Мазкур учрашув “Омбудсман клуби”га аъзо бўлиш истагида бўлган талабаларни Омбудсман фаолияти билан яқиндан таништириш мақсадида ташкил этилди. Тадбирда қайд этилишича, 3 йил давомида “Омбудсман клуби”га аъзо бўлиш истагида 180 дан ортиқ аризалар келиб тушган. Суҳбат асосида талабалардан 60 нафари танлаб олиниб, улар университетда олган назарий билимларини амалиётда мустаҳкамлашган. Йил якунида энг фаол ишлаган клуб аъзоларини фахрий ёрлиқлар билан тақдирлаш амалиёти ҳам жорий этилган. Ҳаттоки, 2023-2024 йилларда клуб аъзоларидан 4 нафари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га ишга қабул қилинган.
“Омбудсман клуби” аъзолари дарсдан сўнг Омбудсман институти мутахассисларига бириктирилган ҳолда мурожаатлар билан ишлаш, қабулларда иштирок этиш, жазони ижро этиш муассасаларига ўтказиладиган мониторинг ташрифларини кузатиш каби йўналишларда ўз кўникмаларини оширишлари мумкин.
Давра суҳбати савол-жавобларга бой тарзда, эркин мулоқот шаклида ўтказилди. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Ф.Эшматова ҳамда Озарбайжон Республикаси Омбудсмани С.Алиевалар талабалар томонидан берилган саволларга батафсил жавоб беришди. Улар талабаларнинг саволларига жавоб берар экан, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги муаммолар ва уларни ҳал қилиш йўллари ҳақида ҳам фикр алмашдилар. Ушбу давра суҳбати орқали иштирокчилар Омбудсманларнинг ваколатлари ва уларга келиб тушаётган мурожаатлар, инсон ҳуқуқларининг кафолатланиши борасидаги халқаро ва миллий тажриба ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлишди.

The Human Rights Ombudsmen of Uzbekistan and Azerbaijan held a meeting with students
On October 28, 2024, as part of the cooperation memorandum signed between the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) and Tashkent State University of Law, a meeting was organized with students. The meeting was attended by the Human Rights Ombudsmen of Uzbekistan and Azerbaijan, who shared their experiences in human rights protection, international cooperation, and modern approaches in this field.
The meeting aimed to introduce students to the Ombudsman’s activities and attract those interested in joining the "Ombudsman Club." It was noted that over the past three years, more than 180 applications for club membership had been received. Based on interviews, 60 students were selected to put their theoretical university knowledge into practice. At the end of the year, a tradition of awarding the most active club members with certificates of honor was introduced. Additionally, in 2023-2024, four club members were employed at the Secretariat of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).
Members of the "Ombudsman Club" can work alongside Ombudsman specialists after classes, improving their skills in areas such as handling appeals, participating in receptions, and monitoring visits to penitentiary institutions.
The roundtable was filled with questions and answers, held in an open communication format. The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights, F. Eshmatova, and the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan, S. Aliyeva, provided detailed responses to students' questions. They also exchanged views on human rights protection issues and solutions. This roundtable provided participants with valuable information about the Ombudsmen’s competencies, the appeals they receive, and human rights protection from both international and national perspectives.
At the end of the event, two students who actively participated in the "Ombudsman Club" received membership cards, letters of appreciation, and commemorative gifts.