Омбудсман мактаби: аҳоли мурожаатлари таҳлили асосида чекка ҳудудларда ҳуқуқий хабардорликни оширишга қаратилган очиқ мулоқотлар ташкил этилди
Маълумки, “Омбудсман мактаби” лойиҳаси Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ташаббуси билан аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш, фуқаролар мурожаатларида кўтарилаётган долзарб муаммоларни жойларда ўрганиш ва ҳуқуқий тушунтиришлар бериш мақсадида амалга оширилмоқда. Лойиҳанинг энг муҳим жиҳати шундаки, мавзулар Омбудсманга келиб тушаётган реал мурожаатлар таҳлили асосида танланади.
Лойиҳа доирасидаги навбатдаги тадбирлар Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Навоий, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида ўтказилди. Уларда сенатор ва депутатлар, тегишли соҳалар мутасаддилари, фуқаролик жамияти институти вакиллари вакиллари ҳамда аҳоли қамраб олинди.
Омбудсманга келиб тушаётган мурожаатларда ўзбошимчалик билан қурилган иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш, давлат кадастрлари билан боғлиқ тартиб-таомиллар масалалари долзарблиги инобатга олиниб, Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳринингТаслақ”, “Ата макан”, “Ҳаво йўли”, “Жолшылар”, “Ғарезсизлик”, “Дўстлик гўзари”, “Ботаника боғи” ва “Халқлар дўстлиги” маҳаллалари ҳамда Бухоро вилояти Қоракўл туманидаги “Қуввача”, “Янги бозор” ва “Арна” маҳаллаларида “Омбудсман мактаби” тадбирлари ташкил этилди. Уларда фуқароларнинг бошқа мавзулар бўйича саволларига ҳам жавоб берилди.
Навоий вилояти Навбаҳор туманидаги “Янги ҳаёт”, “Кескантерак”, “Гулистон” ва “Қоражон” маҳаллаларида ўтказилган учрашувларда аҳоли бандлигини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда ижтимоий муҳофаза тизимидаги янгиликлар фуқароларга етказилди. Омбудсман тўғрисидаги янги Қонун ва минтақавий вакиллар ваколатлари ҳақида тушунтиришлар берилди. Сайёр қабулда аҳоли мурожаатлари эшитилди.
Шунингдек, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларидаги университетларда ҳам ёшлар билан мулоқот ташкил этилди. Тадбирлар Самарқанд шаҳридаги Ўзбекистон–Финляндия педагогика институти ва Қарши шаҳридаги Техника университетида ўтказилди.
Талабаларнинг қизиқишларидан келиб чиқиб, давлат хизматларига ишга кириш тартиби, таълим тизимидаги ислоҳотлари, соғлом турмуш тарзи, медиамаданият, ахборот таҳлили, интернет таҳдидларидан ҳимоя каби мавзулар муҳокама қилинди.
Ушбу тадбирларда ёшларга яна бир бор уларни қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат сиёсати, мавжуд имтиёз ва имкониятлар ҳақида сўз юритилди. Эътиборли жиҳати — тадбирдан сўнг талабалар аввал билмаган ҳуқуқий имтиёзлар ва механизмлар ҳақида маълумотга эга бўлишди.
“Омбудсман мактаби” лойиҳаси аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш, мурожаатларда кўтарилаётган муаммоларни жойларда ўрганиш ва ҳал этиш, тегишли давлат идоралари билан ҳамкорликда амалий ечимларга эришишга қаратилган муҳим ташаббус сифатида изчил давом эттирилмоқда.
“Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида Омбудсман минтақавий вакилларининг сайёр қабуллари ҳам ташкил этилиб, ортиқ фуқаролар мурожаатлари қабул қилинди.

Ombudsman School: Open Dialogues Organized in Remote Areas to Raise Legal Literacy Based on the Analysis of Citizens’ Appeals
As is known, the “Ombudsman School” project is implemented at the initiative of the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) with the aim of increasing public legal literacy, studying pressing issues raised in citizens' appeals, and providing legal clarification. A key feature of the project is that its topics are selected based on the analysis of actual appeals submitted to the Ombudsman.
The latest events under the project were held in the Republic of Karakalpakstan and in Bukhara, Navoi, Samarkand, and Kashkadarya regions. The events were attended by senators and deputies, relevant government officials, representatives of civil society institutions, and members of the public.
Given the relevance of the issues concerning the recognition of rights to unauthorized constructions and procedures related to the state cadastre, “Ombudsman School” events were organized in the “Taslaq”, “Ata Makan”, “Havo Yo‘li”, “Jolshilar”, “Garezsizlik”, “Do‘stlik Gozari”, “Botanika Bog‘i” and “Xalqlar Do‘stligi” mahallas of the city of Nukus, as well as in the “Quvvacha”, “Yangi Bozor” and “Arna” mahallas of Qorako‘l district in Bukhara region. Citizens also received responses to questions on other topics.
During meetings in the “Yangi Hayot”, “Keskanterak”, “Guliston” and “Qorajon” mahallas of Navbahor district in Navoi region, participants were informed about employment opportunities, poverty reduction efforts, entrepreneurship development, and recent changes in the social protection system. Legal explanations were also provided on the new Law on the Ombudsman and the powers of regional representatives. Citizens’ appeals were heard through mobile receptions.
Furthermore, open dialogues were held with youth at universities in Samarkand and Kashkadarya regions — at the Uzbekistan–Finland Pedagogical Institute in Samarkand city and the Karshi Technical University.
Based on students’ interests, topics discussed included the procedure for joining the civil service, reforms in the education system, healthy lifestyles, media literacy, information analysis, and protection from online threats.
The events also highlighted the state’s policies supporting young people and the privileges and opportunities available to them. Notably, students reported learning about legal mechanisms and benefits previously unknown to them.
The “Ombudsman School” continues to be implemented as an important initiative aimed at enhancing legal awareness, identifying and resolving issues raised in appeals, and achieving practical outcomes through cooperation with relevant government agencies.
Within the framework of the project, the Ombudsman’s regional representatives also conducted mobile receptions during which numerous citizens' appeals were accepted.