Омбудсман муносабати: маҳкум тиббий кўрикдан ўтказилди, зўравонлик аломатлари аниқланмади
Ижтимоий тармоқларда маҳкум Хушнуд Жумаевнинг яқинлари томонидан унга нисбатан жазони ижро этиш муассасасида қийноқлар қўлланилаётгани ва унинг аҳволи оғир эканлиги ҳақида видеомурожаат тарқалди.
Мазкур ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан назоратга олинган ҳолда ўрганилди.  3 ноябрь куни Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили томонидан Навоий шаҳридаги 11-сон жазони ижро этиш муассасаси турма участкасига мониторинг ташрифи амалга оширилиб, маҳкум Х.Жумаев билан шахсан суҳбат ўтказилди.
Ўрганиш жараёнида маҳкумнинг жазо ўташ шароити, ҳуқуқ ва мажбуриятларидан фойдаланиш ҳолати ҳамда яқинлари билан учрашувлар тартиби ўрганилди. Шу билан бирга, Х.Жумаев 2 нафар холис маҳкум ва тиббий ходим иштирокида тиббий гувоҳлантиришдан ўтказилганда, унинг танасида тан жароҳати аломатлари аниқланмаган.
Ҳозирда мазкур ҳолат бўйича Навоий махсус прокуратураси томонидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.

Позиция Омбудсмана: осуждённый прошёл медицинское освидетельствование, признаков насилия не выявлено
В социальных сетях распространилось видеобращение от родственников осуждённого Хушнуда Жумаева, в котором говорилось о применении пыток к нему в колонии исполнения наказания и его состояние тяжёлое.
Данное сообщение было в контрольном порядке изучено Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом). 3 ноября региональным представителем Омбудсмана в Навоийской области проведен мониторинговый визит в участок тюрьмы колонии исполнения наказания №11 города Навои и проведена непосредственная беседа с осуждённым Х. Жумаевым.
В ходе проверки были изучены условия отбывания наказания осуждённого по реализации его прав и обязанностей, а также порядок встреч с близкими родственниками. Наряду с этим, при проведении медицинского освидетельствования Х. Джумаева в присутствии двух свидетелей - осуждённого и медицинского работника, признаков телесных повреждений на его теле не выявлено.