Сайёр қабулда 2-гуруҳ ногирони бўлган маҳкум А.Ў. 2022 йилнинг декабрь ойида суд томонидан озодликдан маҳрум этилгани ва 2 ой давомида пенсияси тўланмай келинаётгани бўйича мурожаат қилган.
Фуқаро аризаси юзасидан Омбудсман минтақавий вакили томонидан назоратга олиниб, Бюджетдан ташқари пенсия жамғармасининг Зомин туман бўлимига мурожаат қилинди.
Омбудсманга маълум қилинишича, фуқаро А.Ў.нинг “Пенсия иши” жилди БТПЖ Зафаробод туман бўлимига юборилганлиги сабабли кечиккан. Омбудсман минтақавий вакилининг мурожаатидан сўнг, маҳкумнинг 2022 йил декабрь ойи, 2023 йил январь – март ойлари учун пенсия пуллари шу йилнинг март ойида тўлиқ тўланган.

At a visiting reception, a convict with a disability of the 2nd group A.O. reported that in December 2022 he applied to the court with a statement that he was deprived of liberty and his pension was not paid for 2 months.
This appeal was taken under the control of the regional representative of the Ombudsman and sent to the Zaamin district department of the off-budget Pension Fund.
As was reported to the Ombudsman, the “pension case” of citizen A.O. is being delayed due to the dispatch of the off-budget Pension Fund to the Zafarabad regional branch.
After the appeal of the regional representative of the Ombudsman, the pension funds of the convict for December 2022, January-March 2023 were fully paid in March of this year.