Аниқланишича, колонияда 12-сон мактаб қошида маҳкумлар учун махсус синфхона ва кутубхона ташкил этилган бўлиб, у ерда умумий ўрта маълумотга эга бўлмаган маҳкумлар таълим олиш имкониятига эга. Уларнинг нафақат умумий таълим, балки касб-ҳунарлар ва хорижий тилларни ўрганишига шароитлар яратилган.
Мазкур ташриф доирасида кутубхонага 300 та турли адабиёт намуналари тақдим этилди, бу эса маҳкумларнинг маънавий ва маърифий савиясини оширишга ва бўш вақтларини самарали ўтказишга хизмат қилади.
Шунингдек, маҳкумларнинг озодликка чиққандан сўнг жамиятга қайта мослашувига ёрдам бериш ва улар ўртасида қайта жиноят содир этиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича уларга зарур кўникмалар берилди.
Мазкур тадбир Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 апрелдаги “Ички ишлар органларининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича қўшимча ташкилий чора–тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлашга қаратилган.

Inmates in Tavaksay Given Guidance for Post-Release Social Adaptation
On November 11, 2024, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) conducted a monitoring visit to Penal Colony No. 7, located in the Bostanlyk district of Tashkent region.
During the visit, it was noted that a special classroom and a library have been established in the colony at School No. 12 to provide education for inmates without a general secondary education. The facility offers inmates the opportunity to obtain general education, acquire vocational skills, and learn foreign languages.
As part of this visit, 300 various books were donated to the library, which will help raise the spiritual and educational level of the inmates and encourage productive use of their free time.
In addition, the inmates received essential guidance on adapting to society after release to help prevent recidivism.
This initiative aligns with the Resolution President of April 2, 2021, «On additional organizational measures for further improvement of the activities of internal affairs agencies in the sphere of ensuring public safety and combating crime».