Navbatdagi ochiq muloqotlar Andijon, Namangan, Buxoro, Qashqadaryo, Samarqand, Navoiy, Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Dastlab, murojaatlar tahlil qilinib, har bir hudud uchun dolzarb masalalar aniqlandi va tegishli masʼul idora vakillari jalb etildi.
Tadbirlar davomida 1000 nafarga yaqin fuqarolar qamrab olindi. Jumladan, Buxoro viloyati Qorovulbozor tumanidagi Qalaychorbog‘, “Bo‘zachi”, Buxoro shahridagi Narshaxiy, Andijon viloyati Xo‘jaobod tumanidagi “Mustaqillikning 27 yilligi”, “Xidirsha”, “Mustaqillikning 30 yilligi”, Namangan viloyati Chust tumanidagi “Buloqboshi” va “Bozorboshi”, Surxondaryo viloyati Qiziriq tumanidagi “Do‘stlik”, “Oqjar”, “Istiqlol”, “Bog‘iston” va “Gulbog‘”, Termiz tumanidagi “Quyoshli yurt”, “Amir Temur”, “Termiz”, “Qoraxon”, “Istiqlol”, “Do‘stlik”, “Ayratom”, “Jo‘yjangal” va “Navro‘z”, Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumanidagi “Oqtosh”, “Boshchorbog‘”, “Beliboyli”, “Chambil”, Kasbi tumanidagi “Oqqamish”, “Mesit”, “Kasbi”, Koson tumanidagi “Esaboy”, “Hamroh”, Navoiy viloyati Konimex tumanidagi “Yuksalish”, “Birlik”, “Guliston”, “Sho‘rko‘l”, “Sho‘rtepa” va “Navro‘z” hamda boshqa mahallalarda yashovchi fuqarolar ishtirok etdi.
Uchrashuvlar davomida ishtirokchilarga kiberjinoyatchilik va moliyaviy firibgarlikning oldini olish, mehnat munosabatlari hamda mehnat migratsiyasiga oid qonunchilik talablari, shuningdek boshqa dolzarb masalalar yuzasidan huquqiy tushuntirishlar berildi.
Ochiq muloqotlardan so‘ng, Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarining sayyor qabullari ham o‘tkazilib, fuqarolar murojaatlari qabul qilindi.
Shuningdek, Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumani 2-sonli kasb-hunar maktabi, Andijon viloyatidagi Aholini kasb-hunarga o‘qitish markazi talabalari ishtirokida ham “Ombudsman maktabi” tadbirlari o‘tkazildi.
Mazkur uchrashuvlarda o‘quvchi va talabalarga yoshlarga oid davlat siyosati, ular uchun yaratilgan imkoniyatlar va huquqiy kafolatlar haqida maʼlumot berildi.

“Ombudsman School”: Another Series of Open Meetings with Citizens Held Across the Regions
At the initiative of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), open meetings with citizens continue to be held across the regions within the framework of the “Ombudsman School” platform aimed at enhancing public legal awareness.
The latest meetings were held in Andijan, Namangan, Bukhara, Kashkadarya, Samarkand, Navoi, and Surkhandarya regions. Prior to the events, citizens’ appeals were analyzed to identify the most pressing issues in each region, and representatives of the relevant state bodies were invited to participate.
Nearly 1,000 citizens took part in the events. Participants included residents of the Qalaychorbog and Bo‘zachi mahallas of Karakulbazar District and the Narshakhiy mahalla of Bukhara city; the 27th Anniversary of Independence, Xidirsha, and 30th Anniversary of Independence mahallas of Khojaabad District in Andijan Region; the Buloqboshi and Bozorboshi mahallas of Chust District in Namangan Region; the Do‘stlik, Oqjar, Istiqlol, Bog‘iston, and Gulbog‘ mahallas of Qiziriq District, as well as the Quyoshli Yurt, Amir Temur, Termiz, Qoraxon, Istiqlol, Do‘stlik, Ayratom, Jo‘yjangal, and Navro‘z mahallas of Termiz District in Surkhandarya Region; the Oqtosh, Boshchorbog‘, Beliboyli, and Chambil mahallas of Dehqonobod District, the Oqqamish, Mesit, and Kasbi mahallas of Kasbi District, the Esaboy and Hamroh mahallas of Kasan District in Kashkadarya Region; the Yuksalish, Birlik, Guliston, Sho‘rko‘l, Sho‘rtepa, and Navro‘z mahallas of Konimex District in Navoi Region, as well as residents of other mahallas.
During the meetings, participants received legal explanations on preventing cybercrime and financial fraud, legislation governing labor relations and labor migration, as well as other current legal issues.
Following the open meetings, the Ombudsman's regional representatives also conducted mobile receptions, during which citizens' appeals were received.
In addition, “Ombudsman School” events were organized for students of Vocational School No. 2 in Dehqonobod District of Kashkadarya Region and the Population Vocational Training Center of Andijan Region.
During these meetings, school and college students were informed about the state youth policy, opportunities created for young people, and the legal guarantees available to them.