Биринчи бор, 2024 йилнинг март ойида 32 нафар тиббиёт ходими Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)га мурожаат қилиб, Косон туман тиббиёт бирлашмаси лаборатория хизмати мажбурий тартибда Давлат хусусий шерикчилик асосида тадбиркорлик субъектига берилиши муносабати билан меҳнат шартномаларини ўз хоҳишлари билан бекор қилишга мажбурланаётгани ва иш ҳақи тўланмаётганидан шикоят қилишган. Мурожаат Омбудсманга йўллангандан сўнг, у назоратга олинди ва Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакил бошчилигида ишчи гуруҳ тузилиб, вазият жойига чиққан ҳолда ўрганилган. Шундан сўнг, тиббий кенгаш йиғилиб, ходимларни ўз лавозим ва мутахассислиги сақланган ҳолда “Murod Med Star” хусусий корхонасига ишга қабул қилинишлари тушунтирилди ва муаммо ечим топди.
Бироқ, бир йил ўтиши билан, 2025 йил март ойида ушбу ходимлар яна Омбудсманга мурожаат қилдилар. Бу сафар улар иш ҳақларининг ўз вақтида тўланмаётгани, шунингдек, 2024 йил 1 октябрдан амалга киритилган Президент фармонига асосан белгиланган 15% маош қўшимчаси амалда тўланмаётгани ҳақида норозилик билдиришди.
Омбудсман мазкур мурожаатни назоратга олиб ўрганиши натижасида 2025 йилнинг 24 март куни тиббий кенгаш йиғилиши ўтказилди. Унда Соғлиқни сақлаш вазирлигининг кўрсатмаси асосида аутсорсинг хизматлари тугатилаётгани ва ходимлар вақтинча бюджет ҳисобидан молиялаштирилиши маълум қилинди. Шунингдек, 2025 йил январь, февраль ва март ойлари учун иш ҳақи ва унга 15% қўшимча тўлов амалга оширилиши белгиланди.

В марте 2024 года 32 медицинских работника впервые обратились к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) с жалобой на то, что их вынуждают по собственному желанию расторгать трудовые договоры и что им не выплачивается заработная плата в связи с обязательной передачей лабораторных услуг в частный сектор в рамках государственно-частного партнёрства. После получения обращения Омбудсман взял ситуацию на контроль. Была создана рабочая группа под руководством регионального представителя Омбудсмана в Кашкадарьинской области, которая провела изучение ситуации на месте. В результате был проведён медицинский совет, на котором работникам разъяснили, что они будут приняты на работу в частную компанию “Murod Med Star” с сохранением занимаемых должностей и специальностей, и проблема была решена.
Однако через год, в марте 2025 года, эти же работники вновь обратились к Омбудсману, на этот раз выразив недовольство тем, что заработная плата выплачивается с задержкой, а также что 15%-ная надбавка к зарплате, предусмотренная Указом Президента, вступившим в силу 1 октября 2024 года, фактически не выплачивается.
В результате рассмотрения обращения Омбудсманом 24 марта 2025 года было проведено очередное заседание медицинского совета. На нём было сообщено, что согласно указаниям Министерства здравоохранения, услуги аутсорсинга прекращаются, а сотрудники будут временно финансироваться из государственного бюджета. Также было определено, что будет произведена выплата заработной платы за январь, февраль и март 2025 года с учётом 15%-ной надбавки.