Мажлисда Омбудсман Ф.Эшматова маъруза қилди.
Маърузада қонунчилик таклифлари киритилишининг сабаблари, унинг ҳуқуқий асослари тўғрисида маълумотлар берилди.
Хусусан, Омбудсман ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳлари томонидан ўтказилган мониторинг ташрифлари ва келиб тушган мурожаатлар таҳлили асосида ишлаб чиқилган қонунчилик таклифида тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахслар учун амал қилаётган айрим тартиб-қоидаларнинг қайта кўриб чиқилиши, шахсларнинг кундалик эҳтиёжларини таъминлаш имкониятларининг яхшиланишига қаратилган нормалар назарда тутилганлиги таъкидлаб ўтилди.
Маърузада тергов ҳибсхоналарида ўтказилган мониторинг ташрифларининг натижасида ҳамда ушбу муассасаларда сақланаётган шахслардан келиб тушган мурожаатларда шахсларнинг дам олиш ва ишланмайдиган байрам кунларида ҳам қўшимча равишда кийим-бош ва пойабзал олишлари, шунингдек дам олиш ва ишланмайдиган байрам кунларида камида икки соат давом этадиган сайр этишга рухсат берилиши билан боғлиқ мурожаатларнинг кўпайганлиги таъкидлаб ўтилди.
Ишлаб чиқилган қонунчилик таклифларида тергов ҳибсхоналарида ушлаб турилган шахсларнинг дам олиш ва ишланмайдиган байрам кунларида камида икки соат давом этадиган сайр этиш ҳамда ҳар ойда озиқ-овқат маҳсулотлари ва энг зарур нарсаларни сотиб олиши учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг бир бараваригача бўлган миқдорда пул сарфлаши мумкинлигини назарда тутувчи нормалар билан тўлдириш таклифи билдирилди.
Қонунчилик таклифларини ишлаб чиқишда АҚШ, Швеция, Норвегия, Финландия, Германия, Канада ва бир қатор МДҲ давлатларининг амалиёти ўрганилганлиги, миллий қонунчиликни қабул қилинган халқаро мезонлар талабларига уйғунлаштирилиши зарурлиги айтиб ўтилди.
Қонунчилик таклифининг Қонунчилик палатасида кўриб чиқилиши Конституцияда белгиланган инсонпарварлик, инсоннинг шаъни, қадр-қиммати ва бошқа ҳуқуқларининг олий қадрият сифатида тан олинишининг ҳаётга самарали татбиқ этилишига, қамоққа олинган шахсларнинг тузалиш йўлига ўтишига, миллий қонунчиликни халқаро амалиётга янада уйғунлаштирилишига хизмат қилиши қайд этилди.

At the meeting, Ombudsman F. Eshmatova delivered a report outlining the reasons for submitting the proposals and their legal basis.
It was emphasized that, based on monitoring visits conducted by the Ombudsman and affiliated public groups, as well as on the analysis of incoming appeals, the proposal provides for revising certain rules currently applied to persons held in remand centers, with a view to improving the satisfaction of their daily needs and strengthening humanitarian standards.
The report noted an increase in appeals from detainees concerning permission to receive additional clothing and footwear on rest days and public holidays, and to take walks lasting at least two hours on such days.
Accordingly, the draft proposes to supplement existing norms by guaranteeing persons held in remand centers the right to walks of at least two hours on rest days and public holidays, and to spend up to one minimum monthly wage per month on food and essential items.
In preparing the proposals, practices of the USA, Sweden, Norway, Finland, Germany, Canada, and several CIS countries were studied, and the need to align national legislation with internationally accepted standards was underlined.
It was noted that consideration of the proposal in the Legislative Chamber would help effectively implement constitutional principles of humanity, respect for honor and dignity, and other rights as supreme values; facilitate the rehabilitation of persons deprived of liberty; and further harmonize national legislation with international practice.
The legislative proposal was approved by the deputies at the meeting, and the corresponding decision was adopted.