Шу сабабли, 2024 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ташаббуси билан мурожаат этиш ҳуқуқининг амалда қандай таъминланаётганини ўрганиш мақсадида пробация назоратидаги шахслар ўртасида аноним сўровлар ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди.
Нега айнан пробация назоратидаги шахслар?
Аноним сўровлар жазо муддатини ўтаб, жамиятга қайтган, ҳозирда пробация хизмати назоратида турган фуқаролар ўртасида ўтказилди. Бу ҳолат сўров натижаларини холис баҳолаш имконини яратади. Озодликка чиққан шахслар шахсий тажрибасига таяниб, ўз кўрган-кечирганларини эркин ифода қилади.
2024 йилда Омбудсманнинг минтақавий вакиллари ҳамда Ички ишлар органлари Пробация хизмати ҳамкорлигида барча ҳудудлардаги 2213 нафар фуқаро иштирокида сўровлар ўтказилди. 29 ҳолатда маҳкумлар мурожаатларни юборишда ноқулайликлар мавжудлигини билдирган. 30 ҳолатда “Омбудсман қутиси” қулай жойда эмаслиги ёки видеокузатув остида экани айтиб ўтилган. Қолган аноним сўров иштирокчилари эса мурожаат этиш ҳуқуқидан фойдаланишда ҳеч қандай тўсиқлар мавжуд эмаслигини маълум қилишган.
Ушбу сўров натижалари асосида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирига Омбудсман хулосаси киритилган. Унга мувофиқ, “Омбудсман қути”лари жойлашган жойлар видеокузатув камераларидан холи ҳудудга кўчириб чиқилгани текширилган. Тегишли муассасаларда тушунтириш ишлари олиб борилган ҳамда 41 та жазони ижро этиш муассасасида 18 мингдан ортиқ маҳкум иштирокида аноним сўровлар ўтказилган.
Пробация назоратида турган фуқаролар ўртасида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасалардаги шaроитлар бўйича аноним сўровлар 2025 йилда ҳам ўтказилиши маълум қилинади.

Therefore, starting from 2024, on the initiative of the Commissioner of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), a practice of conducting anonymous surveys among individuals under probation supervision was introduced to assess how the right to appeal is being implemented in practice.
Why Exactly Persons Under Probation?
The anonymous surveys were conducted among citizens who have served their sentence, returned to society, and are currently under the supervision of the Probation Service. This approach allows for an objective assessment of the survey results. Individuals who have been released from custody can freely express their experiences based on their personal history.
In 2024, with the cooperation of the Ombudsman's regional representatives and the Ministry of Internal Affairs’ Probation Service, surveys were conducted involving 2,213 individuals across all regions. In 29 cases, respondents indicated difficulties in sending appeals. In 30 cases, it was mentioned that the “Ombudsman Box” was either located in an inconvenient place or under video surveillance. The remaining participants reported that there were no obstacles to exercising their right to appeal.
Based on the results of this survey, the Ombudsman submitted a conclusion to the Minister of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan. In accordance with the recommendations, it was verified that the locations of the “Ombudsman Boxes” were relocated to areas free from video surveillance. Awareness-raising work was carried out in relevant institutions, and anonymous surveys involving more than 18,000 prisoners were conducted in 41 penal institutions.
It has been announced that in 2025, anonymous surveys will continue among persons under probation regarding the conditions in facilities where individuals with restricted freedom of movement are held.