ТЕНГЛИК ВА ҲУРМАТ: АЁЛЛАРНИНГ ҲУҚУҚЛАРИ КАФОЛАТИ – ЖАМИЯТ ТАРАҚҚИЁТИ ОМИЛИ!
Бугунги кунда инсон қадр-қиммати, унинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ғояси демократик ислоҳотларнинг энг муҳим ҳаракатлантирувчи кучига айланди. Шу жумладан, хотин-қизларнинг ҳуқуқлари ва эркинликлари ҳар қандай жамиятда муҳим ўрин тутади. Бу масала фақат бир мамлакатда эмас, балки глобал миқёсда ҳам эътибор талаб қилади.
Ҳар бир инсон тинч ва хавфсиз ҳаётда яшаш ҳуқуқига эга. Аммо, бугунги кунда хотин-қизларнинг тазйиқ ва зўравонликка учраш ҳолатлари кўпайиб бормоқда. Бутун дунё бўйлаб миллионлаб аёллар ўз ҳуқуқларидан фойдаланишда камситишларга дуч келишда давом этмоқдалар. Ушбу муаммо нафақат инсонларнинг шахсий ҳаётига, балки жамият ривожланишига ҳам салбий таъсир кўрсатадиган омил ҳисобланади.
ЖССТнинг маълумотига кўра, дунёдаги ҳар учинчи аёлга ўз умр йўлдоши томонидан жисмоний тазйиқ ўтказилади. Тадқиқотларга кўра, тазйиқ ва зўравонлик оқибатида ўлим келиб чиққан ҳолларнинг 38 фоизида унинг турмуш ўртоғи ёки у билан бирга умумий рўзғор асосида яшаётган шахснинг айби бўлади.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Марказий Осиё двлатлари орасида биринчилардан бўлиб, 1995-йил 6-майда БМТнинг Хотин-қизларни камситишининг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенсиясига қўшилган. Шунингдек, Оналикни ҳимоя қилиш, Меҳнат ва касб соҳасидаги камситиш тўғрисидаги конвенсиялар ва бошқа халқаро ҳужжатларни ратификация қилган.
Таъкидлаш лозимки, хотин-қизлар ҳуқуқларига эътибор бу билан тўхтаб қолмади. Қисқа давр ичида соҳага доир халқаро стандартларга мос миллий қонунчилик базаси шакллантирилди. Жумладан, сўнгги 5 йилда соҳага оид 80 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. “Хотин-қизлар ва эркакларга тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги ҳамда “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги муҳим қонунлар шулар жумласидандир.
Бундан ташқари гендер тенглик сиёсатини тўғри йўлга қўйиш ва уни тўлақонли амалга оширилишини таъминлаш мақсадида 2030-йилга қадар мўлжалланган Гендер Стратегиясининг қабул қилинганлиги ва уни барча соҳа ва тармоқларга жорий қилиш ишларининг жадаллик билан олиб борилаётганлиги ҳам диққатга сазовордир.
Шу билан бирга, Президентимиз томонидан 2025-йилнинг 9-апрелида Ўзбекистон Республикасининг “Оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Қонуни имзоланди. Ушбу Қонун билан Оила кодексининг 40-моддасига суд оилавий (маиший) зўравонликдан жабрланган шахснинг талабига кўра ярашиш учун муҳлат тайинламаслиги ҳақидаги норманинг киритилиши хотин-қизлар ҳуқуқларининг таъминланиши, уларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликка қарши курашишда муҳим қадам бўлди1.
Биринчидан, ушбу норманинг киритилиши оилавий зўравонликдан жабрланган шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишини кучайтиришга, шунингдек хотин-қизларнинг фаоллигини оширишга хизмат қилади.
Иккинчидан, мазкур норма никоҳдан ажратиш масаласи ўз вақтида ҳал қилинмаслиги оқибатида юзага келиши мумкин бўлган зўравонликдан жабр кўрган аёлларнинг ўз жонига қасд қилиши, бевақт ўлими каби аянчли оқибатларнинг олдини олишга хизмат қилади.
Ўз навбатида, Омбудсман томонидан ҳам зўравонликка дуч келган хотин-қизларнинг мурожаатлари ўрганилиб, ваколат доирасида чоралар кўрилмоқда.
Таҳлилларга кўра, 2024-йил давомида Омбудсман томонидан кўриб чиқилган мурожаатларнинг 409 таси хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик, шахсий ҳаётга аралашиш ҳамда оилада аёлнинг таҳқирланиши масаларида келиб тушган. Ушбу мурожаатлар умумий мурожаатларнинг 1,9 фоизини хотин-қизлардан келиб тушган мурожаатларнинг эса 4,3 фоизини ташкил қилди.
Ушбу йўналишдаги энг кўп мурожаатлар Қашқадарё (76) ва Сурхондарё (51) вилоятлари, шунингдек Тошкент шаҳрида (59) яшовчи фуқаролардан келиб тушган.
Шу билан бирга аниқланишича, хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик юзасидан қилинган мурожаатлар таҳлили шуни кўрсатадики, зўравонлик ҳолатларининг катта қисми аёлларнинг турмуш ўртоғи ҳамда унинг оила аъзолари томонидан содир этилган оилавий-маиший зўравонлик ҳолатларидир.
Мурожаатлар ўрганилиши натижасида 8 нафар хотин-қизларга “ҳимоя ордери” берилишида кўмаклашилди. Шу билан бирга, хотин-қизларнинг мурожаатлари асосида Омбудсманнинг прокуратура органларига сўровларига биноан 2 та ҳолатда айбдорга нисбатан ЖКнинг 1261-моддаси 5-қисми “в” банди, 1 ҳолатда 1261-моддаси 7-қисми “в” банди, 112-моддаси 1-қисми билан асосан ва яна 1 ҳолатда 1261-моддаси 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
Айни соҳадаги ишлар, хусусан, аёллар ҳуқуқлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларини такомиллаштириш, аёлларни ҳимоя қилишнинг институционал асосларини такомиллаштириш, гендер тенглик ва аёллар ҳуқуқлари тўғрисида хабардорликни ошириш каби муҳим йўналишларда ҳукумат томонидан ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган хотин-қизларга “Ҳимоя ордери” берилиши тартибининг жорий этилганлиги1, тажриба тариқасида фуқаролик ишлари бўйича Самарқанд шаҳар, Наманган туманлараро ва Мирзо Улуғбек туманлараро судларида “Оила судялари” ташкил этилганлиги эътиборлидир.
Аммо, ҳимоя ордери олган хотин-қизларга тазйиқ ва зўравонликнинг давом эттирилаётганлиги, ҳаттоки бундай ҳолатларнинг ўлим билан якунланиши ҳолатлари ҳам учраб турибди. Ушбу ҳолатлар ҳимоя ордери берилиши, қолаверса хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларининг олдини олиш ва зўравонликка барҳам берилиши масалаарининг нақадар муҳим эканлигини кўрсатиб турибди.
Шу ўринда, хорижий мамлакатларнинг тажрибасига эътибор қаратадиган бўлсак, Янги Зеландия қонунчилигига кўра, Оила судлари зўравонликдан ҳимоя қилиш учун зўравонликка учраган шахснинг аризасига кўра Ҳимоя ордери (Protection Order) бериш ҳақида қарор қабул қилиши мумкин. Агар кўрилаётган иш оилавий зўравонлик билан боғлиқ бўлса, судя шахснинг аризасисиз ҳам Ҳимоя ордери берилиши ҳақида қарор қабул қилиши мумкин.
Агар жабрланувчига дарҳол ҳимоя керак бўлса судя вақтинчалик ҳимоя ордери (Temporary Protection Order) берилиши ҳақида қарор қабул қилади.
Янги Зеландия қонунчилигига кўра, жавобгар томонидан Ҳимоя ордери талабларига риоя қилмаслик 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Шунга ўхшаш норма Канаданинг Алберта провинсиясида ҳам мавжуд. Оилавий зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонун (Protection Against Family Violence Act)га кўра оилавий зўравонликдан жабрланган шахс(лар)га Ҳимоя ордери (protection order, emergency protection order, King’s Bench protection order) суд томонидан берилади. Қонунга кўра, агар судя ишни кўриш жараёнида оилавий зўравонликни аниқласа, жабрланувчининг аризасисиз ҳам Ҳимоя ордери берилиши ҳақида қарор қабул қилиши мумкин.
Ҳимоя ордери қоидаларини бузиш 1-марта бузиш 5000 АҚШ долларидан кўп бўлмаган миқдорда жарима ёки 90 кунгача озодликдан маҳрум қилиш, 2-марта бузиш 14 кундан 18 ойгача озодликдан маҳрум қилиш, 3-марта ёки кейинги бузишлар 30 кундан 24 ойгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.
Хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликнинг олдини олиш, зўравонликка барҳам бериш маслаларининг мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг муҳим босқичларидан бири эканлигидан келиб чиқиб, қуйидаги масаларга эътибор қаратилиши лозим:
Биринчидан, ёшларни оилавий ҳаётга тайёрлаш юзасидан мажбурий ўқув курслари жорий этиш ва ушбу курсларда хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ва унинг оқибатлари юзасидан дарс машғулотларини амалга ошириш.
Бунинг учун, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020-йил 31-декабрдаги 820-сонли қарори билан тасдиқланган Ёшларни оилавий ҳаётга тайёрлаш марказларида машғулотларни ташкил қилиш тартиби тўғрисидаги Низомда (кейинги ўринларда Низом) белгиланган никоҳни қайд этиш учун ариза берган шахсларни оилавий ҳаётга тайёрлаш марказларида ихтиёрий ўқув машғулотларида ўқитиш нормасининг мажбурий тартибда ўқитиш нормасига ўзгартирилиши.
Иккинчидан, зўравонлик содир этган шахсларнинг тузалиши юзасидан тизимли ишларни амалга ошириш.
Қайд этиб ўтиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори, 2020-йил 4-апрелдаги 3-сонли Қарори билан тасдиқланган “Тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган хотин-қизларга ҳимоя ордерини бериш, ижросини таъминлаш ва мониторинг олиб бориш тўғрисида”ги Низомга мувофиқ, зўравонлик содир этган ёки уни содир этишга мойил бўлган шахсларни тузатишнинг намунавий дастури ишлаб чиқилган бўлиб, ушбу дастурни самарадорлиги ёки амалиётда қўлланиши бўйича маълумотлар мавжуд эмас. Соҳа мутахассисларининг фикрига кўра, ушбу дастур амалиётда қўлланилмайди ҳамда дастур вазифалари ижроси 5-6 та муассасаларга юкланиши, дастур бўйича зўравонлик содир этган шахснинг тузатиши бўйича самарасини пасайишига ёки бермаслиги мумкин.
Шунга кўра, ушбу тузатиш дастурини такомиллаштириш лозим ҳисобланади. Бунда, тузатиш дастурини соҳа мутахассислари иштирокида халқаро тажрибанинг ютуқларидан фойдаланган ҳолда қайта кўриб чиқиб, тузатиш дастурини ўтказишни масъул 1 та давлат ташкилотига юклаш лозим бўлади.
Янги Зеландияда кўп ҳолларда суд жавобгарни баҳолаш ва зўравонликдан воз кечиш дастурларига (an assessment and a non-violence programme) юборади. Агар жавобгар буни бажармаса 5000 долларгача жарима ёки 6 ойгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.
Шунингдек, Австралияда 2022-йил октябр ойида 2022-2032-йилларга мўлжалланган Аёллар ва болаларга нисбатан зўравонликка барҳам бериш миллий режаси (National Plan to End Violence against Women and Children 2022-2032) эълон қилинган. Ушбу режа зўравонликнинг олдини олиш, зўравонликка учраш хавфи юқори бўлган шахсларни аниқлаш, зўравонлик қурбони бўлган жабрланувчиларга ёрдам бериш ва зўравонлик қилган шахсларни жавобгарликка тортиш, зўравонлик иштирокчилари реабилитацияси чораларини ўз ичига олади.
Австралияда зўравонликка қарши кураш мақсадида ташкил қилинган Эркаклар хулқ-атворини ўзгартириш дастурлари (Men’s Behavior Change Program (MBCP) мавжуд. Ушбу дастур эркакларнинг зўравонлик хатти-ҳаракатларини тан олишлари ва зўравонликдан фойдаланишни тўхтатиш стратегияларини ишлаб чиқишлари учун улар билан ишлашга қаратилган.
Дастур доирасида эркакларга психологик ёрдам кўрсатилади ва тренинглар ўтказиш орқали уларга зўравонликдан фойдаланишни тўхтатиш стратегиялари тушунтирилади.
АҚШнинг Иллиноис штатида Зўравонликнинг олдини олиш маркази (Center for prevention of abuse) фаолият олиб боради. Ушбу марказ фақат зўравонликдан жабрланганларга эмас, балки зўравонлик қилган шахсларга ҳам ёрдам беради.
Марказнинг зўравонликни амалга оширган шахсларни салбий ва зарарли хатти-ҳаракатлардан қутулишига ёрдам берадиган дастури (Partner Abuse Intervention Program) орқали зўравонлик иштирокчилари (эркаклар ва аёллар) учун 26 ҳафталик ўқув курсидан иборат.
Ушбу дастур давомида зўравонлик қилган шахсларга ўзлари қилган зўравонликни тан олиш, ўз хатти-ҳаракатлари учун бошқаларни айбламаслик, ҳаракатлари оқибатларини тушуниш, шеригига нисбатан ҳурматни сақлаш, уни қўллаб-қувватлаш, шеригининг шикоятларига нисбатан муносабат билдириш каби кўникмалар орқали зўравонликдан қутулиш ўргатилади.
Кўриниб турибдики, қатор мамлакатларда оилавий зўравонликни камайтириш ва унга қарши кураш фақат жабрланувчиларни эмас, балки зўравонлик қилган шахсларни ҳам реабилитация қилиш, улар билан махсус тренинг ва дастурлар доирасида ишлаш йўлга қўйилган.
Учинчидан, маиший зўравонликнинг кутиб бўлмас ҳолатларида, тезкор реакция қилиш учун мобил илова ишлаб чиқиш, бунда мобил иловани қўриқлаш хизматлари дастурига бириктириш тавсия этилади.
Аҳамиятлиси, бу ҳолда бутунлай автоном янги мобил илова яратилиши ёки ушбу мобил илова қўриқлаш хизматларининг мавжуд дастурий тизимларига бириктирилиши мумкин.
Мобил иловада “хавотирли қўнғироқ” (тревожный вызов/сигнал) функциясини жорий қилиш орқали, ушбу функциядан фойдаланган маиший зўравонлик жабрланувчиси ёки эҳтимолий жабрланувчиси турар жойи бўйича (геолокация маълумотлари орқали) қўриқлаш хизматлари ходимлари етиб келиши кўзда тутилиши лозим.
Таъкидлаш лозимки, Оила ва хотин қизлар қўмитасининг туманлардаги МФЙларда фаолият олиб бораётган ходимларида мавжуд маълумотлар асосида муаммоли оилалардаги хотин-қизларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини кўзлаган ҳолда ушбу мобил илованинг улар томонидан юклаб олинишини тарғиб қилиниши ва фойдаланиш учун имконият яратиб берилиши лозим ҳисобланади.
Мобил илованинг жорий этилиши, келгусида оилаларда маиший зўравонлик ҳолатларини камайтиришга хизмат қилади.
Яна бир ҳолатни эсда тутиш лозимки, маиший зўравонлик ҳолатлари содир этилаётган вақтда жабрланувчи томонидан мавжуд Ишонч телефонлари ёки ИИБларга телефон қилиш имконияти бўлмаслиги мумкин ва эҳтимолий жабрланувчига зўравонлик қилиш ҳолати охиригача амалга оширилишига йўл қўйиб берилиши мумкин. Бунинг натижасида эса, зўравонликни бартараф этиш эмас, унинг оқибатида билан ишлашга тўғри келади. Мобил илова ушбу эҳтимолларни бартараф этишга кўмаклашади.
Тўртинчидан, олий таълим муассасалари талабалари учун хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликнинг олдини олишга қаратилган қисқа курслар ташкил этилиши тавсия этилади.
Буюк Британиянинг Лондон Метрополитан Университетида магистратура босқичи талабалари учун Аёлларга нисбатан зўравонлик: Муаммолар, Тадқиқот ва Сиёсат (Violence Against Women: Issues, Research and Polic) номли қисқа курслар мавжуд. Ушбу курс сиёсатчилар сифатида ишлайдиган ёки маҳаллий, минтақавий ёки миллий даражада зўравонликни бошдан кечирган аёллар ва болалар учун махсус хизматларда ишловчи, шунингдек, ушбу соҳаларда ишлаш ниятида бўлганларга қаратилган.
Австралиянинг Australian National Университетида магистратура босқичи талабалари учун Австралия, Осиё ва Тинч океанида аёлларга нисбатан зўравонлик (Violence Against Women in Australia, Asia and the Pacific) курси мавжуд. Ушбу курс зўравонликнинг хилма-хиллиги, кўлами ва характерини кўриб чиқади ва сабаблар ҳақидаги назарий тушунтиришларни кўриб чиқади ва Австралия, Осиё ва Тинч океанидаги аёлларга нисбатан зўравонликка алоҳида эътибор қаратган ҳолда индивидуал ва жамоавий зўравонлик ва тажовузни даволаш усулларини таҳлил қилишга асосланган. Курс тўртта асосий ёндашувга – ҳуқуқ, соғлиқни сақлаш, жиноят ва тартибга солиш масалаларига қаратилган. Шу билан бирга, маиший зўравонлик, хотин-қизларга тазйиқ ишлари билан боғлиқ ишларни кўриб чиқадиган давлат органлари ва ташкилотлари ходимларига соҳанинг етук мутахассислари иштирокида тажриба ва кўникмаларини ошириш учун махсус тренинг дастури ишлаб чиқилиши ва ўтказилиши тавсия қилинади.
Швециянинг Uppsala  Университетида Зўравонлик бўйича онлине курс (Online Course on Violence) ташкил этилган. Курс ўз фаолияти давомида зўравонликка учраган аёллар ва болалар ёки зўравонлик содир этганлар билан учрашадиган мутахассисларнинг малакасини оширишга қаратилган. Курс ижтимоий хизмат ходимларига мўлжалланган, аммо соғлиқни сақлаш, таълим ёки ҳуқуқ каби бошқа соҳаларда ишлайдиган ходимлари ҳам ушбу курсдан фойдаланишлари мумкин.

Каждый человек имеет право жить в мире и безопасности. Однако в настоящее время участились случаи давления и насилия в отношении женщин. Во всем мире миллионы женщин продолжают сталкиваться с дискриминацией при реализации своих прав. Указанная проблема является фактором, оказывающим негативное влияние не только на личную жизнь людей, но и на развитие общества.
По данным ВОЗ, каждая третья женщина в мире подвергается физическому насилию со стороны своего супруга. Согласно исследованиям, в 38 процентах случаев смерти, наступившей в результате насилия, виновным является супруг или лицо, проживающее совместным хозяйством с потерпевшей.
Как известно, Республика Узбекистан одной из первых среди государств Центральной Азии присоединилась 6 мая 1995 года к Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин. Кроме того, были ратифицированы Конвенция о защите материнства, Конвенция о дискриминации в области труда и занятий и другие международные документы.
Следует подчеркнуть, что внимание к правам женщин на этом не остановилось. В короткие сроки сформирована национальная законодательная база, соответствующая международным стандартам в данной сфере. В частности, за последние 5 лет принято свыше 80 нормативно-правовых актов, касающихся сферы. К их числу относятся важные законы «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснений и насилия».
Кроме того, заслуживает внимания принятие Гендерной стратегии, рассчитанной до 2030 года, а также активная работа по ее внедрению во все отрасли и сферы для правильной организации политики гендерного равенства и обеспечения ее полноценной реализации.
Кроме того, 9 апреля 2025 года Президентом подписан Закон Республики Узбекистан «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы поддержки семьи и женщин». Внесение указанным Законом в статью 40 Семейного кодекса нормы о том, что суд по требованию лица, пострадавшего от семейно-бытового насилия, не назначает срок для примирения, стало важным шагом в обеспечении прав женщин и борьбе с притеснением и насилием в отношении них¹.
Во-первых, введение данной нормы служит усилению защиты прав и законных интересов лиц, пострадавших от семейного насилия, а также повышению активности женщин.
Во-вторых, указанная норма способствует предотвращению трагических последствий, таких как суицид и преждевременная смерть женщин, пострадавших от насилия, которые могут возникнуть вследствие несвоевременного решения вопроса о расторжении брака.
В свою очередь, Омбудсман также рассматривает обращения женщин, подвергшихся насилию, и принимает меры в пределах своей компетенции.
Согласно анализу, в течение 2024 года 409 обращений, рассмотренных Омбудсманом, касались притеснений и насилия в отношении женщин, вмешательства в личную жизнь и унижения женщины в семье. Эти обращения составили 1,9 процента от общего числа обращений и 4,3 процента от обращений, поступивших от женщин.
Наибольшее число обращений по данному направлению поступило от граждан, проживающих в Кашкадарьинской (76) и Сурхандарьинской (51) областях, а также городе Ташкенте (59).
Одновременно установлено, что анализ обращений о притеснениях и насилии в отношении женщин показывает: большая часть случаев насилия представляет собой семейно-бытовое насилие, совершенное супругом женщины и членами его семьи.
По результатам рассмотрения обращений оказано содействие в выдаче «защитного ордера» 8 женщинам. Кроме того, на основании запросов Омбудсмана в органы прокуратуры по обращениям женщин в 2 случаях возбуждено уголовное дело по пункту «в» части пятой статьи 126¹ Уголовного кодекса, в 1 случае — по пункту «в» части седьмой статьи 126¹, по части первой статьи 112 — в основном, и еще в 1 случае — по части третьей статьи 126¹.
Работа в данной сфере, в частности по совершенствованию законодательства о правах женщин, укреплению институциональных основ защиты женщин, повышению осведомленности о гендерном равенстве и правах женщин, проводится Правительством по важным направлениям.
В частности, заслуживает внимания внедрение порядка выдачи женщинам, пострадавшим от притеснений и насилия, «защитного ордера»¹, а также пилотное учреждение «семейных судей» в судах по гражданским делам города Самарканда, Межрайонном суде Намангана и Межрайонном суде Мирзо-Улугбека.
Однако встречаются случаи продолжения притеснений и насилия в отношении женщин, получивших защитный ордер, вплоть до случаев, завершившихся смертью. Эти обстоятельства указывают на исключительную важность вопросов выдачи защитного ордера, а также предотвращения притеснений и насилия в отношении женщин и ликвидации насилия.
В этой связи, обращаясь к опыту зарубежных стран, согласно законодательству Новой Зеландии семейные суды по заявлению лица, подвергшегося насилию, могут принять решение о выдаче защитного ордера (Protection Order). Если рассматриваемое дело связано с семейным насилием, судья может принять решение о выдаче защитного ордера и без заявления лица.
Если потерпевшему требуется незамедлительная защита, судья принимает решение о выдаче временного защитного ордера (Temporary Protection Order).
По законодательству Новой Зеландии невыполнение требований защитного ордера ответчиком наказывается лишением свободы на срок до 3 лет.
Похожая норма существует и в провинции Альберта (Канада). Согласно Закону о защите от семейного насилия (Protection Against Family Violence Act) суд выдает лицу (лицам), пострадавшему(им) от семейного насилия, защитный ордер (protection order, emergency protection order, King’s Bench protection order). В соответствии с Законом, если в ходе рассмотрения дела судья установит семейное насилие, он может принять решение о выдаче защитного ордера и без заявления потерпевшего.
Нарушение правил защитного ордера влечет наказание: за первое нарушение — штраф в размере до 5000 долларов США или лишение свободы на срок до 90 суток, за второе — лишение свободы от 14 суток до 18 месяцев, за третье или последующие нарушения — лишение свободы от 30 суток до 24 месяцев.
Учитывая, что вопросы предотвращения притеснений и насилия в отношении женщин и ликвидации насилия являются одним из важных этапов проводимых в нашей стране реформ, необходимо обратить внимание на следующее:
Во-первых, ввести обязательные учебные курсы по подготовке молодежи к семейной жизни и проводить в рамках этих курсов занятия по вопросам притеснений и насилия в отношении женщин и их последствий.
Для этого предлагается изменить норму Положения «О порядке организации занятий в центрах подготовки молодежи к семейной жизни», утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2020 года № 820 (далее — Положение), согласно которой лица, подавшие заявление о регистрации брака, проходят обучение в центрах подготовки к семейной жизни на добровольной основе, на норму об обязательном обучении.
Во-вторых, осуществлять системную работу по реабилитации лиц, совершивших насилие.
Следует отметить, что согласно Положению «О выдаче защитного ордера женщинам, пострадавшим от притеснений и насилия, обеспечении его исполнения и ведении мониторинга», утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 апреля 2020 года № 3, разработана примерная программа исправления лиц, совершивших насилие или склонных к его совершению. При этом отсутствуют сведения об эффективности или практическом применении данной программы. По мнению специалистов, программа в практике не применяется, а возложение задач программы на 5–6 учреждений может снизить ее результативность либо не обеспечить ее вовсе.
В связи с этим данную программу исправления следует совершенствовать. При этом необходимо пересмотреть программу с участием специалистов отрасли с учетом достижений международного опыта и возложить проведение программы исправления на один уполномоченный государственный орган.
В Новой Зеландии во многих случаях суд направляет ответчика на оценку и программы отказа от насилия (an assessment and a non-violence programme). Невыполнение этого требования может повлечь штраф до 5000 долларов или лишение свободы до 6 месяцев.
Кроме того, в Австралии в октябре 2022 года был объявлен Национальный план по искоренению насилия в отношении женщин и детей на 2022–2032 годы (National Plan to End Violence against Women and Children 2022–2032). Указанный план включает меры по предотвращению насилия, выявлению лиц с высоким риском стать жертвами, оказанию помощи пострадавшим и привлечению к ответственности лиц, совершивших насилие, а также мероприятия по реабилитации участников насилия.
В Австралии действуют Программы изменения мужского поведения (Men’s Behavior Change Program, MBCP), созданные для борьбы с насилием. Эти программы направлены на работу с мужчинами с целью признания ими своих насильственных действий и выработки стратегий отказа от насилия.
В рамках программы мужчинам оказывается психологическая помощь, посредством проведения тренингов им разъясняются стратегии отказа от использования насилия.
В штате Иллинойс (США) действует Центр по предотвращению насилия (Center for Prevention of Abuse). Данный центр помогает не только жертвам насилия, но и лицам, совершившим насилие.
Программа центра по оказанию помощи лицам, совершившим насилие (Partner Abuse Intervention Program), рассчитана на 26 недель обучения для участников насилия (мужчин и женщин).
В ходе программы лиц учат отказываться от насилия путем признания совершенного насилия, непревращения других в «козла отпущения» за собственные действия, понимания последствий своих поступков, сохранения уважения к партнеру, оказания ему поддержки и выработки правильного отношения к жалобам партнера.
Как видно, в ряде стран снижение уровня семейного насилия и борьба с ним предполагают не только работу с жертвами, но и реабилитацию лиц, совершивших насилие, их вовлечение в специальные тренинги и программы.
В-третьих, в не терпящих отлагательства случаях семейно-бытового насилия рекомендуется разработать мобильное приложение для оперативного реагирования, интегрировав его в программные системы служб охраны.
Важно, что в данном случае может быть создано полностью автономное новое мобильное приложение либо оно может быть интегрировано в действующие программные системы служб охраны.
Посредством внедрения в мобильном приложении функции «тревожный вызов/сигнал» (хавотирли қўнғироқ) необходимо обеспечить прибытие сотрудников службы охраны по месту жительства жертвы или потенциальной жертвы семейного насилия (через данные геолокации) при использовании указанной функции.
Следует отметить, что, исходя из имеющейся информации у сотрудников Комитета по делам семьи и женщин, работающих в МСУ на местах, в проблемных семьях в интересах прав и законных интересов женщин необходимо обеспечить популяризацию и создание условий для скачивания данного мобильного приложения и пользования им указанными сотрудниками.
Внедрение мобильного приложения в дальнейшем будет способствовать снижению случаев семейного насилия.
Также следует помнить, что в момент совершения семейного насилия у жертвы может не быть возможности позвонить на действующие телефоны доверия или в органы внутренних дел, и акт насилия в отношении потенциальной жертвы может быть доведен до конца. В результате приходится иметь дело не с предотвращением насилия, а с его последствиями. Мобильное приложение поможет исключить указанные риски.
В-четвертых, рекомендуется организовать краткосрочные курсы, направленные на предотвращение притеснений и насилия в отношении женщин, для студентов высших учебных заведений.
В Великобритании в Лондонском метрополитен-университете существуют краткосрочные курсы для магистрантов «Насилие в отношении женщин: проблемы, исследования и политика» (Violence Against Women: Issues, Research and Policy). Данные курсы адресованы лицам, работающим в качестве политиков, а также в специализированных службах, оказывающих помощь женщинам и детям, подвергшимся насилию, на местном, региональном или национальном уровнях, а также тем, кто намерен работать в указанных сферах.
В Австралийском национальном университете для магистрантов имеется курс «Насилие в отношении женщин в Австралии, Азии и регионе Тихого океана» (Violence Against Women in Australia, Asia and the Pacific). Курс рассматривает разнообразие, масштабы и характер насилия, теоретические объяснения его причин, а также анализирует методы лечения индивидуального и коллективного насилия и агрессии, уделяя особое внимание насилию в отношении женщин в Австралии, Азии и регионе Тихого океана. Курс ориентирован на четыре основных подхода — вопросы права, здравоохранения, уголовного правосудия и регулирования. Одновременно рекомендуется разработать и реализовать специальную программу тренингов с участием ведущих специалистов отрасли для работников государственных органов и организаций, рассматривающих дела, связанные с семейно-бытовым насилием и притеснением женщин.
В Уппсальском университете (Швеция) организован онлайн-курс по вопросам насилия (Online Course on Violence). Курс направлен на повышение квалификации специалистов, которые в ходе своей деятельности сталкиваются с женщинами и детьми, подвергшимися насилию, или с лицами, совершившими насилие. Курс предназначен для социальных работников, но может быть полезен и работникам других сфер, таких как здравоохранение, образование или право.