Тадбирда инсон ҳуқуқлари соҳасида фаолият юритувчи давлат ташкилотлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Семинарнинг асосий мақсади – БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича шартномавий органлари тизимида миллий институтлар ва фуқаролик жамиятининг иштирокини кучайтириш, давлат ҳисобдорлигини ошириш ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш мақсадида муқобил ҳисоботларни самарали тайёрлаш бўйича амалий кўникмаларни мустаҳкамлашдан иборат.
Очилиш маросимида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари координатори Антти Карттунен иштирок этишди.
Тренинг давомида БМТнинг Қийноқларнинг олдини олиш бўйича қуйи қўмитаси аъзоси ва халқаро эксперт Элина Стейнерте (Буюк Британия), шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мутахассис Азамат Шамбулов (Испания) иштирокчиларга интерактив усулда назарий ва амалий билимлар беришди.
“Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ, Омбудсманга Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларининг бажарилиши юзасидан муқобил маъруза тайёрлаш ва тегишли халқаро ташкилотларга тақдим этиш ҳуқуқи берилган. Ушбу маърузалар фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан ҳамкорликда ишлаб чиқилади.
Тренинг дастури доирасида БМТнинг CAT ва CERD каби шартномавий органлари билан самарали ҳамкорлик қилиш, мавжуд халқаро тавсияларни таҳлил қилиш ва далилларга асосланган муқобил ҳисобот тайёрлаш усуллари бўйича амалий машғулотлар ўтказилди.
Тренинг интерактив усулда ташкил этилди, иштирокчилар гуруҳларга бўлиниб ишладилар, таҳлил фаолиятини кучайтиришга ва амалий таклифлар тайёрлашга қаратилган машғулотларда фаол қатнашдилар.

В мероприятии приняли участие представители государственных органов, неправительственных некоммерческих организаций и институтов гражданского общества, работающих в сфере прав человека.
Основной целью семинара стало укрепление практических навыков по эффективной подготовке альтернативных докладов для усиления участия национальных институтов и гражданского общества в системе договорных органов ООН по правам человека, повышения государственной подотчётности и поддержки реформ в сфере прав человека.
В церемонии открытия приняли участие Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова и Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Антти Карттунен.
В рамках тренинга член Подкомитета ООН по предупреждению пыток и международный эксперт Элина Стейнерте (Великобритания), а также международный специалист в сфере прав человека Азамат Шамбулов (Испания) представили участникам теоретические и практические знания в интерактивной форме.
Согласно Закону Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)», Омбудсман наделён правом готовить альтернативные доклады о выполнении международных обязательств Республики Узбекистан в сфере прав человека и направлять их в соответствующие международные организации. Эти доклады разрабатываются в сотрудничестве с представителями гражданского общества и неправительственных некоммерческих организаций.
В рамках программы тренинга были проведены практические занятия по эффективному взаимодействию с договорными органами ООН, такими как КАТ и CERD, анализу существующих международных рекомендаций и методам подготовки доказательно обоснованных альтернативных докладов.
Тренинг был организован в интерактивной форме: участники работали в группах, активно участвовали в аналитических заданиях и разработке практических предложений.