Омбудсман илк бор янгиланган Конституцияга мувофиқ қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритди
Қайд этиш жоизки, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 98-моддасига асосан сайлов ҳуқуқига эга бўлган, юз минг нафардан кам бўлмаган фуқаролар, Олий Мажлис Сенати, Марказий сайлов комиссияси билан бир қаторда Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳам қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритишга ҳақли эканлиги мустаҳкамланган.
Бош Қомусимизда мустаҳкамланган мамлакатимизнинг ижтимоий давлат сифатидаги мақоми ҳамда фуқаролардан келиб тушаётган мурожаатлардан келиб чиқиб, илк бор Омбудсман томонидан фуқароларни ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ва оила аъзоларининг таълим олиш ҳуқуқини таъминлашга қаратилган таклифи қонунчилик ташаббуси тартибида Парламент қуйи палатасига киритилган эди.
2024 йилнинг 6 август куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Унда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг "Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексига қўшимча киритиш тўғрисида"ги қонунчилик таклифи кўриб чиқилди ва Қонунчилик палатаси қарори қабул қилинди.

For the first time under the updated Constitution, the Ombudsman submitted a legislative proposal to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis by way of legislative initiative
It should be noted that under article 98 of the new version of the Constitution, in addition to citizens with the right to vote and a population of at least 100,000, the Senate of the Oliy Majlis and the Central Electoral Commission, the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) is also empowered to submit legislative proposals to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis by way of legislative initiative.
On the basis of the social status of our Government as enshrined in our Constitution and taking into account the appeals of citizens, the Ombudsman, for the first time by way of a legislative initiative, submitted to the lower house of Parliament a proposal aimed at supporting citizens in socio-economic terms and ensuring the right to education for them and their families.
On August 6, 2024, a regular plenary session of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan was held, at which the legislative proposal of the Authorized Representative of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) “On making additions to the Tax Code of the Republic of Uzbekistan” was considered and the relevant decision of the Legislative Chamber was adopted.