Туркий тилли давлатларда инсон ҳуқуқлари ҳимояси
Жорий йилнинг 25 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Озарбайжон Республикасининг пойтахти Баку шаҳрида ташкил этилган “Туркий тилли давлатлар Парламент ассамблеясига аъзо давлатларда инсон ҳуқуқлари ҳимояси” мавзусидаги халқаро конференцияда иштирок этди. Конференция Озарбайжон Республикаси Омбудсман институтининг 20 йиллигига бағишланди.
Ассамблея доирасида ташкил этилган мазкур конференциянинг асосий мақсади – парламент аъзолари ва инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсманлар ўртасидаги ўзаро мулоқотни ташкил этиш ва улар ҳамкорлигини мустаҳкамлаш, шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги давлатлар тажрибаси бўйича фикр алмашиш ва илғор тажрибаларни ўрганишдан иборат.
Тадбир икки сессиядан иборат бўлиб, "Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда парламентларнинг роли" ва "Омбудсман институтларининг самарали ишлаши учун қонунчиликни такомиллаштиришнинг аҳамияти" мавзуларида ташкил этилди.
Конференцияда сўз олган спикерлар инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича мамлакатларида амалга оширилаётган ишлар ва натижаларга тўхталишди.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Феруза Эшматова ўз фаолиятига тўхталар экан, инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида мамлакатимизда олиб борилаётган давлат сиёсати ва эришилаётган натижаларга эътибор қаратди.
Шунингдек, Омбудсманнинг қийноқ ҳолатларини олдини олиш бўйича ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ва уларнинг аҳамияти, аҳоли мурожаатлари билан ишлашдаги қўшимча ҳуқуқ ва ваколатлар берилгани ва Омбудсманнинг ҳудудлардаги фаолияти мустаҳкамлангани бўйича маълумот берди.

Защита прав человека в тюркоязычных государствах
25 мая текущего года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) принял участие в международной конференции «Защита прав человека в государствах-членах Парламентской Ассамблеи тюркоязычных стран» в городе Баку, Азербайджан. Конференция посвящена 20-летию Института Омбудсмана Азербайджанской Республики.
Основной целью конференции, организованной в рамках Ассамблеи, является налаживание диалога и укрепление сотрудничества между членами парламента и Омбудсманами по правам человека, а также обмен мнениями и изучение передового опыта стран в области защиты прав человека.
Мероприятие состояло из двух сессий на темы «Роль парламентов в защите прав человека» и «Значение совершенствования законодательства для эффективного функционирования институтов омбудсмана».
Выступавшие на конференции акцентировали внимание на работе и результатах правозащитной деятельности в своих странах.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова, рассказывая о своей деятельности, обратила внимание на проводимую государством политику и достигнутые в стране результаты по обеспечению прав человека.
Она также отметила о мониторинговых посещениях Омбудсмана в закрытые учреждения с ограниченной свободой передвижения для предупреждения пыток и важности этих визитов, предоставлении дополнительных прав и полномочий по работе с обращениями населения, и об усилении деятельности Омбудсмана в регионах.