Сайёр қабулларда аҳоли мурожаатлари ижобий ечим топмоқда
Хабарингиз бор, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан кўп мурожаатлар келиб тушадиган чекка ҳудудларда сайёр қабуллар ташкил этилмоқда.
Навбатдаги сайёр қабуллар Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили томонидан Ромитан туманида ҳамда Андижон вилоятидаги минтақавий вакили томонидан энг кўп мурожаатлар юборилаётган ҳудуд – Жалақудуқ туманида ўтказилди.
Таъкидлаш жоизки, қабулларга тегишли давлат органлари вакиллари ҳам жалб этилиб, аҳолига уларни қийнаётган масалалар бўйича масъулларга тўғридан тўғри, шу вақтнинг ўзида мурожаат қилиш имконияти ҳам яратилди.
Сайёр қабуллар жараёнида 40 нафардан ортиқ фуқаролар ўз мурожаатларини қолдиришди. Уларда асосан иш билан таъминлаш, ижтимоий ва моддий ёрдам олиш, уй-жой, алимент, банк хизматларидан фойдаланиш, бепул юридик маслаҳат олиш каби масалалар кўтарилган.
Фуқароларнинг ҳар бир мурожаати алоҳида ўрганилиб, қонунчилик доирасида тегишли тушунтиришлар берилди ҳамда муаммоларни жойида ҳал этиш бўйича амалий чоралар кўрилди. Айрим масалалар бўйича тегишли ташкилотлар ва мутасадди идораларга жойида топшириқлар берилди.
Қабулдан сўнг Омбудсманнинг Андижон вилоятидаги минтақавий вакили ишчи гуруҳ билан биргаликда бир қанча фуқароларнинг хонадонларига ташриф буюриб, жойларда аҳоли муаммоларини ҳам ўрганишди.
Шу каби сайёр қабуллар аҳоли билан очиқ мулоқот қилиш, уларнинг муаммоларини тўғридан-тўғри эшитиш, самарали ечим топиш ва шу орқали фуқароларнинг ижтимоий фаоллигини оширишда муҳим ўрин тутади.

As is known, regional representatives of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) regularly organize mobile receptions in remote areas where the number of appeals is particularly high.
The latest mobile receptions were held by the Ombudsman’s regional representative in Bukhara region (Romitan district) and by the representative in Andijan region in Jalakuduk district, which has seen the highest number of appeals.
It is noteworthy that representatives of relevant state bodies also participated in the receptions, allowing citizens to directly present their issues to responsible officials on the spot.
During these receptions, more than 40 citizens submitted their appeals. Most of the issues raised concerned employment, social and material assistance, housing, alimony, access to banking services, and free legal consultation.
Each appeal was reviewed individually, relevant legal explanations were provided, and practical measures were taken to resolve problems on-site. In certain cases, direct instructions were given to relevant organizations and responsible officials.
Following the reception, the Ombudsman’s regional representative in Andijan region, together with a working group, visited the homes of several citizens to study their problems in greater depth.
Such mobile receptions serve as an important tool for engaging in open dialogue with the public, directly hearing their concerns, providing effective solutions, and ultimately increasing civic engagement.