Омбудсман, унинг Котибияти ходимлари ва Омбудсманнинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили тегишли давлат идоралари масъулларидан иборат ишчи гуруҳ дастлаб 5-сон Тергов ҳибсхонасидаги шароитларни ўрганди.
500 ўринга мўлжалланган мазкур ҳибсхонада мониторинг ўтказилган кунда 497 нафар маҳбус ва 17 нафар хўжалик ишларига жалб этилган маҳкумлар сақланаётгани аниқланди. Маҳбусларнинг 17 нафари аёллардир. Аёллар сақланаётган камералар кўздан кечирилганда, тергов ҳибсхонасида яратилган шароитлар юзасидан шикоятлар келиб тушмади. Камералар радиомосламалари билан таъминланган ва иситиш тизими билан боғлиқ камчиликлар аниқланмади. Лекин, камералар кўздан кечирилганда ёқимсиз хид келаётганлиги, бу эса қабулхонада сув-оқава тизимидаги мавжуд камчиликлар натижасида вужудга келганлиги маълум бўлди.
Махбуслар билан жамоавий ва якка тартибдаги учрашувларда бир неча аёллар суд тергов жараёнлари, судларда Омбудсман вакилининг иштироки, қамоқ эҳтиёт чорасини енгилроғига алмаштириш юзасидан мурожаат қилишди. Уларнинг сўзларига кўра, ҳибсхона ходимлари махбуслар билан яхши муносабатда бўлишмоқда, оила аъзолари ва адвокатлар билан учрашувларда муаммолар йўқ ҳамда йўқловларни ҳам ўз вақтида олишмоқда.
Омбудсман вакилларидан иборат гуруҳ қисқа муддатли учрашув, телефон сўзлашув хоналари, ошхона, кутубхона ва судларда онлайн иштирок этиш имконини берувчи онлайн конференция хоналарини кўздан кечирди ва аниқланган камчиликлар бўйича тасиялар берди. Жумладан, 2977 та китоблар мавжуд бўлган кутубхонада, махбуслар томонидан энг кўп сўраладиган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодекси мавжуд эмас.
Тергов ҳибсхонасида маҳкум ва маҳбусларга тиббий хизмат кўрсатиш бўйича шароитлар ўрганилганда 2 та ўрин вакант экани маълум бўлди. Даволаш профилактика бўлимида кадрлар етишмовчилигига тиббиёт мутахассислари орасида ёпиқ муассасаларда ишлаш бўйича баъзи имтиёзлар бўлишига қарамай қизиқиш пастлиги сабаб бўлмоқда.
Қайд этиш лозимки, Омбудсман томонидан ёпиқ муассасаларда ишлайдиган шифокорларга қўшимча имтиёзлар бериш юзасидан таклифлар ишлаб чиқилмоқда.
Ҳибсхонада стоматолог штати ҳам мавжуд. Ҳафтада 3 маротаба стоматолог келиб ҳар қабулида 10-15 нафар маҳбусни тиббий кўрикдан ўтказиб, даволаб кетади. Лекин, мониторинг давомида стоматолог хонасининг санитария гигиена талабларига мувофиқ сақланмаётгани аниқланиб, Омбудсман томонидан баъзи тавсиялар берилди.
Мониторинг доирасида Омбудсманга мазкур ҳибсхонада сақланаётган шахсларнинг яқин қариндошларидан юборилган 20 га яқин мурожаатларда келтирилган важлар ўрганиб чиқилди ва махбуслар билан мурожаат юзасидан суҳбатлар ўтказилди.
Шу ўринда ушбу муассасада сақланаётган шахсларнинг яқин қариндошларига яратилган шароитларга ҳам тўхталамиз. Ҳибсхонада маҳкум ва маҳбусларга киритилаётган йўқловларни қабул қилиш ва кўздан кечириш жараёнлари рентген аппарати ёрдамида амалга оширилмоқда. Аҳолини куттириб қўймаслик ва вақтни тежаш мақсадида 5 ой аввал амалиётга тадбиқ қилинган мазкур қулайлик натижасида илгарилари кечгача қабул қилинган йўқловлар ҳозирда узоғи 16:00га қадар якунланмоқда. Қолаверса, фуқароларга кутиш жойлари ва фуқаролар қабули бўйича ҳам шароитлар яратилган.
Мониторинг доирасида Қашқадарё вилояти ИИБ Махсус қабулхонаси ҳам кўздан кечирилди. Ушбу муассасада маъмурий қамоққа олинганлар уч суткадан ўн беш суткагача бўлган муддатларда сақланишади.
2020 йилда фойдаланишга топширилган мазкур бинода сақланаётган шахсларга керакли шароитлар яратилган. Аёллар ва эркаклар алоҳида алоҳида камераларга жойлаштирилган. Уларга ҳар куни сайр қилиш ва бир маротаба қариндошларига телефон қилиш имконияти яратилган, кутубхона ва спорт майдончалари ҳам ташкил этилган.
Ушбу ташриф доирасида Қарши шаҳри, Косон ва Китоб туманларидаги Вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, 2, 3 ва 10-сон жазони ижро этиш колониялари, 35-сон Манзил-колония, Реабилитация қилиш маркази, 1-сон Асаб-руҳий касалликлари диспансери ва шифохонаси ҳамда бошқа ёпиқ муассаларда яратилган шароитлар ҳам ўрганилди.
Аниқланган камчиликлар юзасидан уларни ўз вақтида бартараф этилишини таъминлаш мақсадида мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг тавсиялари киритилади.
Омбудсман ҳузуридаги миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи жамоатчилик гуруҳи томонидан республика бўйлаб ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга мониторинг ташрифлари давом эттирилади.

Под руководством Омбудсмана изучены условия в закрытых учреждениях Кашкадарьи
С 22 по 25 сентября 2022 года Омбудсмен осуществил мониторинговый визит в рамках национального превентивного механизма в учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения в Кашкадарьинской области, с целью выявления и предотвращения случаев применения пыток.
Рабочая группа, состоящая из Омбудсмана, сотрудников его секретариата, регионального представителя Омбудсмана в Кашкадарьинской области и должностных лиц соответствующих государственных органов, первоначально изучила условия в следственном изоляторе № 5.
В день мониторинга было установлено, что в этой 500-местной тюрьме содержится 497 заключенных и 17 осужденных, привлеченных к хозяйственной работе.17 заключенных - женщины. При осмотре камер, где содержались женщины, жалоб на условия, созданные в СИЗО, не поступало. Камеры оснащены радиоаппаратурой, дефектов, связанных с системой отопления, обнаружено не было.
Однако при осмотре камер было установлено наличие неприятного запаха, который был вызван неисправностями водопроводно-канализационной системы в приемном зале.
На коллективных и индивидуальных встречах с заключенными несколько женщин обращались с просьбами о проведении судебных расследований, участии представителя Омбудсмана в судах, замене меры пресечения в виде заключения под стражу на более мягкую.
По их словам, сотрудники тюрьмы хорошо ладят с заключенными, у них нет проблем со встречами с членами семьи и адвокатами, а также они своевременно получают передачи.
Группа, состоящая из представителей Омбудсмана осмотрела комнаты для краткосрочных встреч, телефонных разговоров, кухню, библиотеку и онлайн-конференц-залы, которые позволяют участвовать в судах в режиме онлайн, и дала рекомендации по выявленным недостаткам.
В частности, в библиотеке с 2977 книгами отсутствует наиболее востребованный заключенными Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан в новой редакции.
При проверке условий оказания медицинских услуг осужденным и заключенным в следственном изоляторе установлено, что 2 места являются вакантными. Нехватка кадров в лечебно-профилактическом отделении вызвана отсутствием интереса со стороны медицинских специалистов, несмотря на то, что для работы в закрытых учреждениях предусмотрены некоторые льготы.
Следует отметить, что Омбудсман разрабатывает предложения по предоставлению дополнительных льгот врачам, работающим в закрытых учреждениях. В тюрьме также есть стоматолог. Стоматолог приходит 3 раза в неделю, и на каждом приеме он проводит медицинский осмотр и лечит 10-15 заключенных. Однако в ходе мониторинга было установлено, что стоматологический кабинет не содержится в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями, и Омбудсманом были даны некоторые рекомендации.
В рамках мониторинга были изучены вопросы, изложенные в около 20 обращениях, направленных Омбудсману от близких родственников лиц, содержащихся под стражей, и проведены беседы с заключенными по поводу обращений. Необходимо также отметить условия, созданные для близких родственников лиц, содержащихся в этом учреждении. Процессы приема и изучения передач для заключенных осуществляются с помощью рентгеновского аппарата.
В результате этого удобства, которое было реализовано 5 месяцев назад, чтобы не заставлять население ждать и экономить время, передачи, которые раньше принимались допоздна, теперь завершаются к 16:00. Кроме того, предусмотрены зоны ожидания для граждан и условия для приема граждан.
В рамках мониторинга также была проинспектирована специальная приемная УВД Кашкадарьинской области. Административно задержанные содержатся в этом учреждении на срок от трех до пятнадцати суток.
Для лиц, содержащихся в этом здании, введенном в эксплуатацию в 2020 году, созданы необходимые условия. Женщин и мужчин помещены в отдельные камеры. Им предоставлена возможность каждый день выходить на прогулку и звонить родным, также организованы библиотека и спортивная площадка. В рамках визита , были посещены изоляторы временного содержания города Карши, Косонского и Китабского районов, исправительные колонии №2, 3 и 10, колонию №35, Реабилитационный центр, диспансер, больницу нервно-психических заболеваний №1 и другие закрытые учреждения, а также изучены условия, созданные там. В целях обеспечения своевременного устранения выявленных недостатков рекомендации Омбудсмана будут направлены в компетентные министерства и ведомства.
Со стороны общественной группы, осуществляющей деятельность в рамках Национального Превентивного Механизма при Омбудсмане будут продолжены Мониторинговые посещения учреждений, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения по республике.