Шунингдек, ушбу ҳолат бўйича Омбудсманга марҳумнинг яқин қариндошларидан қийноққа оид мурожаат келиб тушмаган. Шундай бўлса-да, мазкур ҳолат бўйича Интернет ижтимоий тармоқларида хабарлар берилгач, ишга тааллуқли ҳужжатлар ўрганилган.
Дарвоқе, жорий йилнинг май ойида Омбудсман бошчилигида Навоий вилоятидаги жазони ижро этиш муассасаларига, жумладан 4-сон колонияга мониторинг ташрифи амалга оширилган эди. Ушбу мониторингда иштирок этган "Эзгулик" Инсон ҳуқуқлари нодавлат нотижорат ташкилоти Интернетдаги турли ижтимоий тармоқларга Навоийдаги колониялардан қийноқ бўйича шикоятлар келиб тушмаганини ёзган.
Шу ўринда эътиборингизни баъзи жиҳатларга қаратамиз. Мазкур ҳолат 2022 йилнинг октябрь ойида содир бўлган бўлишига қарамай, QALAMPIR.UZ сайти журналисти Ҳулкар Муртазоева Омбудсманнинг бир йил аввалги, яъни 2021 йилнинг октябрь ойида журналистларга берган интервьюсидан иқтибос келтирган. Ваҳоланки, журналист Омбудсман матбуот котиби билан боғланиб, оғзаки равишда мурожаат қилганида, унга ўтган йилги маълумотлардан фойдаланмаслиги ва жорий йилда қийноқ ҳолатлари бўйича бир неча ҳолатлар текширилаётгани, журналист сўровига қонун талабларида белгиланган муддатда жавоб берилиши айтилган. Лекин, шунга қарамай, журналист эски маълумотлардан фойдаланишни афзал кўрди. Бу ҳақда сал кейинроқ тўхталамиз.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман расмий веб-сайтида шу йилнинг 26 октябрь куни Ўзбекистон Инсон ҳуқуқлари «Ҳуқуқий таянч» жамоат бирлашмаси томонидан эълон қилинган хабар жойига чиқиб ўрганилгани ва маҳбус қийноққа солингани бўйича Омбудсманга мурожаат қилгани бўйича расмий муносабат эълон қилинган. Бу хабар QALAMPIR.UZ сайтида ҳам берилган. Бу ҳолатда Самарқанд шаҳридаги ички ишлар ходимлари томонидан маҳбуснинг 10 кун олдин мотоциклидан йиқилгани ва бу жароҳатлар шунинг оқибати эканлиги айтилаётган бўлишига қарамай, Омбудсман ҳолатга ҳуқуқий баҳо бериш мақсадида Бош прокуратурага талабнома юборган. Ички ишлар вазирлиги ва маҳкумнинг фикрлари бир-бирига зид, ҳақиқат эса прокуратура ўрганишларидан кейин маълум бўлади.
Қайд этиш лозимки, Омбудсманнинг терговга қадар текшириш олиб бориш ваколати мавжуд эмас. Шунинг учун қийноқлар қўлланилганига оид мурожаатлар ва ижтимоий тармоқларда тарқалган хабарлар жойига чиқиб ўрганилгач, қийноқ аломатлари мавжуд бўлган ҳолларда иш кўриб чиқиш учун прокуратура органларига юборилади. Омбудсман бунда маҳкум ва маҳбусларнинг кўрсатмалари ва ишга оид тўпланган дастлабки ва бирламчи ҳужжатларга асосланади.Ҳақиқатдан ҳам 2021 йилда Омбудсман назоратига олинган қийноқ ҳолатлари бўйича прокуратура органлари томонидан биронта қийноқ ҳолати тасдиқланмади.
Афсуски, мамлакатда амалга оширилаётган очиқлик сиёсатидан ўз манфаати йўлида фойдаланиб, асоссиз ва ёлғон ахборотларни тарқатиб, аҳоли орасида хавотир уйғотиб, “сохта обрў” олишга уринаётганлар ҳам учраб турибди.
Маълумот учун, Омбудсман бошчилигида пенитенциар муассасаларга 2022 йилнинг 9 ойлигида 297 та мониторинг амалга оширилган. Омбудсман ва унинг минтақавий вакиллари томонидан мониторинглар жазони ижро этиш муассасалари маъмуриятини огоҳлантиришсиз амалга оширилмоқда ва мавжуд ҳолатлар ўрганилади. Ўрганишларда маҳкум ва маҳбуслар билан ҳоли тарзда учрашиб, қийноқлар қўлланиляптими йўқми сўралади ва уларга яратилган шароитларнинг белгиланган талаблар даражасида эканлиги ҳолати ўрганилади.
2022 йилда Омбудсманга қийноқлар бўйича мурожаатлар келиб тушган, лекин, улар кўп ҳолларда тасдиқланмаяпти. Баъзи мурожаатлар эса 5-10 йиллар аввалги қийноқлар ҳақида. Мавжуд ҳолатни синчиклаб ўрганиш мақсадида 2022 йилдан маҳкумлар орасида республика бўйлаб аноним сўровлар ҳам ўтказиш йўлга қўйилди. Натижалар албатта Омбудсманнинг қийноқ ҳолатларининг олдини олиш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан йиллик маърузасида эълон қилинади.
2022 йилда Омбудсманга ўз ваколатини суистеъмол қилиб, инсон ҳуқуқларини поймол этган ҳуқуқ-тартибот ходимлари устидан келиб тушган мурожаатлар ўрганилиб, ходимларнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун прокуратура органларига юборилган. Битта ҳолатда Жиноят кодексининг қасддан баданга оғир шикаст етказиш ва далилларни сохталаштириш моддалари билан айбдор деб топилган. Шунингдек, 11 нафар ходимга нисбатан интизомий таъсир чоралари қўлланилган ва 1 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинган.
QALAMPIR.UZ сайти журналисти собиқ маҳкумлар (исм-шарифлари ошкор этилмаган) билан телефон орқали суҳбатлашганда, “Омбудсман ўзи билан олиб юрадиган қути”лар жумласини айтиб ўтган. Аслида эса “Омбудсман қутилари” олиб юрилмайди, улар колония ва тергов ҳибсхоналарида видео камера ўрнатилмаган ва маҳкумлар бориши мумкин бўлган қулай жойларга жойлаштирилган. Аҳамиятлиси, ушбу қутиларни Омбудсман ходимлари ва минтақавий вакиллардан бошқа ҳеч ким оча олмайди. Мурожаатлар ҳар икки ҳафтада ўрганиш учун олиб кетилади.
Мазкур фильмда эътиборимизни тортган жиҳатлардан яна бири "Эзгулик" Инсон ҳуқуқлари нодавлат нотижорат ташкилотининг раҳбари А.Ташановнинг интервьюси бўлди. У “Омбудсман билан овозимиз бир жойдан чиқмай қолди. Тўғрироғи, биз уларнинг хўрига қўшилолмай қолдик. Шунинг учун ҳозир улар мониторинг кузатувларида иштирок этишимизга қўймаяпти”деган фикрларни билдирган.Аслида эса Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссия аъзоси бўлган А.Ташановнинг мониторинг ташрифларига жалб қилинмаётганига унинг Омбудсман огоҳлантиришларига қарамай маҳкумлар ҳуқуқларини бир неча бор қўпол равишда бузгани сабаб бўлган. У маҳкумларнинг қадр-қимматини камситишга қаратилган хабарлари ва шахсга доир ахборотларни уларнинг рухсатисиз эълон қилган. Шундан сўнг Омбудсманга маҳкумлар ва уларнинг яқинлари томонидан "Эзгулик" Инсон ҳуқуқлари ННТ устидан мурожаатлар ҳам келиб тушган.
Эслатиб ўтамиз, мониторинг ташрифларидан кўзланган мақсад, ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқлари таъминланганлик даражасини ўрганиш, асло улардан PR сифатида фойдаланиш эмас.
Бундан тўғри ҳулоса чиқариш ўрнига “ҳуқуқ фаоли” ҳозирда ижтимоий тармоқлар орқали Омбудсман институтига нисбатан аҳоли орасида ишончсизлик кайфиятини уйғотиш мақсадида турли асоссиз хабарлар тарқатиш йўлига ўтди. (Бу бўйича журналистларга қўшимча маълумот берилиши мумкинлиги маълум қилинади)
Юқорида катта сўроқ остида қолдирилган масалага қайтамиз. Биламизки, аҳоли орасида танқидий руҳда ёзилган хабарлар кўпроқ оммалашади. Лекин, журналист ҳар қандай вазиятда ҳам воқеани ҳолис ёритиши зарур. QALAMPIR.UZ сайти материалида эса ушбу ҳолислик тамойили бузулгандек назаримизда... Чунки Омбудсманнинг қийноқларни олдини олиш бўйича фаолияти ҳақидаги янги маълумотлар, фильмдаги баъзи иддаоларни пучга чиқариши аниқ эди.
Қолаверса, ушбу видеоматериал давомида журналист “Оятуллодан аввал ҳам 2020 йилда Навоийдаги қамоқхонадан Янгийўллик 45 ёшар маҳкум Фаррух Хидировнинг жасади чиқарилганди” деб, марҳум Ф.Хидировнинг ўлимини ҳам ушбу ҳолатга боғлашга уринган. Ва, марҳумнинг ўлими бўйича муносабатга шубҳа билан қараган. Марҳум маҳкум Ф.Хидировнинг ўлими ҳолати ҳам интернетнинг турли ижтимоий тармоқларида, хусусан Интернетнинг Facebook ижтимоий тармоғидаги "Эзгулик" Инсон ҳуқуқлари ННТнинг саҳифасида чоп этилгач, Омбудсман ходимлари томонидан жойига чиққан ҳолда ўрганилган. Хабарларда марҳум Маҳкумлар учун ихтисослашган касалхонада, халқ тили билан Сангородда вафот этганлиги кўрсатилган. Омбудсмандаги мавжуд ҳужжатларга кўра ҳам марҳум Ф.Хидиров Навоийдаги колониядан 2020 йил 3 июнь куни Сангородга келтирилган ва 18 июнь куни шу ерда вафот этган. Ҳаттоки, унинг вафотидан сўнг марҳумнинг қариндошлари марҳумнинг оғир касаллиги сабаб, уни олиб кетишга қўрқишган ва марҳум бир неча кун касалхонада сақланган. Бу бўйича ҳам Омбудсманнинг расмий муносабати эълон қилинган.
Шунингдек, фильм якунидаги қийноқ ҳолатлари жазони ижро этиш муассасаларида эмас, тергов жараёнларида содир этилган ва прокуратура органлари томонидан қонунбузулиш ҳолатларига йўл қўйган ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари жиноий жавобгарликка тортилган. Ушбу ҳолатларни жазони ижро этиш муассасаларидаги ўлим ҳолатларига боғлаш мақсадга мувофиқ эмас.
Таъкидлаш лозимки, ҳозирда Омбудсман томонидан унга юборилаётган мурожаатлар таҳлили асосида тергов суриштирув жараёнларидаги қийноқ ҳолатларини олдини олишга қаратилган таклифлар ишлаб чиқилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, агарда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига қийноққа оид мурожаат келса ва у маҳкум ёки маҳбуслар томонидан тасдиқланса, бу ҳақда албатта жамоатчилик хабардор қилинади. Чунки бу очиқлик сиёсатига мос ва қийноқларни олдини олиш бўйича қўйилган муҳим қадамдир.

В нем собраны мнения близких родственников ранее четырежды судимого осужденного, который 9 октября этого года совершил самоубийство в исправительной колонии № 4 в Навоийской области. По данному случаю близкие покойного сказали, что его пытали. Специальная прокуратура Навои в настоящее время проводит доследственные действия по данному делу и будет принято законное решение.
Тем не менее, после публикации в социальных сетях информации по данному делу были изучены документы, относящиеся к делу. Омбудсману по данному делу не поступало обращение о пытках от близких родственников погибшего. Тем не менее, после публикэации в социальных сетях информации по данному делу были изучены документы, относящиеся к делу.
К слову, в мае этого года под руководством Омбудсмана был организован мониторинговый визит в учреждения исполнения наказаний Навоийской области, в том числе в колонию №4. Правозащитная негосударственная некоммерческая организация «Эзгулик», участвовавшая в данном мониторинге, писала в различных социальных сетях в Интернете, что жалоб на пытки из колоний г. Навои не поступало.
Здесь, мы обратим ваше внимание на некоторые аспекты. Несмотря на то, что данная ситуация произошла в октябре 2022 года, журналист сайта QALAMPIR.UZ Хулкар Муртазоева процитировала интервью Омбудсмана годичной давности, которое было дано журналистам в октябре 2021 года.
Однако когда журналист обратился к пресс-секретарю Омбудсмана, ему было сказано о том, чтобы прошлогодняя информация не была использована и что в этом году расследуются несколько случаев пыток, и ответ на запрос журналиста будет дан в установленный законом срок. Однако журналист предпочел использовать старую информацию. Мы остановимся на этом немного позже.
Напоминаем, что 26 октября текущего года на официальном сайте Омбудсмана был опубликован официальный ответ на сообщение, опубликованное в социальной сети Общественным объединением «Правовая поддержка». В нем говорилось, что региональный представитель Омбудсмана в Самарканде встретился с заключенным, который обратился к Уполномоченному по поводу пыток.
Эта новость также была опубликована на сайте QALAMPIR.UZ. В данном случае, несмотря на то, что сотрудники органов внутренних дел города Самарканд заявили, что заключенный упал с мотоцикла 10 дней назад и что его травмы явились следствием этого, Омбудсман направил запрос в Генеральную прокуратуру для проведения правовой оценки ситуации. Мнения МВД и осужденного противоречат друг другу, а истина станет известна после расследования прокуратуры.
Следует отметить, что Омбудсман не имеет полномочий проводить доследственную проверку до начала расследования. Поэтому после расследования сообщений о применении пыток и сообщений в социальных сетях, в случаях наличия следов пыток, дело направляется на рассмотрение в прокуратуру. Омбудсман основывается на показаниях осужденных и заключенных, а также на собранных по делу предварительных и первичных документах.
Фактически в 2021 году органы прокуратуры не подтвердили ни одного факта применения пыток по случаям пыток, находящимся на контроле у Омбудсмана. К сожалению, есть и те, кто использует проводимую в стране политику открытости в своих интересах, распространяет необоснованную и ложную информацию, вызывает тревогу у населения, пытается завоевать «искусственную репутацию».
Для информации, под руководством Омбудсмана за 9 месяцев 2022 года проведено 297 мониторинговых визитов в пенитенциарные учреждения. Мониторинг со стороны Омбудсмана и его региональных представителей осуществляется без предупреждения администрации пенитенциарных учреждений, а дела изучаются.
Во время изучений, с заключенными и осужденными встречаются лицом к лицу, спрашивают, применяются пытки или нет, соответствуют ли созданные для них условия установленным требованиям.
В 2022 году к Омбудсману поступали жалобы на пытки, но в большинстве случаев они не подтверждаются. Некоторые обращения касаются пыток 5-10-летней давности. В целях тщательного изучения сложившейся ситуации с 2022 года также начаты анонимные опросы заключенных по всей республике. Результаты будут оглашены в годовом отчете Омбудсмана о проделанной работе по предупреждению случаев пыток.
В 2022 году жалобы на сотрудников правоохранительных органов, злоупотребляющих своими полномочиями и нарушающих права человека, поступившие к Омбудсману были расследованы и направлены в прокуратуру для правовой оценки действий сотрудников .По одному делу лицо было признано виновным по статьям УК о умышленном причинении тяжкого вреда здоровью и фальсификации доказательств. Также в отношении 11 работников были применены меры дисциплинарного воздействия, с 1 работником был расторгнут трудовой договор.
Журналист сайта QALAMPIR.UZ во время телефонного разговора с бывшими осужденными (имена не разглашаются) упомянул фразу «коробка, которую Омбудсман носит с собой». На самом деле «Ящик омбудсмана» не носят с собьо, их ставят в колониях и следственных изоляторах, где не установлены видеокамеры и куда заключенные могут попасть. Важно отметить, что эти ящики не могут быть открыты никем, кроме сотрудников Омбудсмана и Региональных представителей. Обращения находящийся в этих ящиках забираются для изучения со стороны сотрудников Омбудсмана каждые две недели.
Еще одним аспектом, привлекшим наше внимание в этом фильме, стало интервью А. Ташанова, руководителя правозащитной общественной организации «Эзгулик». Он сказал: «Наши голоса с Омбудсманом не совпадают. Поэтому нам не разрешают участвовать в мониторинговых визитах». Фактически причина, по которой А. Ташанов, являющийся членом Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод человека при Уполномоченном по правам человека, не был привлечен к мониторинговым визитам, заключалась в том, что несмотря на предупреждения Омбудсмана, неоднократно нарушал права заключенных. Он публиковал сообщения, направленные на унижение достоинства заключенных, и личную информацию без их разрешения. После этого к Омбудсману поступили обращения осужденных и их родственников на действия правозащитной общественной организации «Эзгулик».
Напоминаем, что целью мониторинговых визитов является изучение уровня защиты прав лиц, содержащихся в закрытых учреждениях, а не использование их в качестве пиара.
Вместо того, чтобы сделать из этого должный вывод, «правозащитник» сейчас начал распространять в социальных сетях различные беспочвенные сообщения, чтобы создать у населения настроение недоверия по отношению к Институту Омбудсмана. (По данному вопросу журналистам может быть предоставлена дополнительная информация).
Вернемся к вопросу выше. Мы знаем, что среди населения более популярны сообщения, написанные в критическом духе. Однако журналист должен освещать событие беспристрастно в любой ситуации. В материале сайта QALAMPIR.UZ мы считаем, что этот принцип беспристрастности нарушен. Потому что было понятно, что новая информация о работе Омбудсмана по предупреждению пыток опровергнет некоторые утверждения в данном фильме .
Кроме того, во время этого видео журналист попытался связать с этой ситуацией смерть погибшего Ф.Хидирова, заявив, что «еще до Оятолло, в 2020 году, из тюрьмы в Навои было вывезено тело 45-летнего осужденного Фарруха Хидирова из Янгиёля». И он с подозрением относился к смерти покойного. Дело о смерти покойного осужденного Ф.Хидирова также расследовалось аппаратом Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека после того, как оно было опубликовано в различных социальных сетях Интернета, в частности на странице правозащитной общественной организации «Эзгулик» в социальной сети Facebook. В сообщениях указывается, что погибший скончался в специализированной больнице для осужденных в наречном Сангороде. Согласно имеющимся у Омбудсмана документам, покойный Ф.Хидиров был доставлен из колонии г. Навои в Сангород 3 июня 2020 г., где 18 июня скончался. Даже после его смерти родственники покойного боялись забирать его из-за тяжелой болезни, и покойный несколько дней остался в больнице. Объявлена официальная позиция Омбудсмана по данному вопросу.
Также случаи пыток о которых говорится в конце фильма имели место не в пенитенциарных учреждениях, а в ходе следственных действий, а сотрудники правоохранительных органов, допустившие нарушения закона, привлекались прокуратурой к уголовной ответственности. Неправомерно связывать эти случаи со смертью в пенитенциарных учреждениях.
Следует отметить, что Омубдсманом в настоящее время на основе анализа обращений, поступивших к нему, разрабатываются предложения, направленные на предотвращение случаев пыток в процессах дознания.
Напоминаем, что если Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека получит жалобу на применение пыток и она будет подтверждена осужденным или заключенными, общественность будет проинформирована об этом. Именно такой подход соответствует политике открытости и является важным шагом к предотвращению пыток.