Омбудсман илк бор янгиланган Конституцияга мувофиқ қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритди
Қайд этиш жоизки, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 98-моддасига асосан сайлов ҳуқуқига эга бўлган, юз минг нафардан кам бўлмаган фуқаролар, Олий Мажлис Сенати, Марказий сайлов комиссияси билан бир қаторда Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳам қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритишга ҳақли эканлиги мустаҳкамланган.
Бош Қомусимизда мустаҳкамланган мамлакатимизнинг ижтимоий давлат сифатидаги мақоми ҳамда фуқаролардан келиб тушаётган мурожаатлардан келиб чиқиб, илк бор Омбудсман томонидан фуқароларни ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ва оила аъзоларининг таълим олиш ҳуқуқини таъминлашга қаратилган таклифи қонунчилик ташаббуси тартибида Парламент қуйи палатасига киритилган эди.
2024 йилнинг 6 август куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Унда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг "Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексига қўшимча киритиш тўғрисида"ги қонунчилик таклифи кўриб чиқилди ва Қонунчилик палатаси қарори қабул қилинди.

Омбудсман впервые в соответствии с обновленной Конституцией внес законодательное предложение в Законодательную палату Олий Мажлиса в порядке законодательной инициативы
Следует отметить, что на основании статьи 98 новой редакции Конституции Республики Узбекистан, наряду с гражданами, обладающими избирательным правом и численностью не менее ста тысяч человек, Сенатом Олий Мажлиса и Центральной избирательной комиссией, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), также наделен правом вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан в порядке законодательной инициативы.
Исходя из закрепленного в нашей Конституции статуса нашего государства как социального, а также учитывая обращения граждан, Омбудсман впервые в порядке законодательной инициативы внес в нижнюю палату Парламента предложение, направленное на поддержку граждан в социально-экономическом плане и обеспечение права на образование для них и членов их семей.
6 августа 2024 года состоялось очередное пленарное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, на котором было рассмотрено законодательное предложение Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) "О внесении дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан", и было принято соответствующее решение Законодательной палаты.