Мазкур учрашув “Омбудсман клуби”га аъзо бўлиш истагида бўлган талабаларни Омбудсман фаолияти билан яқиндан таништириш мақсадида ташкил этилди. Тадбирда қайд этилишича, 3 йил давомида “Омбудсман клуби”га аъзо бўлиш истагида 180 дан ортиқ аризалар келиб тушган. Суҳбат асосида талабалардан 60 нафари танлаб олиниб, улар университетда олган назарий билимларини амалиётда мустаҳкамлашган. Йил якунида энг фаол ишлаган клуб аъзоларини фахрий ёрлиқлар билан тақдирлаш амалиёти ҳам жорий этилган. Ҳаттоки, 2023-2024 йилларда клуб аъзоларидан 4 нафари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га ишга қабул қилинган.
“Омбудсман клуби” аъзолари дарсдан сўнг Омбудсман институти мутахассисларига бириктирилган ҳолда мурожаатлар билан ишлаш, қабулларда иштирок этиш, жазони ижро этиш муассасаларига ўтказиладиган мониторинг ташрифларини кузатиш каби йўналишларда ўз кўникмаларини оширишлари мумкин.
Давра суҳбати савол-жавобларга бой тарзда, эркин мулоқот шаклида ўтказилди. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Ф.Эшматова ҳамда Озарбайжон Республикаси Омбудсмани С.Алиевалар талабалар томонидан берилган саволларга батафсил жавоб беришди. Улар талабаларнинг саволларига жавоб берар экан, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги муаммолар ва уларни ҳал қилиш йўллари ҳақида ҳам фикр алмашдилар. Ушбу давра суҳбати орқали иштирокчилар Омбудсманларнинг ваколатлари ва уларга келиб тушаётган мурожаатлар, инсон ҳуқуқларининг кафолатланиши борасидаги халқаро ва миллий тажриба ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлишди.

Данная встреча была организована с целью ознакомления студентов с деятельностью Омбудсмана, желающих вступить в “Клуб Омбудсмана”. На мероприятии было отмечено, что за 3 года поступило более 180 заявлений о желании вступить в “Клуб Омбудсмана”. На основе интервью было отобрано 60 студентов, которые закрепили теоретические знания, полученные в университете, на практике. В конце года также была введена практика награждения наиболее активных членов клуба почетными грамотами. Кроме того, в 2023-2024 годах 4 члена клуба были приняты на работу в секретариат Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
Члены "Клуба Омбудсмана" могут после занятий, закрепляться за специалистами Института Омбудсмана, совершенствовать свои навыки в таких направлениях, как работа с обращениями, участие в приемах, а также наблюдение за мониторинговыми визитами в пенитенциарные учреждения.
Круглый стол был насыщен вопросами и ответами, в форме свободного общения. Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмaн) Ф.Эшматова и Oмбудсмaн Азербайджанской Республики С.Алиева подробно ответили на вопросы студентов. Отвечая на вопросы студентов, они также обменивались мнениями о проблемах защиты прав человека и способах их решения. Благодаря этому круглому столу участники получили много информации о компетенции Oмбудсмaнов и поступающих к ним обращениях, а также об обеспечении прав человека с точки зрения международного и национального опыта.
В завершение мероприятия двум студентам, активно участвовавшим в работе "Kлуба Oмбудсмaна", были вручены членские карты Oмбудсмaна, благодарственные письма и памятные подарки.