Сайёр қабулларда аҳоли мурожаатлари ижобий ечим топмоқда
Хабарингиз бор, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан кўп мурожаатлар келиб тушадиган чекка ҳудудларда сайёр қабуллар ташкил этилмоқда.
Навбатдаги сайёр қабуллар Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили томонидан Ромитан туманида ҳамда Андижон вилоятидаги минтақавий вакили томонидан энг кўп мурожаатлар юборилаётган ҳудуд – Жалақудуқ туманида ўтказилди.
Таъкидлаш жоизки, қабулларга тегишли давлат органлари вакиллари ҳам жалб этилиб, аҳолига уларни қийнаётган масалалар бўйича масъулларга тўғридан тўғри, шу вақтнинг ўзида мурожаат қилиш имконияти ҳам яратилди.
Сайёр қабуллар жараёнида 40 нафардан ортиқ фуқаролар ўз мурожаатларини қолдиришди. Уларда асосан иш билан таъминлаш, ижтимоий ва моддий ёрдам олиш, уй-жой, алимент, банк хизматларидан фойдаланиш, бепул юридик маслаҳат олиш каби масалалар кўтарилган.
Фуқароларнинг ҳар бир мурожаати алоҳида ўрганилиб, қонунчилик доирасида тегишли тушунтиришлар берилди ҳамда муаммоларни жойида ҳал этиш бўйича амалий чоралар кўрилди. Айрим масалалар бўйича тегишли ташкилотлар ва мутасадди идораларга жойида топшириқлар берилди.
Қабулдан сўнг Омбудсманнинг Андижон вилоятидаги минтақавий вакили ишчи гуруҳ билан биргаликда бир қанча фуқароларнинг хонадонларига ташриф буюриб, жойларда аҳоли муаммоларини ҳам ўрганишди.
Шу каби сайёр қабуллар аҳоли билан очиқ мулоқот қилиш, уларнинг муаммоларини тўғридан-тўғри эшитиш, самарали ечим топиш ва шу орқали фуқароларнинг ижтимоий фаоллигини оширишда муҳим ўрин тутади.

Очередные выездные приёмы были проведены региональным представителем Омбудсмана в Бухарской области в Ромитанском районе, а также региональным представителем в Андижанской области — в Джалакудукском районе, где наблюдается наибольший поток обращений.
Следует отметить, что в приёмах также приняли участие представители соответствующих государственных органов, что позволило жителям непосредственно, на месте, обратиться со своими вопросами к ответственным лицам.
В ходе приёмов более 40 граждан оставили свои обращения. В основном были подняты вопросы трудоустройства, получения социальной и материальной помощи, обеспечения жильём, выплаты алиментов, использования банковских услуг, а также получения бесплатной юридической консультации.
Каждое обращение было рассмотрено индивидуально, даны необходимые разъяснения в рамках законодательства и приняты практические меры по оперативному решению поднятых проблем. По ряду вопросов ответственным организациям и ведомствам были даны поручения на месте.
После приёма региональный представитель Омбудсмана в Андижанской области совместно с рабочей группой также посетил дома ряда граждан для более детального изучения существующих проблем на местах.
Такие выездные приёмы способствуют открытому диалогу с населением, позволяют напрямую услышать обращения граждан, находить эффективные решения и, в конечном итоге, повышать уровень социальной активности общества.