, “Янги бозор” и “Арна” Каракульского района Бухарской области. В ходе встреч также были даны ответы на вопросы граждан по другим темам.
Во встречах, прошедших в махаллях “Янги ҳаёт”, “Кескантерак”, “Гулистон” и “Қоражон” Навбахорского района Навоийской области, обсуждались вопросы занятости, сокращения бедности, развития предпринимательства, а также нововведения в системе социальной защиты. Присутствующим были даны разъяснения по новому Закону об Омбудсмане и полномочиям его региональных представителей. Были также выслушаны обращения граждан в ходе выездного приёма.
Кроме того, в вузах Самаркандской и Кашкадарьинской областей состоялись открытые диалоги с молодёжью. Мероприятия прошли в Узбекско-финском педагогическом институте в городе Самарканд и в Техническом университете города Карши.
С учётом интересов студентов обсуждались темы поступления на государственную службу, реформ в системе образования, здорового образа жизни, медиаграмотности, анализа информации и защиты от интернет-угроз.
Во время встреч молодёжи вновь напомнили о государственной политике в их поддержку, а также о существующих льготах и возможностях. Примечательно, что после мероприятия многие студенты впервые узнали о правовых механизмах и льготах, о которых ранее не знали.
Проект “Школа Омбудсмана” продолжает реализовываться как важная инициатива, направленная на повышение правовой осведомлённости населения, изучение и решение проблем, поднимаемых в обращениях, а также достижение практических результатов во взаимодействии с государственными органами.
В рамках проекта региональные представители Омбудсмана также провели выездные приёмы, в ходе которых было принято значительное количество обращений граждан.