Тадбирда инсон ҳуқуқлари соҳасида фаолият юритувчи давлат ташкилотлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Семинарнинг асосий мақсади – БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича шартномавий органлари тизимида миллий институтлар ва фуқаролик жамиятининг иштирокини кучайтириш, давлат ҳисобдорлигини ошириш ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш мақсадида муқобил ҳисоботларни самарали тайёрлаш бўйича амалий кўникмаларни мустаҳкамлашдан иборат.
Очилиш маросимида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари координатори Антти Карттунен иштирок этишди.
Тренинг давомида БМТнинг Қийноқларнинг олдини олиш бўйича қуйи қўмитаси аъзоси ва халқаро эксперт Элина Стейнерте (Буюк Британия), шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мутахассис Азамат Шамбулов (Испания) иштирокчиларга интерактив усулда назарий ва амалий билимлар беришди.
“Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ, Омбудсманга Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларининг бажарилиши юзасидан муқобил маъруза тайёрлаш ва тегишли халқаро ташкилотларга тақдим этиш ҳуқуқи берилган. Ушбу маърузалар фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан ҳамкорликда ишлаб чиқилади.
Тренинг дастури доирасида БМТнинг CAT ва CERD каби шартномавий органлари билан самарали ҳамкорлик қилиш, мавжуд халқаро тавсияларни таҳлил қилиш ва далилларга асосланган муқобил ҳисобот тайёрлаш усуллари бўйича амалий машғулотлар ўтказилди.
Тренинг интерактив усулда ташкил этилди, иштирокчилар гуруҳларга бўлиниб ишладилар, таҳлил фаолиятини кучайтиришга ва амалий таклифлар тайёрлашга қаратилган машғулотларда фаол қатнашдилар.

The seminar brought together representatives of government agencies, non-governmental non-profit organizations, and civil society institutions active in the field of human rights.
The main objective of the seminar was to strengthen practical skills for the effective preparation of alternative reports aimed at enhancing the participation of national institutions and civil society in the UN human rights treaty body system, increasing state accountability, and supporting ongoing reforms in the field of human rights.
The opening ceremony was attended by the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, and the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, Antti Karttunen.
During the training, Elina Steinerte (United Kingdom), a member of the UN Subcommittee on Prevention of Torture and an international expert, as well as Azamat Shambulov (Spain), a specialist in the field of human rights, provided participants with theoretical and practical knowledge through interactive methods.
According to the Law of the Republic of Uzbekistan “On the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman)”, the Ombudsman has the authority to prepare and submit alternative reports to relevant international organizations concerning the implementation of the Republic of Uzbekistan’s international human rights obligations. These reports are developed in cooperation with civil society institutions and non-governmental non-profit organizations.
As part of the seminar program, practical sessions were held on effective cooperation with UN treaty bodies such as CAT and CERD, analysis of existing international recommendations, and techniques for preparing evidence-based alternative reports.
The training was conducted in an interactive format, with participants working in groups, engaging in analytical activities, and preparing practical recommendations.