Navbatdagi ochiq muloqotlar Andijon, Namangan, Buxoro, Qashqadaryo, Samarqand, Navoiy, Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Dastlab, murojaatlar tahlil qilinib, har bir hudud uchun dolzarb masalalar aniqlandi va tegishli masʼul idora vakillari jalb etildi.
Tadbirlar davomida 1000 nafarga yaqin fuqarolar qamrab olindi. Jumladan, Buxoro viloyati Qorovulbozor tumanidagi Qalaychorbog‘, “Bo‘zachi”, Buxoro shahridagi Narshaxiy, Andijon viloyati Xo‘jaobod tumanidagi “Mustaqillikning 27 yilligi”, “Xidirsha”, “Mustaqillikning 30 yilligi”, Namangan viloyati Chust tumanidagi “Buloqboshi” va “Bozorboshi”, Surxondaryo viloyati Qiziriq tumanidagi “Do‘stlik”, “Oqjar”, “Istiqlol”, “Bog‘iston” va “Gulbog‘”, Termiz tumanidagi “Quyoshli yurt”, “Amir Temur”, “Termiz”, “Qoraxon”, “Istiqlol”, “Do‘stlik”, “Ayratom”, “Jo‘yjangal” va “Navro‘z”, Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumanidagi “Oqtosh”, “Boshchorbog‘”, “Beliboyli”, “Chambil”, Kasbi tumanidagi “Oqqamish”, “Mesit”, “Kasbi”, Koson tumanidagi “Esaboy”, “Hamroh”, Navoiy viloyati Konimex tumanidagi “Yuksalish”, “Birlik”, “Guliston”, “Sho‘rko‘l”, “Sho‘rtepa” va “Navro‘z” hamda boshqa mahallalarda yashovchi fuqarolar ishtirok etdi.
Uchrashuvlar davomida ishtirokchilarga kiberjinoyatchilik va moliyaviy firibgarlikning oldini olish, mehnat munosabatlari hamda mehnat migratsiyasiga oid qonunchilik talablari, shuningdek boshqa dolzarb masalalar yuzasidan huquqiy tushuntirishlar berildi.
Ochiq muloqotlardan so‘ng, Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarining sayyor qabullari ham o‘tkazilib, fuqarolar murojaatlari qabul qilindi.
Shuningdek, Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumani 2-sonli kasb-hunar maktabi, Andijon viloyatidagi Aholini kasb-hunarga o‘qitish markazi talabalari ishtirokida ham “Ombudsman maktabi” tadbirlari o‘tkazildi.
Mazkur uchrashuvlarda o‘quvchi va talabalarga yoshlarga oid davlat siyosati, ular uchun yaratilgan imkoniyatlar va huquqiy kafolatlar haqida maʼlumot berildi.

«Школа Омбудсмана»: в регионах состоялись очередные открытые встречи с гражданами
По инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в рамках платформы «Школа Омбудсмана», направленной на повышение правовой осведомлённости населения, продолжаются открытые встречи с гражданами в регионах.
Очередные мероприятия состоялись в Андижанской, Наманганской, Бухарской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Навоийской и Сурхандарьинской областях. Предварительно был проведён анализ поступивших обращений, определены наиболее актуальные для каждого региона вопросы и привлечены представители соответствующих государственных органов.
В мероприятиях приняли участие около 1000 граждан. В частности, встречи состоялись с жителями махаллей «Калайчорбог», «Бузачи» Караулбазарского района и махалли «Наршахий» города Бухары; махаллей «27-летие Независимости», «Хидирша», «30-летие Независимости» Ходжаабадского района Андижанской области; махаллей «Булокбоши» и «Бозорбоши» Чустского района Наманганской области; махаллей «Дустлик», «Окжар», «Истиклол», «Богистон», «Гулбог» Кизирикского района, а также «Куёшли юрт», «Амир Темур», «Термиз», «Карахон», «Истиклол», «Дустлик», «Айратом», «Жуйжангал» и «Навруз» Термезского района Сурхандарьинской области; махаллей «Октош», «Башчорбог», «Белибойли», «Чамбил» Дехканабадского района, «Оккамыш», «Месит», «Касби» Касбинского района, «Эсабой», «Хамрох» Касанского района Кашкадарьинской области; махаллей «Юксалиш», «Бирлик», «Гулистон», «Шуркуль», «Шуртепа» и «Навруз» Канимехского района Навоийской области, а также других махаллей.
В ходе встреч участникам были даны правовые разъяснения по вопросам предупреждения киберпреступности и финансового мошенничества, законодательства в сфере трудовых отношений и трудовой миграции, а также по другим актуальным вопросам.
После завершения открытых встреч региональными представителями Омбудсмана были проведены выездные приёмы, в ходе которых приняты обращения граждан.
Кроме того, мероприятия платформы «Школа Омбудсмана» были организованы с участием учащихся профессиональной школы № 2 Дехканабадского района Кашкадарьинской области и Центра профессионального обучения населения Андижанской области.
В ходе данных встреч учащимся и студентам была представлена информация о государственной политике в отношении молодёжи, созданных для неё возможностях и правовых гарантиях.