Таъкидланишича, ҳисобот йилида Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 18738 та мурожаат келиб тушди.
Шахсий ҳуқуқлар ва эркинликларга оид мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида Омбудсман мурожаатига асосан масъул идоралар томонидан 15 та жиноий ва 6 та маъмурий, 9 та интизомий иш қўзғатилди, масъул мансабдор шахсларнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун 25 та текширув ўтказилди.10 нафар фуқаро ишга тикланди
Омбудсман мурожаатига асосан суд қарорларига нисбатан прокуратура органлари орқали 6 та протест киритилди.Мурожаат қилувчилар устидан жиноят иши қўзғатишни рад этиш тўғрисидаги 29 та қарор бекор қилинди.
Ҳисобот йилида Омбудсман Қонунда белгиланган ваколатидан фойдаланиб ҳамда жисмоний шахсларнинг мулк ҳуқуқлари кафолатлари масаласида илк маротаба Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судига кўриб чиқиш учун 1 та масала киритди.
Йиғилишда Омбудсман томонидан айрим мансабдор шахсларнинг қонун нормалари ва талабларига нисбатан эътиборсизлик билан муносабатда бўлиши, фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқишга юзаки ёндашиши, инсон ҳуқуқлари борасидаги ҳуқуқий асосларни тўлиқ билмаслиги ҳамон фуқаролар ҳуқуқлари бузилишининг жиддий сабабларидан бири бўлиб қолаётгани қайд этилди.
2021 йилда Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда 177 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Мазкур ташрифлар 2020 йилда 76 маротабани ташкил этган.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 2021 йил давомида амалга оширилган мониторинг ташрифлари якунлари юзасидан муаммо ва таклифлардан иборат 16 та таҳлилий маълумотномалар, 2 та таҳлилий ахборот ҳамда 1 та тақдимнома тайёрланган.
Ички ишлар вазирлиги ва Бош прокуратура томонидан тақдим этилган маълумотномаларга кўра, мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликларга йўл қўйган 3 нафар ходим интизомий жазоланган, 1 нафар ходим эгаллаб турган лавозимидан озод этилган, 3 нафар ходим Интизомий кенгашларда муҳокама қилинган ва 1 нафар ходим огоҳлантирилган. Шунингдек, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан камчиликларга йўл қўйган 4 нафар ходим интизомий жазоланган ҳамда аутсорсинг хизматини кўрсатувчи тадбиркорлик субъектининг 2 нафар масъул ходими эгаллаб турган лавозимидан озод этилган ва ушбу камчиликларни бартараф этиш юзасидан тегишли чоралар белгиланган.
Шунингдек, мажлисда сенаторлар томонидан Омбудсманга такрорий мурожаатлар сонини камайтиришга, вазирлик, давлат идоралари ҳамда нодавлат ташкилотлари билан биргаликда маҳаллаларда фуқароларни ҳуқуқий маданияти ва билимларини оширишга қаратилган тадбирларни амалга ошириш ҳамда мурожаатларда қайд этилган муаммоларни жойида ҳал этиш борасида тегишли тавсиялар берилди.
Муҳокамалар якунида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг 2021 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи сенаторлар томонидан маъқулланди

Было отмечено, что в отчетном году на имя Омбудсмана поступило в общей сложности 18 738 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Омбудсменов зарубежных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц.
По результатам рассмотрения обращений о личных правах и свободах на основании обращения Омбудсмана ответственными органами возбуждено 15 уголовных, 6 административных и 9 дисциплинарных дел, проведено 25 проверок по правовой оценке действий ответственных должностных лиц. 10 граждан были восстановлены в должности.
На основании обращения Омбудсмана через органы прокуратуры подано 6 протестов на судебные решения, отменены 29 решений об отказе в возбуждении уголовного дела в отношении заявителей.
В отчетном году Омбудсман, используя свои полномочия, установленные законодательством, впервые внес в Конституционный суд Республики Узбекистан вопрос для обсужения, касательно гарантий имущественных прав физических лиц.
На заседании Омбудсманом было отмечено, что пренебрежительное отношение некоторых должностных лиц к нормам и требованиям закона, их поверхностный подход к рассмотрению обращений граждан, неполная осведомленность о правовой базе прав человека по-прежнему являются серьезными причинами нарушений гражданских прав.
В 2021 году Омбудсманом и Общественными группами по выявлению и предупреждению случаев пыток при нем было проведено 177 мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения . В 2020 году эти визиты были организованы 76 раз.
По результатам мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения в 2021 году подготовлено 16 аналитических справок, 2 аналитической информации и 1 представление, с освещением проблем и предложений по их устранению.
По информации, предоставленной МВД и Генеральной прокуратурой, за недостатки, выявленные в ходе контрольных посещений 3 сотрудника привлечены к дисциплинарной ответственности, 1 сотрудник освобожден от занимаемой должности, дела 3 сотрудников обсуждены на Дисциплинарных советах и 1 сотрудник был предупрежден.
Кроме того, Министерством здравоохранения привлечены к дисциплинарной ответственности 4 работника, допустившие недостатки, освобождены от занимаемой должности 2 ответственных лица субъекта предпринимательской деятельности, оказывающего услуги аутсорсинга, и приняты соответствующие меры по устранению этих недостатков.
Также, на заседании сенаторами даны соответствующие рекомендации Омбудсману по сокращению количества повторных обращений, по реализации мероприятий во взаимодействии с министерствами, государственными органами и общественными организациями, направленных на повышение правовой культуры и знаний граждан в махаллях, а также по решению на местах вопросов, поднятых в обращениях.
По итогам обсуждений отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2021 год был одобрен сенаторами