Омбудсманга тақдим этилган якуний маълумотларга кўра, фуқаро Т.Хаитовнинг 25.02.2025 йилда Сариосиё тумани тиббиёт бирлашмасида вафот этганлиги ҳолати юзасидан туман прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари якунланган.
Суд-тиббий экспертизасининг 17.03.2025 йилдаги хулосасига кўра, Т.Хаитовнинг ўлимига гипертония касаллиги сабабли юрак ўнг қоринча олд деворида мавжуд бўлган кардиосклероз ўчоқ соҳасидан ёрилиши, юрак тампонадаси, яъни юрак халтасининг қон ва қон лахталари билан тўлиши ва юракнинг юрак халтасида сиқилиши натижасида келиб чиққан. Шунингдек хулосада марҳумнинг танасида тан жароҳатлари ва унинг қолдирган излари йўқлиги кўрсатилган.
Текширув натижасига кўра, мазкур ҳолатда бирор - бир шахснинг ҳаракатида жиноят таркиби аниқланмаганлиги сабабли 25.03.2025 йилда ЖПКнинг 83-моддаси 2-бандига асосан жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қарор қабул қилинган.

Согласно представленной информации Омбудсману, прокуратурой района завершена доследственная проверка по факту смерти 25 февраля 2025 года гражданина Т.Хаитова в медицинском объединении Сариасийского района.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы от 17.03.2025 года, смерть Хаитова Т. наступила в результате разрыва передней стенки правого желудочка сердца, сердечной тампонады вследствие гипертонической болезни, то есть заполнение перикарды сердца кровью и тромбами, сокращение перикарды. Также в заключении отмечено об отсутствии на теле умершего телесных повреждений и остающихся от него следов.
По результатам проверки, по данному факту 25.03.2025 года на основании пункта 2 статьи 83 УПК принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела в связи с отсутствием состава преступления в действиях каких-либо лиц.