Шу сабабли, 2024 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ташаббуси билан мурожаат этиш ҳуқуқининг амалда қандай таъминланаётганини ўрганиш мақсадида пробация назоратидаги шахслар ўртасида аноним сўровлар ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди.
Нега айнан пробация назоратидаги шахслар?
Аноним сўровлар жазо муддатини ўтаб, жамиятга қайтган, ҳозирда пробация хизмати назоратида турган фуқаролар ўртасида ўтказилди. Бу ҳолат сўров натижаларини холис баҳолаш имконини яратади. Озодликка чиққан шахслар шахсий тажрибасига таяниб, ўз кўрган-кечирганларини эркин ифода қилади.
2024 йилда Омбудсманнинг минтақавий вакиллари ҳамда Ички ишлар органлари Пробация хизмати ҳамкорлигида барча ҳудудлардаги 2213 нафар фуқаро иштирокида сўровлар ўтказилди. 29 ҳолатда маҳкумлар мурожаатларни юборишда ноқулайликлар мавжудлигини билдирган. 30 ҳолатда “Омбудсман қутиси” қулай жойда эмаслиги ёки видеокузатув остида экани айтиб ўтилган. Қолган аноним сўров иштирокчилари эса мурожаат этиш ҳуқуқидан фойдаланишда ҳеч қандай тўсиқлар мавжуд эмаслигини маълум қилишган.
Ушбу сўров натижалари асосида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирига Омбудсман хулосаси киритилган. Унга мувофиқ, “Омбудсман қути”лари жойлашган жойлар видеокузатув камераларидан холи ҳудудга кўчириб чиқилгани текширилган. Тегишли муассасаларда тушунтириш ишлари олиб борилган ҳамда 41 та жазони ижро этиш муассасасида 18 мингдан ортиқ маҳкум иштирокида аноним сўровлар ўтказилган.
Пробация назоратида турган фуқаролар ўртасида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасалардаги шaроитлар бўйича аноним сўровлар 2025 йилда ҳам ўтказилиши маълум қилинади.

В связи с этим, по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) начиная с 2024 года запущена практика проведения анонимных опросов среди лиц, находящиеся под пробационным надзором, с целью изучения обеспечения на практике права на их обращение.
Почему именно лица, находящиеся под пробационным надзором?
Анонимные опросы проведены среди граждан, которые отбыли срок наказания и вернулись в общество, в настоящее время находящиеся под надзором службы пробации. Данный факт позволяет объективно оценить результаты опроса. Вышедшие на свободу люди, могут свободно выразить увиденное-пережитое, опираясь на свой личный опыт.
В 2024 году опросы были проведены региональными представителями Омбудсмана совместно со Службой пробации Министерства внутренних дел во всех регионах при участии 2213 граждан. В 29 случаях было сообщено об неудобствах направления осужденными обращений. В 30 случаях было отмечено, что «Ящики омбудсмана» находятся в неудобных местах либо под обзором видеонаблюдения. Остальными участниками анонимного опроса было отмечено о том, что препятствий для использования права на обращение нет.
По итогам данного опроса Министру внутренних дел Республики Узбекистан было внесено заключение Омбудсмана. Согласно ему, проверены места переноса «Ящиков омбудсмана» в другие места, свободные от камер видеонаблюдения. В соответствующих учреждениях проведены разъяснительные работы и в 41 учреждениях исполнения наказания с участием более 18 тысяч осужденных проведены анонимные опросы.
Сообщаем, что анонимные опросы по условиям содержания в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, будут проведены и в 2025 году среди граждан, находящиеся под пробационным надзором.