Аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган очиқ мулоқотларда Қорақалпоғистон Республикасининг энг чекка ҳудуди ҳисобланган Тўрткўл туманидан “Янгиобод”, “Тўрткўл”, “Нурли йўл”, “Ғалаба, “Дўстлик”, “Шодлик” маҳаллалари, Бухоро вилояти Жондор туманидан “Тинчлик”, “Навгади”, “Дарвеши”, “Жондор”, “Пахтакор” маҳаллалари, Сурхондарё вилояти Термиз туманидаги "Учқизил" маҳалласи, Самарқанд вилояти Оқдарё тумани “Навруз” маҳалласида яшовчи аҳоли ҳамда Андижон вилоятида жойлашган Ибн Сино номидаги тиббиёт билим юрти, Анидижон давлат педагогика инсититути ва Қарши шаҳридаги Турон университети талабалари иштирок этишди.
Учрашувда иштирок этган масъул идора вакиллари томонидан иштирокчиларга аҳолига сифатли ижтимоий хизмат ва ёрдам кўрсатиш, имтиёзли кредитлар ажратиш тартиби, таълим олиш, соғлиқни сақлаш, бандлик, уй-жой, оилавий зўравонликнинг олдини олиш, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар, кибер жиноят турлари, “Ёшлар дафтари”га киритиш қоидалари ва уларга берилаётган имтиёзлар ҳақида ҳуқуқий тушунтиришлар берилди.
Тадбирларда, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ҳамда уларда қурилган бино ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг “Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашда “ижтимоий карта” тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қонунларининг мазмун-моҳияти ҳам тушунтирилди.
Мазкур тадбирлар доирасида фуқаролар қабули ҳам ташкил этилиб, аҳолини қийнаётган масалалар бўйича тегишли ташкилот вакилларига бевосита мурожаат қилиш имконияти ҳам яратилди.

“Ombudsman School” sessions and on-site receptions are being held across the country
The Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) has reviewed appeals received from the Republic of Karakalpakstan, and the regions of Bukhara, Andijan, Surkhandarya, Kashkadarya, and Samarkand. Based on these appeals, pressing issues specific to each region were identified, and thematic “Ombudsman School” events were organized.
These open dialogue events aimed at increasing public legal awareness brought together residents of remote communities such as “Yangiobod,” “Turtkul,” “Nurli Yo‘l,” “G‘alaba,” “Do‘stlik,” and “Shodlik” in Turtkul district of Karakalpakstan; “Tinchlik,” “Navgadi,” “Darveshi,” “Jondor,” and “Paxtakor” in Jondor district of Bukhara region; “Uchkizil” in Termez district of Surkhandarya; “Navruz” in Oqdaryo district of Samarkand region. Students from Ibn Sina Medical College, Andijan State Pedagogical Institute, and Turon University in Karshi also participated.
During the events, representatives of relevant government agencies provided legal explanations to participants on a range of topics including access to quality social services, procedures for obtaining preferential loans, education, healthcare, employment, housing, prevention of domestic violence, protection of women's rights and interests, types of cybercrime, registration in the “Youth Notebook” system, and the associated benefits.
Participants were also informed about the content and significance of the Law “On the Recognition of Rights to Land Plots and Buildings Constructed on Illegally Occupied Land” and the Cabinet of Ministers Resolution “On Measures for Introducing the ‘Social Map’ System for Social Support of the Population.”
In addition to the sessions, mobile receptions were organized to allow citizens to raise their issues directly with the representatives of relevant institutions.