Аниқланишича, колонияда 12-сон мактаб қошида маҳкумлар учун махсус синфхона ва кутубхона ташкил этилган бўлиб, у ерда умумий ўрта маълумотга эга бўлмаган маҳкумлар таълим олиш имкониятига эга. Уларнинг нафақат умумий таълим, балки касб-ҳунарлар ва хорижий тилларни ўрганишига шароитлар яратилган.
Мазкур ташриф доирасида кутубхонага 300 та турли адабиёт намуналари тақдим этилди, бу эса маҳкумларнинг маънавий ва маърифий савиясини оширишга ва бўш вақтларини самарали ўтказишга хизмат қилади.
Шунингдек, маҳкумларнинг озодликка чиққандан сўнг жамиятга қайта мослашувига ёрдам бериш ва улар ўртасида қайта жиноят содир этиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича уларга зарур кўникмалар берилди.
Мазкур тадбир Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 апрелдаги “Ички ишлар органларининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича қўшимча ташкилий чора–тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлашга қаратилган.

Осужденным в Таваксае были предоставлены необходимые навыки для адаптации к жизни в обществе после освобождения
11 ноября 2024 года Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) осуществлен мониторинговый визит в колонию исполнения наказания №7, расположенную в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Установлено, в колонии для осужденных учрежден специальный класс и библиотека при школе №12 для получения осужденными образования, не имеющих общего среднего образования. Им предоставлены условия не только для получения общего образования, но и для освоения профессиональных навыков и изучения иностранных языков.
В рамках данного визита в библиотеку передано 300 различной литературы, что будет способствовать повышению духовно-просветительскому уровню осужденных и эффективному проведению свободного времени.
Кроме того, осужденные получили необходимые навыки для адаптации в обществе после освобождения предотвращения совершения ими повторных преступлений.
Данное мероприятие направлено во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 2 апреля 2021 года «О дополнительных организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности и борьбы с преступностью».