Суҳбат давомида меҳмон Омбудсманнинг асосий фаолият йўналишларига, жумладан Вакилнинг аҳоли билан мулоқоти қандай йўлга қўйилганига қизиқиш билдирди.
Ўзаро мулоқот давомида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда ўтказилиши режалаштирилаётган лойиҳалар муҳокама қилинди. БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси доимий вакил Акико Фудзии ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш йўналишида ҳамкорликни кучайтириш муҳимлигини таъкидлади. Ҳар ким иккинчи имкониятга ва ҳаётини янгидан бошлашга ҳақли эканидан келиб чиқиб, жазо муддатини ўтаб, озодликка чиққан ёшлар учун лойиҳалар, махсус курслар ташкил этиш таклифини билдирди.
Шунингдек, меҳмон Омбудсман институти билан ҳамкорликни давом эттиришга қизиқиш билдириб, ёшлар орасидаги жиноятларни олдини олишга қаратилган лойиҳалар устида ишлаш ҳам аҳамиятли эканлигини таъкидлади.

В ходе беседы г-жа Фуджи выразила интерес к основным направлениям деятельности института Омбудсмана, в частности, к тому, как организовано взаимодействие Уполномоченного с населением.
В ходе обсуждения коснулись также проектов, планируемых к реализации в сотрудничестве между Уполномоченным по правам человека Олий Мажлиса и Представительством Программы развития ООН в Узбекистане. Постоянный представитель ПРООН г-жа Акико Фудзии подчеркнула важность усиления сотрудничества в области обеспечения прав молодежи. Она предложила организовать проекты и специальные курсы для молодежи, отбывших наказание и вышедших на свободу, учитывая права каждого на второй шанс и возможность начать новую жизнь.
Г-жа Акико также выразила интерес к продолжению сотрудничества с институтом Омбудсмана, подчеркнув значимость работы над проектами, направленными на предотвращение преступлений среди молодежи.