Навбатдаги “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасидаги тадбирлар 2022 йилнинг 7 ноябрь куни Сирдарё вилояти Мирзаобод туманида ташкил этилди. Бу галги тадбир доирасида дастлаб, Омбудсман сайёр қабули, банд бўлмаган фуқаролар учун мавжуд бўш иш ўринлари меҳнат ярмаркаси, аҳоли учун тор доирадаги мутахассислар иштирокида тиббий кўрик, фуқароларнинг мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва имкониятлар бўйича хабардорлигини оширишга қаратилган кўргазма ташкил этилди. Ушбу тадбирларда Вилоятнинг “Мирзачўл”, “Тинчлик” ва “Дўнгариқ” МФЙдан 200 нафарга яқин фуқаролар иштирок этишди.
Бўш иш ўринлари ва вакант лавозимлари меҳнат ярмаркасида Сирдарё вилояти Бандлик бош бошқармаси вакиллари томонидан 100 га яқин вакант иш ўринлари таклиф этилди. Шунингдек, фуқароларга меҳнат қонунчилиги юзасидан ҳуқуқий маслаҳатлар ҳам берилди.
Шунингдек, “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида 100 га яқин фуқаролар 10 га яқин тор доирадаги шифокорлар томонидан тиббий кўрикдан ўтказилди. Сирдарё вилояти Соғлиқни сақлаш бошқармаси томонидан тиббий кўрикдан ўтказишда фойдаланиладиган зарурий тиббий асбоб-ускуналар ва бошқа анжомлар билан жиҳозланган микроавтобусларда кардиолог, лор, окулист, жарроҳ, ва бошқа йўналишдаги мутахассислар фуқароларни тиббий кўрикдан ўтказиб, соғлиғини тиклашга доир зарурий тавсиялар беришди. Шунингдек, аҳолига 66 турдаги дори-воситалар бепул тарқатилди.
Тадбирда фуқароларга янги қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардан аҳолининг хабардорлигини оширишга қаратилган тарқатма материаллар ҳам тарқатилди. Ушбу материаллар Сирдарё вилояти Адлия бошқармаси томонидан тақдим этилди.
“Омбудсман мактаби” доирасидаги асосий тарғибот тадбири “Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлашда давлат органлари ва ташкилотларининг ўрни” мавзусига бағишланди. Фуқаролар билан ўтказилган очиқ мулоқотда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари, Сирдарё вилояти Бандлик бош бошқармаси ва Мирзаобод тумани Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш бўлими бошлиқлари, Вилоятнинг Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги ва Марказий банк Сирдарё вилояти бош бошқармалари бошлиқ ўринбосарлари иштирок этишди.
Тадбирда сўз олган Омбудсман Феруза Эшматова бу галги “Омбудсман мактаби” тадбир тегишли давлат идоралари билан ҳамкорликда ташкил этилиб, унда асосий мақсад давлат томонидан кўрсатилаётган ижтимоий ҳимояни фуқаролар тадбирларимиз орқали тўлиқ ҳис қилишларига ўз ҳиссамизни қўшишдан иборат. Бугун фуқароларга уларнинг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш билан биргаликда Омбудсманга ўз мурожаатини қолдириш, ҳуқуқий маслаҳат олиш, тиббий кўрикдан ўтиш, бўш иш ўринлари билан танишиш имкониятлари яратилганини қайд этди.

В рамках проекта “Школа Омбудсмана” в Сырдарье организованы медицинский осмотр, ярмарка труда и юридическая выставка
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) особое внимание уделяет повышению правосознания населения как одному из основных направлений своей деятельности. Причиной этого является то, что анализ обращений, направленных Омбудсману, показал, что уровень информированности о реформах по усилению социальной защиты населения и улучшению жилищных условий в последние годы невысок. Поэтому с этого года реализуется проект «Школа Омбудсмана», направленный на повышение информированности граждан о возможностях и привилегиях, созданных для граждан в отдаленных районах республики. На сегодняшний день мероприятия «Школы Омбудсмана» проведены в Бухарской, Кашкадарьинской, Ферганской, Наманганской, Сурхандарьинской, Навоийской, Самаркандской, Ташкентской и Сырдарьинской областях и в них приняли участие тысячи граждан.
Очередные мероприятия в рамках проекта «Школа Омбудсмана» были организованы 7 ноября 2022 года в Сырдарьинской области. В рамках очередного мероприятия организованы выездная приемная Уполномоченного, ярмарка вакансий для безработных граждан, диспансеризация населения с участием узкого круга специалистов, выставка, направленная на повышение информированности граждан о реформах и возможностях, реализованных в стране. В данных мероприятиях приняли участие 200 граждан махалли «Мирзачул», «Тинчлик» и «Донгарик».
Около 100 вакантных рабочих мест были предложены представителями Главного управления занятости Сырдарьинской области на ярмарке вакансий. Гражданам также были даны юридические консультации по трудовому законодательству.
Также в рамках проекта «Школа Омбудсмана» около 100 граждан прошли медицинский осмотр около 10 врачей узкого круга. Департаментом здравоохранения Сырдарьинской области с участием врачей-кардиологов, ЛОРов, офтальмологов, хирургов и других специалистов на микроавтобусах, оснащенных необходимым медицинским и другим оборудованием, используемым для диспансеризации организован осмотр граждан и были даны необходимые рекомендации по восстановлению их здоровья.
На мероприятии гражданам также были розданы раздаточные материалы, направленные на повышение информированности населения о вновь принятых нормативно-правовых документах. Данные материалы были представлены Управлением юстиции Сырдарьинской области.
Главное мероприятие в рамках «Школа Омбудсмана» было посвящено теме «Роль государственных органов и организаций в социальной защите и поддержке населения». В открытом диалоге с гражданами участвовали Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), Заместитель министра здравоохранения, начальники Главного управления занятости Сырдарьинской области и начальники отдела поддержки махалли и старшего поколения Мирзаабадского района, Агентство по работе махаллабай и развитию предпринимательства и заместители начальников управлений глав Центрального банка Сырдарьинской области.
Выступившая на мероприятии Омбудсман Феруза Эшматова отметила, что на этот раз мероприятие “Школа Омбудсмана” организовано в сотрудничестве с соответствующими государственными органами, основной целью которого является содействие тому, чтобы граждане в полной мере ощутили социальную защиту, оказываемую государством.